Najlepszy sposób na izolację fundamentów

Ponieważ fundament jest niewidocznym elementem zagłębionym w gruncie, często pomijamy jego znaczenie przy wykonaniu izolacji termicznej. Tymczasem fundament pozbawiony warstwy izolacyjnej będzie powodować straty ciepła w budynku.

Najlepszy sposób na izolację fundamentów

W jakich warunkach pracuje izolacja fundamentów?

W jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosowanym rodzajem fundamentu jest ściana fundamentowa oparta na betonowej ławie. Jej głównym zadaniem jest bezpieczne przeniesienie na grunt wszelkich obciążeń generowanych przez budynek. W przypadku budynków podpiwniczonych, ściany fundamentowe wydzielają także przestrzeń piwnicy.

Ściana fundamentowa jest kontynuacją zewnętrznej ściany budynku, z częściowym zagłębieniem w gruncie i charakterystycznym poszerzeniem w najgłębszym miejscu. Do budowy ściany fundamentowej używa się zbrojonego betonu, często w połączeniu z betonowymi bloczkami.

Od naziemnej części budynku ścianę fundamentową oddzielamy stosując poziome izolacje przeciwwodne. Ściana fundamentowa to miejsce, w którym materiał izolacyjny poddawany jest długotrwałemu działaniu wody oraz sił związanych z rozszerzaniem się gruntu, np. wskutek ujemnych temperatur i zwiększenia objętości zamarzniętej wody w gruncie, a także parciu wód gruntowych.

Nie każdy materiał nadaje się do izolacji

Materiały używane do ocieplenia elewacji nie będą dobrym wyborem do pracy w takim środowisku, ponieważ nie są w stanie utrzymać parametrów w dłuższej perspektywie czasowej. Pod wpływem panujących warunków nieodpowiedni materiał szybko ulegnie fizycznej degradacji i utraci właściwości izolacyjne.

Izolacja termiczna ściany poniżej poziomu gruntu winna być przedmiotem zainteresowania również z tego powodu, że dostęp do tych ścian jest możliwy praktycznie tylko na etapie wznoszenia budynku. Korygowanie ewentualnych wad czy przedwczesnego zużycia izolacji wykonanej z nieodpowiednich materiałów może okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne.

Odpowiednia izolacja fundamentów

Do izolacji termicznej fundamentu najlepiej użyć dedykowanego rozwiązania w postaci płyt popularnie nazywanych XPS. Jest to wyrób zaprojektowany w taki sposób, by łączyć doskonałe parametry termiczne z odpornością na działanie warunków środowiskowych.

Kluczową cechą materiałów URSA XPS jest uzyskiwana w doskonalonym przez nas od lat procesie produkcyjnym struktura zamkniętych komórek o odpowiednim układzie i wielkości. Rezultatem jest bardzo dobra izolacyjność termiczna oraz wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Struktura taka zapewnia też praktycznie brak wchłaniania i kumulacji wody, co nie tylko zapewnia lepsze właściwości izolacyjne, ale zapobiega również korozji biologicznej oraz erozji spowodowanej przez sezonowe zmiany temperatur.

Płyty URSA XPS dostępne są w sprzedaży w różnych grubościach, a ich charakterystyczną cechą jest połączenie na zakładkę w kształcie litery L. Prawidłowo wykonana z tego materiału izolacja termiczna ścian fundamentowych i piwnic gwarantuje długotrwały komfort termiczny naszego domu, zapobiegając konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w czasie eksploatacji.


źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT