- Czy prawo reguluje wymiary ogrodzeń?
- O czym pamiętać decydując się na ogrodzenie z siatki?
- Czy ogrodzenie drewniane to dobry wybór?
- Jaki rodzaj ogrodzenia metalowego wybrać?
- Co charakteryzuje ogrodzenie z gabionami?
- Jakie formy może przybrać ogrodzenie betonowe?
- Czym wyróżnia się ogrodzenie z kamienia?
- Czy cegły klinkierowe nadają się na ogrodzenie?
- Co trzeba wiedzieć o ogrodzeniu z tworzywa sztucznego?
Podstawowe wymogi dotyczące ogrodzenia
Najlepiej ogrodzenie zaplanować już na etapie projektowania budynku, by pasowało do architektury domu i stylu zagospodarowania ogrodu. Przedtem należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie znajdziemy w nim nakazów, możemy wybrać dowolny płot. Budowy ogrodzenia do wysokości 2,2 metra nie trzeba zgłaszać w starostwie. Powinno się jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, ogrodzenie:
- nie może przekraczać granicy działki oraz
- linii rozgraniczającej ulicę;
- nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt – zabrania się umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m;
- bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać swobodny wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.
Jeżeli jednak zgłoszenie jest konieczne (np. ze względu na wysokość płotu), to należy go dokonać co najmniej na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy ogrodzenia. Podaje się w nim rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Prace można rozpocząć, jeśli przez 21 dni od doręczenia zgłoszenia starostwo nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
Parkan wokół terenu nieruchomości to nie tylko przęsła, ale również furtka i brama wjazdowa. Żeby stanowiły jednolitą wizualnie całość, powinny być wykonane z takich samych materiałów. Uwaga! Lokalizację wjazdu do bramy, a niekiedy i budowę samego ogrodzenia, trzeba uzgodnić z zarządcą drogi.
Ogrodzenie z siatki
Na ogół wykonuje się z niej tylną i boczne części ogrodzenia oraz płoty tymczasowe. Produkowana jest ze splatanego albo zgrzewanego stalowego drutu ocynkowanego (po pewnym okresie należy ją zabezpieczyć przed korozją farbą do powierzchni ocynkowanych), albo powlekanego warstwą syntetyku (niepotrzebna konserwacja). Sprzedawana jest w zwojach, ma długość 10–25 metrów i wysokość 1–2 metra. Montuje się ją do słupków stalowych bądź betonowych, górą i dołem prowadząc napiętą linkę lub drut stalowy, i naciągając taki element przy użyciu napinaczy.
Ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie takie może mieć formę pionowych albo poziomych desek – mocowanych w kilku rzędach, tworzących pełną barierę albo z prześwitami. Wykonanie sztachet można zlecić stolarzowi lub kupić gotowe panele. Tego typu parkan ulega korozji biologicznej, trzeba więc go regularnie konserwować – czyścić z mchu i porostów, szlifować, impregnować i malować bądź lakierować.
Ogrodzenie metalowe
Do wyboru są przęsła ze stali oraz (rzadziej) z aluminium z przeróżnym wypełnieniem:
- z prętów lub kształtowników – najczęściej ze stali ocynkowanej i powlekanej tworzywem lub lakierowanej proszkowo. Kształtowniki o profilu otwartym zamyka się szczelnie od góry kapturkiem;
- z siatki – to gotowe moduły z siatką rozciągniętą w ramach ze stali lub aluminium. Oferowane w kilku kolorach i wymiarach z zestawem akcesoriów montażowych;
- z elementów kutych lub odlewanych – ze stali albo cięższego żeliwa. Przeważnie mają bardzo dekoracyjną formę, na ogół są wykonane według indywidualnego projektu. Niestety, są drogie.
Ogrodzenie z gabionami
Oryginalną wersją metolowego ogrodzenia są kosze z siatki, wypełnione kamieniami polnymi, tłuczniem, granitową kostką, drewnem, szkłem. Łączy się je w dowolnej konfiguracji z ażurowym ogrodzeniem innego typu bądź buduje pełny płot. Są trwałe, solidne i szczelne. Niekiedy zabezpiecza się je przed korozją powłoką z PVC, albo nanoszonym metodą proszkową lakierem (z palety RAL). Sprzedawane są o długości do 2,5 m, wysokości 0,3–2 m i szerokości 0,17–0,5 m. Kosze dostarczane są w formie złożonej; na miejscu się je wypełnia i łączy stalowym drutem albo zszywkami. Nie jest konieczne ich fundamentowanie, stabilizuje się je punktowo zagłębionymi słupkami (do głębokości min. 70 cm) i wykonuje płytką wylewkę z betonu (powinna być kilka centymetrów szersza od koszy). Gabiony stanowią skuteczną barierę przed hałasem ulicznym, ponieważ ze względu na wypełnienie mają właściwości dźwiękoszczelne.
Ogrodzenie betonowe
Ogrodzenie z betonu może mieć formę:
- paneli prefabrykowanych – składa się z betonowych słupków oraz modułów o różnej szerokości i wysokości, które wsuwa się w fabrycznie przygotowane rowki na słupkach. Słupki wkopuje się w ziemię i zalewa ich podstawę betonem, następnie umieszcza między nimi panele (pełne bądź ażurowe, dostępne w wielu wzorach i kolorach);
- zbrojonego betonu monolitycznego – taki płot wykonuje się z kształtek, które najczęściej imitują granit albo piaskowiec. Elementy łączy się bez użycia zaprawy. Zbroi się je prętami stalowymi i wypełnia (od góry) betonem. Innym wariantem jest tzw. suchy mur, czyli system kształtek betonowych, których się nie skleja, ale najczęściej wypełnia ziemią;
- betonowych bloczków lub pustaków – tego rodzaju parkan wykonuje się z elementów wytworzonych w technologii wibroprasowania. Na ogół mają większy rozmiar od cegieł, dlatego łatwo i szybko stawia się z nich mur. Podczas produkcji wyrobom nadaje się odmienne wymiary, kolory i faktury (gładkie, szlifowane, łupane). Układa się je tak, jak cegły.
Ogrodzenie z kamienia
Tego typu ogrodzenie najczęściej buduje się z piaskowca, wapienia, granitu. Z uwagi na wysoką cenę, taki materiał stosuje się tylko na front płotu, do wypełnienia wykorzystując tańszy zamiennik. Spore kamienie ciosane układa się ściśle, aby przylegając do siebie, stanowiły lico muru, mniejszymi wypełnia się środek, łupane zestawia się w rzędach – podobnie jak zwykłe cegły, a z polnych tworzy się nieregularne warstwy, korzystając z egzemplarzy różnej wielkości.
Ogrodzenie z cegieł klinkierowych
Tego rodzaju barierę na ogół wznosi się z cegieł klinkierowych, dostępnych w wielu kolorach. Są one trwałe, mrozo- i wodoodporne. Koniecznie trzeba je zabezpieczyć od góry daszkami, których forma umożliwia swobodne spływanie wody opadowej i chroni przed wilgocią i cegłę, i spoiny. W sprzedaży znajdują się nie tylko cegły, ale również gotowe kształtki do wykończenia podmurówek, słupków i murków. Należy stosować zaprawę przeznaczoną do klinkieru, która nie zabrudzi ogrodzenia.
Ogrodzenie z tworzywa sztucznego
Ogrodzenia takie produkowane są zwykle z PVC lub kompozytu drewnianego. To panele imitujące drewno. Występują w kilku odcieniach brązu, szarości i bieli. Są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym blaknięcie. Nie jest potrzebna ich konserwacja, jak w przypadku drewnianych elementów.
Joanna Dąbrowska
Fot. Plastivan
Komentarze