Liga mistrzów energii odnawialnej

Liga mistrzów energii odnawialnej zrzesza europejskie miasta, miasteczka i wsie korzystające z odnawialnych źródeł energii. Konkurują one ze sobą na poziomie krajowym i europejskim w dwóch kategoriach: wykorzystania energii słońca i biomasy.

Liga mistrzów energii odnawialnej

Liga została stworzona w ramach projektu współfinansowanego z programu Komisji Europejskiej - Inteligentna Energia dla Europy. W Czechach, Francji i Niemczech Ligi krajowe działają już od kilku lat, w Bułgarii, Polsce i na Węgrzech zostały utworzone w ubiegłym roku.

W maju tego roku w Dunkierce (Francja), podczas 6. Europejskiej Konferencji Miast Zrównoważonych, najlepsi uczestnicy pierwszej edycji Europejskiej Ligi mistrzów energii odnawialnej zostali nagrodzeni. Na podium znalazły się także polskie miasta: Nowa Dęba zdobyła złoty medal w kategorii - od 5 tys. do 20 tys. mieszkańców, a Częstochowa zajęła trzecie miejsce w kategorii miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców, otrzymując medal brązowy.

Pierwszy sezon Polskiej Ligi OZE zakończył się 31 sierpnia tego roku - do ostatniego dnia miesiąca można było zgłaszać działające instalacje. W październiku odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród Mistrzom Polskiej Ligi OZE 2010. Z dniem początkiem września rozpoczął się drugi sezon Polskiej Ligi Mistrzów OZE. Obecnie w Lidze mistrzów energii odnawialnej współzawodniczy ponad 40 miast i gmin, w kategorii biomasy w czołówce znajdują się Frombork (woj. warmińsko-mazurskie), Myczkowce (woj. podkarpackie) i Kępice (woj. pomorskie), w kategorii energii solarnej liderami są Myczkowce, Stanówko (najmniejsza z zarejestrowanych miejscowość, woj. pomorskie) i Poddębice (woj. łódzkie).

Poza rankingiem ogólnym, gracze Ligi konkurują ze sobą w trzech grupach, w zależności od liczby mieszkańców (www.ozeliga.pl). W październiku ubiegłego roku przedstawiciele wszystkich miast Ligi mieli możliwość uczestniczenia w podróży studyjnej do Republiki Czech, zorganizowanej przez Ligę Ekologicznych Alternatyw (LEA), podczas której 40 osób w dwa dni obejrzało 15 instalacji zlokalizowanych w 8 gminach w południowo-wschodnich Czechach.

W listopadzie natomiast ponad 80 fanów OZE i kibiców Ligi - przedstawicieli samorządów lokalnych i przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - zgromadziło się na konferencji w Euro-Centrum w Katowicach, poświęconej wykorzystaniu OZE w gminach.

Jak wiele różnych działań realizują "Polskie miasta i gminy dla klimatu" pokazała międzynarodowa konferencja pod tym tytułem, która odbyła się w dniach 17-18 czerwca 2010 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach, pod patronatem Wojewody Małopolski Stanisława Kracika. Uczestniczyło w niej ok. 100 osób - przedstawiciele samorządów lokalnych, europejskiego Biura Porozumienia Burmistrzów, Ambasady Danii, 18-osobowa grupa reprezentantów miast ukraińskich, a także delegaci URE i Ministerstwa Środowiska.

źródło i zdjęcie: res-league.eu

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT