Wkrótce otwarcie Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa będzie miała w swoim sąsiedztwie nowo powstałe Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. Ośrodek umożliwi prowadzenie i obserwowanie badań z zakresu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Wkrótce otwarcie Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie

Mieszczące się w województwie lubuskim Centrum Energetyki Odnawialnej to kolejna oddana do użytku ostatnim czasie tego typu inwestycja w kraju. Jego zbliżające się otwarcie to efekt boomu polskich uczelni na energię odnawialną. Projekt cieszy tym bardziej, że widać rodzime uczelnie potrafiące wykorzystać unijne fundusze na rozbudowę swojej bazy badawczej.

Projekt budowy Centrum Energetyki Odnawialnej był współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO) na lata 2007-2013. Całkowity koszt wyniósł ponad 15 mln zł - prawie 12,6 mln zł to pieniądze z programu, resztę dołożyło ministerstwo nauki. Inwestycja polegała na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.

Centrum Energetyki Odnawialnej jest wyposażone w najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej - pompy ciepła, kolektory ciepła, kocioł na biomasę - oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej: generatory wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne połączone z układami wodorowych ogniw paliwowych. Wyposażenie obiektu uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.

Centrum w Sulechowie ma nie tylko służyć naukowcom do opracowywania nowych technologii energetycznych, ale ma być także wsparciem dla firm związanych z tą branżą. Oprzyrządowanie laboratorium pozwoli na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego. Multi-źródłowy system będzie systemem otwartym, co umożliwi dołączanie kolejnych urządzeń.

Otwarcie Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie będzie miało miejsce na początku nowego roku akademickiego.

źródło i zdjęcie: lubuskie.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT