Centrum badań nad energią odnawialną powstanie w Białymstoku

W ciągu najbliższych tygodni Politechnika Białostocka ma ogłosić przetarg na budowę centrum naukowo-badawczego nad energią odnawialną - poinformował prorektor tej uczelni prof. Lech Dzienis. Budowa centrum ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2012 roku.

Centrum badań nad energią odnawialną powstanie w Białymstoku

Centrum badań nad energią odnawialną w Białymstoku ma być gotowe w ciągu dwóch lat. Budynek powstanie w ramach projektu "Inno-eko-tech", na który Politechnika Białostocka dostała w 2011 roku dotację z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Budowa centrum badań nad energią odnawialną ma kosztować 90,9 mln zł. Wkład własny uczelni to 1,1 mln zł, reszta to środki unijne. Aktualnie na uczelni naukę pobiera 13 tys. studentów.

Jak wcześniej informowały władze uczelni, w centrum będą prowadzone badania naukowe i przygotowanie wdrożeń z dziedziny energii odnawialnej i budownictwa energooszczędnego. Na uczelni są już prowadzone takie badania, m.in. nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi do chłodziarek stosowanych w rolnictwie. Budowa centrum badań nad energią odnawialną ma pomóc utworzyć Politechnice Białostockiej w 2014 r. dwa nowe kierunki studiów: ekoenergetykę i biotechnologię.

W centrum badań nad energią odnawialną w Białymstoku mają powstać najnowocześniejsze laboratoria, z których mają korzystać studenci i pracownicy naukowi dotychczasowych kierunków, m.in. inżynierii środowiska, ochrony środowiska, budownictwa, elektrotechniki i telekomunikacji, budownictwa, inżynierii biomedycznej, mechaniki i budowy maszyn.

Inwestycja ma w przyszłości sprawić, że politechnika, która jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem, dysponować będzie nowoczesną bazą badawczą.

Powstające na Politechnice Centrum Nowoczesnego Kształcenia, sfinansowane dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej, ma być użytkowane od nowego roku akademickiego. Zakończyła się już jego budowa i zaczyna się wyposażanie obiektu. Wartość tej inwestycji to 65 mln zł.

źródło: agronews.com.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT