Wikana Bioenergia planuje budowę kilkunastu biogazowni do 2015 roku

Instalacje biogazowe nie są jedynymi "zielonymi" planami spółki Wikana Bioenergia. Firma rozważa również wkroczenie w inne sektory energetyki odnawialnej - elektrownie wodne oraz inwestycje w energię słoneczną.

Wikana Bioenergia planuje budowę kilkunastu biogazowni do 2015 roku

"Planujemy budowę kilkunastu biogazowni w latach 2011-2015. Nasze projekty zakładają współpracę z dostawcami technologii z Austrii i Niemiec i będą realizowane na terenie województwa lubelskiego i województw sąsiadujących. Każda z biogazowni będzie dysponowała mocą od 890 kW do 1 MW" - mówi Robert Gajor, prezes Wikana Bioenergia.

"Głównym surowcem do produkcji energii w biogazowniach będzie kukurydza, ale także żyto ozime, trawa itp. Dodatkowo wykorzystywane będą serwatka lub gnojowica. Nasza firma obecnie złożyła 4 wnioski o dotację w 3 różnych działaniach dotacyjnych. Zamierzamy również brać udział w kolejnych działaniach dotacyjnych, przewidzianych na rok bieżący i lata następne" dodaje prezes Wikany Bioenergia. Wikana Bioenergia podtrzymuje także swoje początkowe plany związane z postawieniem 10-15 biogazowni, dwa pierwsze obiekty zostaną oddane do eksploatacji w 2011 roku.

"Podtrzymujemy deklarowaną ilość planowanych biogazowni. Okres w jakim je wybudujemy jest uzależniony od pozyskiwanych środków z dotacji. Tak więc w roku 2011 planujemy oddać do eksploatacji 2 obiekty, a w latach 2012-2014 po 4 obiekty każdego roku. Pierwsze dwie biogazownie powstaną na terenie województwa lubelskiego, ale już teraz planujemy ekspansję na województwo świętokrzyskie, mazowieckie i podkarpackie." Obecnie spółka realizuje między innymi projekt budowy biogazowni w gminie Piaski.

"Rozpoczęliśmy budowę składowiska dla surowców i placów manewrowych oraz montaż wagi (ten etap prac zostanie zakończony do 20.09.2010 r.). W tym roku powstaną także zbiorniki fermentacyjne, zbiorniki podziemne oraz budynki sterowni i maszynowni. Uruchomienie obiektu nastąpi w maju/czerwcu 2011 r. (jest to uzależnione od warunków panujących w okresie zimy). Wikana zamierza rozwijać działalność związaną z odnawialnymi źródłami energii długofalowo. W tej chwili analizujemy możliwość realizacji dwóch projektów - elektrowni wodnych oraz inwestycji działających w oparciu o energię słoneczną" - tłumaczy Robert Gajor, prezes Wikany Bioenergia.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: prawo.uni.wroc.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT