Inwestycja ekologiczna w Połańcu

W Połańcu rozpoczęła się budowa największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą. Zatrudnienie znajdzie tam wiele osób, a całość inwestycji ma kosztować blisko miliard złotych.

Inwestycja ekologiczna w Połańcu

Inwestycja warta miliard złotych będzie gotowa pod koniec 2012 roku, a dzięki niej podwoi się ilość energii wytwarzanej w ten sposób w Polsce.

Nowy blok powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie działającej elektrowni. Ma mieć moc 190 MW, a do wytwarzania energii posłużą m.in. odpady drzewne i biomasa pochodzenia rolniczego. Będą to głównie pellety, czyli granulki robione ze sprasowanych odpadów np. drewna, słomy, roślin energetycznych takich jak wierzba energetyczna i wytłoczyn. W Połańcu będzie stosowany głównie pelet ze słomy - informuje "Gazeta Wyborcza".

W Elektrowni Połaniec już w 2004 r. została uruchomiona instalacja pozwalająca prowadzić w kotłach energetycznych współspalanie biomasy i węgla. Poza tym zainstalowano instalację odsiarczania gazów. Dzięki temu już teraz jest to najczystsza elektrownia w Polsce.

Budowa nowego bloku ma kosztować około miliarda złotych. Przy inwestycji będzie pracowało od 500 do nawet tysiąca osób. A przy obsłudze zbudowanego bloku i logistyce na terenie elektrowni związanej z energetyką zatrudnienie znajdzie ok. 80 osób.

źródło i zdjęcie: wyborcza.biz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT