System klimatyzacji i rekuperacji dzieli fundamentalna różnica, która wywiera znamienny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. W takim razie, na co zwrócić uwagę, gdy planujemy montaż instalacji poprawiającej jakość powietrza oraz regulującej jego temperaturę?
Klimatyzatory (np. popularne splity) mają za zadanie przede wszystkim dostosować dwa parametry powietrza - temperaturę i wilgotność. Powietrze wpływające do klimatyzatora pobierane jest z pomieszczenia, nie zachodzi więc żadna wymiana powietrza, a jedynie to już obecne w obrębie przegród, zostaje wprawione w obieg, w celu ciągłego dostosowywania jego temperatury do oczekiwań mieszkańców.
Klimatyzacja może w znacznym stopniu obniżyć temperaturę powietrza w domu, ale równocześnie spada jego jakość. Wielogodzinne przebywanie we wnętrzach klimatyzowanych wywiera niekorzystny wpływ na nasz organizm, szczególnie, jeśli instalacja nie jest regularnie konserwowana i oczyszczana. Łącząc tą kwestię z zablokowaniem ucieczki klimatyzowanego powietrza na zewnątrz, wnioski wskazują, że choć zimne, powietrze to dalekie jest od świeżości.
Wymiana powietrza dzięki rekuperacji
- Szczelna izolacja przegród, uniemożliwiająca przedostanie się nagrzanego powietrza i zewnętrznych toksyn do wnętrza domu, ma jedną kluczową wadę. Mianowicie, skutecznie zatrzymuje również te z unoszących się zanieczyszczeń, które powstają wewnątrz domu. Należą do nich między innymi zarodki pleśni i grzybów, aerozole środków chemicznych, używanych do sprzątania, bakterie, zarazki, dwutlenek węgla oraz toksyny emitowane przez materiały budowlane - wyjaśnia Magdalena Skórska z firmy Pro-Vent.
- Podstawową zaletą rekuperacji jest natomiast jednocześnie jej najważniejsza funkcja - całkowita i nieustanna wymiana powietrza znajdującego się w obrębie czterech ścian na nowe - dodaje ekspert.
Sama instalacja wymiany powietrza nie wiąże się jednak z tak dużym stopniem jego ochłodzenia, jak w przypadku klimatyzacji. Kompletnym dopełnieniem rekuperacji może stać się przykładowo bezprzeponowy, płytowy gruntowy wymiennik ciepła.
Pozwala on, praktycznie bez dodatkowych kosztów, pozyskiwać chłód z gruntu, a w sezonie zimowym analogicznie odzyskiwać ciepło do ogrzania domowych wnętrz. Ważną zaletą bezprzeponowego gruntowego wymiennika ciepła jest również to, że oczyszcza on powietrze wentylacyjne z zarodników pleśni i grzybów.
System rekuperacji, poza dostarczaniem stale świeżego powietrza, jest także rozwiązaniem sprzyjającym budownictwu energooszczędnemu, nie tylko ze względu na wysoce wydajną pracę, ale i system odzysku ciepła, który w chłodniejszym miesiącach znacznie minimalizuje koszty ogrzewania.
Więcej informacji o sposobach na świeże powietrze w domu oraz kompletnych systemach rekuperacji na www.pro-vent.pl.
Źródło i zdjęcie: Pro-Vent
Komentarze