Czy można porównywać rekuperatory z klimatyzatorami?

W pełni lata, chowając się przed upałem w budynkach marzymy o chłodzie. Wentylatory dają bardzo ulotne wrażenie rześkości, z kolei chłodne powietrzne napływające z klimatyzacji często mylnie utożsamiane jest ze świeżym. W zależności od tego, jaką instalację mamy zamontowaną w swoim domu, zależy, czy powietrze w pokojach jest stale wymieniane na świeże, czasem również połączone z filtrowaniem, czy jedynie wprawiane w ruch w obiegu zamkniętym z obniżaniem temperatury.

Czy można porównywać rekuperatory z klimatyzatorami?

System klimatyzacji i rekuperacji dzieli fundamentalna różnica, która wywiera znamienny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. W takim razie, na co zwrócić uwagę, gdy planujemy montaż instalacji poprawiającej jakość powietrza oraz regulującej jego temperaturę?

Klimatyzatory (np. popularne splity) mają za zadanie przede wszystkim dostosować dwa parametry powietrza - temperaturę i wilgotność. Powietrze wpływające do klimatyzatora pobierane jest z pomieszczenia, nie zachodzi więc żadna wymiana powietrza, a jedynie to już obecne w obrębie przegród, zostaje wprawione w obieg, w celu ciągłego dostosowywania jego temperatury do oczekiwań mieszkańców.

Klimatyzacja może w znacznym stopniu obniżyć temperaturę powietrza w domu, ale równocześnie spada jego jakość. Wielogodzinne przebywanie we wnętrzach klimatyzowanych wywiera niekorzystny wpływ na nasz organizm, szczególnie, jeśli instalacja nie jest regularnie konserwowana i oczyszczana. Łącząc tą kwestię z zablokowaniem ucieczki klimatyzowanego powietrza na zewnątrz, wnioski wskazują, że choć zimne, powietrze to dalekie jest od świeżości.

Wymiana powietrza dzięki rekuperacji

- Szczelna izolacja przegród, uniemożliwiająca przedostanie się nagrzanego powietrza i zewnętrznych toksyn do wnętrza domu, ma jedną kluczową wadę. Mianowicie, skutecznie zatrzymuje również te z unoszących się zanieczyszczeń, które powstają wewnątrz domu. Należą do nich między innymi zarodki pleśni i grzybów, aerozole środków chemicznych, używanych do sprzątania, bakterie, zarazki, dwutlenek węgla oraz toksyny emitowane przez materiały budowlane - wyjaśnia Magdalena Skórska z firmy Pro-Vent.

- Podstawową zaletą rekuperacji jest natomiast jednocześnie jej najważniejsza funkcja - całkowita i nieustanna wymiana powietrza znajdującego się w obrębie czterech ścian na nowe - dodaje ekspert.

Sama instalacja wymiany powietrza nie wiąże się jednak z tak dużym stopniem jego ochłodzenia, jak w przypadku klimatyzacji. Kompletnym dopełnieniem rekuperacji może stać się przykładowo bezprzeponowy, płytowy gruntowy wymiennik ciepła.

Pozwala on, praktycznie bez dodatkowych kosztów, pozyskiwać chłód z gruntu, a w sezonie zimowym analogicznie odzyskiwać ciepło do ogrzania domowych wnętrz. Ważną zaletą bezprzeponowego gruntowego wymiennika ciepła jest również to, że oczyszcza on powietrze wentylacyjne z zarodników pleśni i grzybów.

System rekuperacji, poza dostarczaniem stale świeżego powietrza, jest także rozwiązaniem sprzyjającym budownictwu energooszczędnemu, nie tylko ze względu na wysoce wydajną pracę, ale i system odzysku ciepła, który w chłodniejszym miesiącach znacznie minimalizuje koszty ogrzewania.

Więcej informacji o sposobach na świeże powietrze w domu oraz kompletnych systemach rekuperacji na www.pro-vent.pl.

Źródło i zdjęcie: Pro-Vent

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT