Modernizacja ogrzewania z pompą ciepła

Chociaż pompy ciepła zyskują na popularności jako system grzewczy w nowych budynkach, wielu właścicieli starszych domów mylnie zakłada, że te rozwiązania nie będą dla nich odpowiednie. Tym samym nie korzystają z licznych zalet, jakie oferują. W rzeczywistości, w większości przypadków modernizacja domu z wykorzystaniem pompy ciepła może być bardzo korzystna finansowo.

Modernizacja ogrzewania z pompą ciepła

Pompy ciepła stanowią ponad 60% urządzeń grzewczych w nowym budownictwie, ciesząc się tym samym największą popularnością. Z uwagi na wysoką wydajność i optymalną pracę są już pewnego rodzaju standardem. Pompa do wytwarzania ciepła potrzebuje jedynie niewielkiej ilości prądu.

Co do zasady istnieje także możliwość doposażenia w pompę ciepła budynków starszego typu. Kwestia opłacalności ekonomicznej i efektywności energetycznej takiego rozwiązania zależy od różnych czynników.

Jakie argumenty za montażem pompy ciepła?

Doposażenie budynku w pompę ciepła niesie ze sobą wiele zalet: inwestując w przyszłościową technologię można ograniczyć emisję CO2, a na dłuższą metę znacząco ograniczyć koszty ogrzewania. Przy połączeniu urządzenia z instalacją fotowoltaiczną, można uzyskać niezależność energetyczną, w wytwarzaniu prądu do pompy ciepła.

Połączenie z instalacją solarną ma sens, gdy chcemy wesprzeć system przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) w instalacji grzewczej. Przysługująca często dotacja do instalacji grzewczej pozwala również skutecznie obniżyć stosunkowo wysokie koszty zakupu. Dotyczy to zarówno nowych obiektów, jak i modernizacji tych już istniejących.

Oto przegląd najważniejszych zalet montażu pompy ciepła:

  • Niezależność od paliw kopalnych i znacznych wzrostów ich cen.
  • Obniżenie zużycia kopalnych źródeł energii.
  • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych.
  • Mniejsze zapotrzebowanie na miejsce (brak magazynu paliw itp.).

Efektywna modernizacja z pompą ciepła

Pompa ciepła potrzebuje nie tylko (jak wszystkie instalacje grzewcze) prądu do jednostki sterującej i pomp, lecz także do faktycznego wytwarzania energii. Odbywa się ono poprzez sprężarkę, która podwyższa temperaturę energii otoczenia.

Instalacja działa podobnie jak lodówka na „biegu wstecznym”, obiekt jest jednak ogrzewany, a nie chłodzony. Aby osiągnąć potrzebne temperatury zasilania instalacji grzewczej i zasilania ciepłą wodą, należy podnieść poziom temperatury.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pompy ciepła pracują bardzo wydajnie przy temperaturach zasilania do 55°C. Z tego powodu zdają egzamin w wielu obecnych budynkach wyposażonych w klasyczne grzejniki.

Należy przy tym pamiętać, że ta maksymalna temperatura zasilania będzie potrzebna jedynie w bardzo rzadkich przypadkach. Jeżeli na zewnątrz nie występują temperatury znacznie poniżej zera, potrzebna temperatura zasilania jest znacznie niższa.

Z tego powodu obawy o to, że dom będzie musiał przejść gruntowny remont, aby móc zamontować pompę ciepła, są nieuzasadnione.

Jak ograniczyć temperaturę w instalacji?

Mimo to zdecydowanie warto jest obniżyć temperaturę instalacji grzewczej. Dzięki temu instalacja będzie bowiem zużywała jeszcze mniej energii. Temperatura systemu obejmuje zarówno temperaturę zasilania, jak i powrotu instalacji grzewczej.

Klasyczne grzejniki potrzebują do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych zwykle wyższych temperatur zasilania niż ogrzewanie powierzchniowe, jak na przykład podłogowe. Zmiana na ogrzewanie podłogowe pozwoli optymalnie zmniejszyć zużycie energii w domu i zapewni na dłuższą metę oszczędności.

W większości przypadków wystarczy wymienić kilka mniejszych grzejników na bardziej nowoczesne. Taki zabieg umożliwi wydajne ogrzewanie pompą ciepła.

Innym ważnym czynnikiem jest stan izolacji budynku. Warto pamiętać: im mniej ciepła dom utraci za sprawą słabej izolacji dachów, elewacji, okien i drzwi, tym mniejsza będzie potrzeba wyrównania strat poprzez instalację grzewczą. W starszych budynkach duże korzyści zapewniają niejednokrotnie drobne zmiany, takie jak izolacja najwyższego piętra.

W obiektach starszego typu często opłaca się zlecić obliczenie obciążenia grzewczego. W ramach tej procedury eksperci obliczają, ile energii ucieka poprzez powłokę budynku i wentylację.  Na tej podstawie da się ustalić wydajność ogrzewania w poszczególnych przypadkach.

Jeżeli w wyniku tych obliczeń okaże się, że grzejnik potrzebuje wyższej temperatury zasilania niż 55°C, można go wówczas po prostu wymienić na większy. Przy odpowiednich warunkach często bez większego trudu można wbudować powietrzną pompę grzewczą. W przeciwieństwie do pompy gruntowej i wodnej pompy ciepła nie są tu potrzebne odwierty.

Nakłady pracy w celu doposażenia budynku w ogrzewanie pompą ciepła zależą głównie od rodzaju montowanego sprzętu. Podczas gdy w przypadku pomp ciepła woda/woda oraz solanka/woda częściowo trzeba przeprowadzić wymagające zezwolenia prace podłączeniowe, pompę ciepła powietrze/woda można wbudować w elastyczny i prosty sposób.

Pompa ciepła jako główne urządzenie grzewcze

Być może masz w swoim starszym budynku piec na drewno, kocioł olejowy lub gazowy i chcesz go połączyć z pompą ciepła. Choć takie hybrydowe instalacje grzewcze są możliwe, w obecnych czasach mają sens jedynie w niektórych przypadkach.

Sprawdzą się na przykład wówczas, gdy można zrealizować wyłącznie temperatury zasilania powyżej 55°C. Z uwagi na to, iż pompa grzewcza niezawodnie ogrzewa dom przez cały rok, inny system grzewczy jest zbędny. Jedyna zaleta: w skrajnych sytuacjach awaryjnych, gdy pompa grzewcza ulegnie awarii, można skorzystać z tradycyjnego ogrzewania.

Kiedy wymieniać stare ogrzewanie?

Jeżeli tradycyjne ogrzewanie jest już bardzo stare, nie działa wydajnie i powoduje większe szkody dla środowiska niż jest to konieczne. W przypadku starszego ogrzewania zużycie powoduje także częstszą konieczność naprawy.

W takim przypadku należy koniecznie sprawdzić, czy warto zamienić dotychczasowe ogrzewanie na pompę ciepła. Na dłuższą metę można w ten sposób sporo oszczędzić.

Zmiana na pompę ciepła jest jednak, ogólnie rzecz biorąc, korzystna dla wszystkich, którzy korzystają jeszcze z tradycyjnych paliw umożliwiających wytwarzanie ciepła. Nawet całkiem nowe, oparte na kopalnych źródłach energii instalacje generują wyższe koszty dodatkowe niż ekologiczna pompa ciepła.

Decydując się na nowszy sprzęt, uniezależnisz się od tego rynku, postawisz na bezpieczną przyszłość i zrobisz coś dobrego dla środowiska.

Źródło i zdjęcia: Wolf – Technika Grzewcza

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT