Jak oszczędzać energię elektryczną zimą? Oto 5 wskazówek

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu, czy najemcą mieszkania, z pewnością pragniesz zapewnić sobie ciepło w chłodne miesiące. Jesień i zima to okres wzrostu rachunków za energię elektryczną. Oto pięć porad, które pomogą Ci zredukować koszty ogrzewania i zużycia ciepłej wody, a także przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2.

Jak oszczędzać energię elektryczną zimą? Oto 5 wskazówek

Krok 1: energooszczędne ogrzewanie

Jak uniknąć ogrzewania pomieszczenia przez cały dzień, kiedy potrzebujemy komfortu tylko np. rano i wieczorem? Rozwiązaniem jest zastosowanie programowanych zaworów termostatycznych.

Pozwala on łatwo dostosować czas pracy ogrzewania do potrzeb, oszczędzając w ten sposób pieniądze, a w przypadku zawór termostatyczny z redukcją nocną, redukując emisję CO2 o 455 kg rocznie.

CIEKAWOSTKA

Jeżeli obniżysz temperaturę w pomieszczeniu o niezauważalny 1 st. Celcjusza, pozwoli to zaoszczędzić do 275 kg CO2 rocznie, przy korzystaniu z ogrzewania gazowego.

Krok 2: właściwa wentylacja zimą

Może wydać się to mało istotne, ale jest niezwykle ważne, aby prawidłowo wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza w okresie zimowym, poprzez szerokie otwarcie okien. Taka całkowita wymiana powietrza w domu pozwoli również zredukować emisję CO2 o pół tony rocznie.

WSKAZÓWKA

Mieszkanie należy wietrzyć od 3 do 4 razy dziennie prze około 5 minut. W czasie wietrzenia ogrzewanie powinno zostać chwilowo wyłączone.

Krok 3: prawidłowa izolacja

Dobra izolacja to połowa sukcesu – jeśli chodzi o ogrzewanie. Stosując dobrą izolację okien, nie tylko zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie energię i pieniądze, zmniejszysz również swój ślad węglowy.

W jednorodzinnym domu o powierzchni 110 m2 można w ten sposób zaoszczędzić 900 kWh energii rocznie oraz zmniejszyć ślad węglowy o około 230 kg CO2.  

Dodatkowe zastosowanie okiennic, rolet, zasłon pozwala uniknąć konieczności zwiększonego ogrzewania nocą, a co za tym idzie, zmniejszyć emisję CO2 o 50 kg rocznie.

Krok 4: ekonomiczne używanie ciepłej wody

Koszty ogrzewania to ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzanie wody. Średnio 14% całkowitego zużycia energii pochłania właśnie podgrzewanie wody. Można zredukować ten koszt używając głowicy prysznicowej o małym przepływie, która zużywa tylko 6 litrów na minutę zamiast zwykłej zużywającej 14 litrów.

Możesz zaoszczędzić w ten sposób około 37 800 litrów wody rocznie, co daje oszczędność 2550 kWh energii.

Aby zredukować koszty ogrzewania i wody, zamiast korzystać z kąpieli w wannie (ok. 120 litrów) można wziąć prysznic (ok. 70 litrów). Myjąc ręce można również korzystać z zimnej lub letniej wody, która przy użyciu mydła usuwa zabrudzenia w takim samym stopniu jak gorąca.

Krok 5: odpowietrzanie grzejników

Aby system grzewczy był maksymalnie wydajny, szczególnie zimą, należy regularnie odpowietrzać grzejniki. Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się wystarczająco, niepotrzebnie marnując energię.

WSKAZÓWKA

Niezbędny do odpowietrzenia klucz lub automatyczny zawór odpowietrzający możesz kupić w sklepie z artykułami instalacyjnymi.

Źródło i zdjęcia: Fronius Polska Sp. z o. o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT