Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?

Rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne, ekologiczne metody ogrzewania, pozwalające zastąpić tradycyjne piece węglowe. Inwestorzy często zadają sobie pytanie – pompa ciepła split czy monoblok? Która jest lepsza i bardziej opłacalna?

Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?

Pompa monoblok czy split – jakie różnice?

Pompy typu split i monoblok wyglądają podobnie. Działają tak samo. Natomiast są one połączone w inny sposób.

Pompa ciepła typu split ma jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną z rurami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. To rozwiązanie niweluje ryzyko zamarznięcia wody podczas dużych mrozów i długich zanikach zasilania. Niestety taka pompa ciepła wymaga od instalatorów uprawnień do napełniania instalacji czynnikiem chłodniczym – tzw. uprawnienia F-Gazowe.

Natomiast pompa ciepła typu monoblok łączy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną rurami wypełnionymi wodą. Może być ona wzbogacona dodatkami, które zapobiegają zamarzaniu. Często wykorzystuje się do tego glikol propylenowy.

Cały układ chłodniczy jest zamknięty wewnątrz jednostki zewnętrznej. Taka forma zmniejsza koszty montażu i koszty serwisowe.

Pompa ciepła split czy monoblok – która tańsza?

Często czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia jest cena. Pompy ciepła monoblok, są droższe. Jednocześnie koszt eksploatacji jest niższy. Są także prostsze w montażu, przez to podłączenie urządzenia może wiązać się z mniejszym wydatkiem.

Zupełnie inaczej rozkładają się koszty, w przypadku pompy ciepła split – cena urządzenia jest niższa. Natomiast, żeby podłączyć pompę typu split, potrzebne są specjalne urządzenia, co generuje dodatkowe wydatki.

Dla obu typów budowy pomp ciepła niezbędny jest także regularny, coroczny serwis, a dla splitów, dodatkowo kontrola szczelności. To wszystko zwiększa koszty eksploatacyjne.

Pompa ciepła monoblok czy split – podobieństwa

Oba rozwiązania to pompy ciepła powietrze-woda. Pozyskują one ciepło, a dokładniej energię z powietrza atmosferycznego.

Ponadto ogólny schemat budowy pomp ciepła monoblok i split jest podobny a zasada działania dokładnie taka sama. Na zewnątrz znajduje się jednostka pozyskująca energię. Natomiast wewnątrz budynku znajduje się jednostka, która odpowiada za transport energii cieplnej po budynku.

W zależności od rozwiązań może być ona wykorzystania do ogrzania ciepłej wody użytkowej lub instalacji grzewczej w budynku.

Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb, celów i możliwości finansowych. Ogólnie rzecz biorąc, pompa ciepła monoblok jest bardziej opłacalna w długoterminowej perspektywie. Prostszy i łatwiejszy montaż sprawia, ze również terminy na montaż nowych urządzeń są krótsze.

Hurtownia pomp ciepła OEM Energy ma w swojej ofercie modele zarówno monoblok, jak i split. Firma oferuje także pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia.

źródło i zdjęcia: OEM Energy

Komentarze

06 Lip 2023, 05:51

Proste pytanie. Krótka odpowiedź: ŻADNA 🤭

05 Lip 2023, 12:43

Komentarz dodany przez Nicpoń: Może nie bzdury, ale nie ma tu żadnych konkretów - artykuł nic nie wnosi, ewidentny click-bajt i reklama

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT