Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Pompa ciepła to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie grzewcze. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie pompy ciepła typu powietrze-woda oraz jak prawidłowo dobrać jej moc do powierzchni domu.

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Zastosowanie pomp ciepła

Zanim przejdziemy do tego, jak powinien przebiegać dobór pompy, opiszemy w skrócie, jakie jest jej zastosowanie i dlaczego ta alternatywa dla tradycyjnej instalacji grzewczej może być dobrym rozwiązaniem w Twoim domu.

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące energię odnawialną. W zależności od źródła ciepła wyróżnia się pompę gruntową, wodną oraz powietrzną. W Polsce sporą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła, która mogą ogrzewać zarówno nieruchomość, jak i wodę użytkową.

Mają jednak kilka minusów, a jednym z nich jest konieczność montażu kolektorów poziomych (wymaga to posiadania dużej części niezagospodarowanego w inny sposób terenu) lub kolektorów pionowych (wykonanie takich odwiertów jest kosztowne, wiąże się z udziałem ciężkich sprzętów na działce).

Pompy gruntowe ciepła cechują się wysoką wydajnością, mogą być jedynym sposobem na ogrzanie domu, aczkolwiek wydatek, jaki należy ponieść w związku z ich zakupem i montażem, szczególnie tzw. dolnego źródła, jest na tyle wysoki, że większość właścicieli rezygnuje z tego rozwiązania.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na powietrzne pompy ciepła, które często zalecane są też przez samych instalatorów, którzy rekomendują to rozwiązanie po przeprowadzeniu wnikliwego audytu w miejscu inwestycji.

Jaka jest ich przewaga nad pompami gruntowymi? Powietrzne pompy ciepła są stosunkowo tanie w zakupie i montażu, mogą zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o ok. 70%. To dobra alternatywa, a czasami nawet jedyne rozwiązanie dla właścicieli gospodarstw, w których ze względu na warunki nie można zamontować wymiennika gruntowego.

Konieczne będzie jednak połączenie powietrznej pompy z innym źródłem ciepła, dlatego projekt ogrzewania należy zlecić specjalistycznej firmie.

A czy inwestycja w pompę ciepła się opłaca? Tak, ponieważ można nią zarówno ogrzewać budynek, jak i wodę, a samo źródło energii jest darmowe (jak już wiesz, ciepło pobiera się z gruntu, wód gruntowych lub z powietrza).

Jest tylko jedno „ale” - trzeba dobrze dobrać moc pompy ciepła, aby z jednej strony zaspokajała potrzeby budynku, a z drugiej nie była przewymiarowana. Dlatego sprawdź nasze wskazówki.

Prawidłowy dobór pompy ciepła

Pompa ciepła jest najbardziej wydajna wtedy, gdy różnica temperatura pomiędzy górnym a dolnym źródłem jest jak najniższa (stosuje się ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe), a także, gdy zapotrzebowanie na moc nie jest wyższe, niż moc pompy ciepła.

A więc biorąc to pod uwagę, należałoby się w pierwszej kolejności zastanowić, jaka moc pompy ciepła będzie optymalna.

Kluczowym wyznacznikiem jest najczęściej powierzchnia domu, aczkolwiek przestrzegamy, przed „specjalistami”, którzy twierdzą, że na X mkw. budynku potrzebna będzie pompa o minimum X kilowatów, ponieważ oprócz tego konieczne jest uwzględnienie dodatkowych parametrów.

Podstawowe aspekty, które bierze się pod uwagę to m.in.:

  • strefę klimatyczną i usytuowanie budynku względem stron świata;
  • warunki techniczne budynku wpływające na jego zapotrzebowanie moc cieplną;
  • czy pompa ciepła będzie jedynym źródłem ogrzewania, nawet podczas największych mrozów, czy planujesz zastosowanie dodatkowego źródła ciepła;
  • czy pompa ciepła ma ogrzewać jedynie nieruchomość, czy służyć także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

W praktyce dobór pompy ciepła do powierzchni domu powinien uwzględniać wyliczenia dokonane na podstawie indywidualnych parametrów konkretnego budynku.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, aczkolwiek ze względu na to, że coraz częstszym wyborem są powietrzne pompy ciepła, w dalszej części skupimy się właśnie na nich.

Jak dobrać moc pompy ciepła typu powietrze-woda?

Skąd rosnąca popularność powietrznych pomp ciepła? Oprócz kosztów samej inwestycji wpływ mają na to… warunki pogodowe. Pompa ciepła typu powietrze, bez względu na moc, może efektywnie pracować w temperaturze do -25 stopni.

Ze względu na postępujące ocieplenie klimatu, obecnie w Polsce nie stanowi to przeszkody do montażu takiej instalacji, pompy są rozwiązaniem całorocznym. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wydajność urządzeń spada wraz ze spadkiem temperatury, dlatego nie zaleca się, aby było to jedyne źródło ogrzewania.

Podczas wyboru mocy pompy ciepła podstawą jest określenie punktu biwalentnego, czyli momentu, w którym konieczne będzie dodatkowe wspomaganie ogrzewania z innego źródła. Parametrami, które bierze się pod uwagę, jest m.in. temperatura równowagi (Tw), moc użytkowa oraz moc dyspozycyjna. Na tej podstawie określa się krzywą mocy dyspozycyjnej powietrznej pompy ciepła.

Oprócz tego należy porównać COP poszczególnych urządzeń, czyli współczynnik wydajności cieplnej. Nie zagłębiając się w szczegóły, wystarczy zapamiętać, że im wyższa wartość COP, tym większa efektywność pompy.

A po co wykonywać te wszystkie obliczenia? Po to, aby nie doprowadzić do przewymiarowania powietrznej pompy ciepła, co byłoby nieuzasadnione ekonomicznie - niepotrzebnie zwiększa koszt zakupu urządzeń oraz wysokość wydatków eksploatacyjnych.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest nieco wybranie nieco niższej, lecz optymalnej mocy pompy ciepła, a w skrajnych sytuacjach, gdy temperatura na dworze spadnie poniżej określonej wartości, wspieranie się dodatkowym źródłem ciepła.

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu

Dobór pompy ciepła to zadanie wymagające przeprowadzenia specjalistycznego audytu, a także wykonania wielu skomplikowanych obliczeń. Ani rodzaju, ani mocy pompy ciepła nie można wybierać za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie, czy kierując się prostym przełożeniem powierzchni nieruchomości na ilość kilowatów urządzenia.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doradców oraz instalatorów firmy OEM Energy. Nie tylko dobiorą oni moc pompy ciepła i elementy niezbędne do wykonania takiej instalacji, ale też przedstawią rozwiązania, które będą dla Ciebie opłacalne.

Firma oferuje kompleksową obsługę, od zakupu urządzeń, poprzez ich montaż, na serwisie kończąc.

źródło i zdjęcia: OEM Energy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT