Pompa ciepła czy gaz - jakie ogrzewanie wybrać?

Inwestorzy budujący dom zadają sobie pytanie, jakie ogrzewanie sprawdzi się lepiej? W porównaniu do tradycyjnego pieca na paliwo stało, ogrzewanie pompą ciepła czy też gazem jest dużo lepszym rozwiązaniem. Poznajmy zalety pomp ciepła i ogrzewania gazowego.

Pompa ciepła czy gaz - jakie ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie domu gazem

Kotły gazowe święciły swoje triumfy jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy były najbardziej ekologiczną alternatywą dla pieców węglowych. Rzeczywiście, powodują o połowę niższą emisję dwutlenku węgla. Takie ogrzewanie jest właściwie bezobsługowe - należy tylko zadbać o regularne przeglądy kotła.

Niestety gaz (choć oczywiście sprawdza się o wiele lepiej niż węgiel) nie jest odnawialnym źródłem energii. Nie bez powodu Komisja Europejska dąży do zakazu montowania kotłów gazowych w nowych budynkach.

Obawy Polaków wzbudzają także liczne doniesienia na temat wybuchów gazu lub zatrucia tlenkiem węgla. Oczywiście nie znaczy to, że każdy kocioł gazowy pewnego dnia wybuchnie. Takie wydarzenia to raczej sporadyczne incydenty, które są najczęściej spowodowane niewłaściwym montażem. Nie dziwi jednak, że zapobiegliwi rezygnują z tej formy ogrzewania.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Pompy ciepła do niedawna kojarzyły się z drogą inwestycją, na którą mogli sobie pozwolić nieliczni. Teraz jednak sytuacja znacznie się zmieniła. Montaż pomp jest dostępny dla każdego i staje się coraz bardziej opłacalny. Jest to obecnie najbardziej ekologiczna metoda ogrzewania.

Te urządzenia pozyskują energię z dolnego źródła, a więc powietrza, gruntu albo wody. Zazwyczaj wykorzystują one odnawialne źródła energii w 75% (co notabene nie jest wcale niską wartością), lecz działają dzięki energii elektrycznej. Dlaczego zazwyczaj?

Prąd nie musi wcale pochodzić z nieekologicznej elektrowni. Fotowoltaika montowana na dachu lub na gruncie pozwoli pozyskiwać energię elektryczną dzięki promieniom słonecznym. Dzięki synergii tych dwóch urządzeń możesz więc zyskać stuprocentowo ekologiczne ogrzewanie.

Gaz czy pompa ciepła - co się bardziej opłaca?

Klientów oczywiście najbardziej interesuje, co się najbardziej opłaca finansowo - ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła. Montaż kotła gazowego jest mniej więcej cztery razy niższy niż instalacja pompy ciepła.

Do tej kwoty trzeba jednak doliczyć koszt przyłączenia gazowego, czyli około 10 000 zł. Użytkowanie pompy ciepła jest z kolei dwa razy tańsze niż ogrzewanie gazem. Oznacza to, że początkowa inwestycja w pompy ciepła będzie wyższa, jednak zwróci się już po kilku latach.

Przeciwnicy pomp ciepła zwracają uwagę na rosnące ceny prądu. Bądźmy jednak szczerzy - gaz również nie tanieje. Zmian kosztów dostarczania energii nie da się przewidzieć - chyba że postawimy na fotowoltaikę, dzięki której można rzeczywiście uniezależnić się od elektrowni.

Podsumowanie

Co jest bardziej opłacalne - ogrzewanie gazem czy pompa ciepła? Aktualnie kotły gazowe są w Polsce o wiele bardziej popularne, jednak pompy ciepłe zyskują coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim dlatego, że jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie, które nie sprawia zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla.

Choć montaż tych urządzeń jest wyższy niż zakup kotła gazowego, inwestycja zwróci się już po kilku latach. Instalacja pompy ciepła przynosi największe korzyści razem z podłączeniem ogniw fotowoltaicznych.

źródło i zdjęcia: OEM Energy

Komentarze

13 Maj 2023, 15:02

Może zamiast budować  betonozowe skanseny z uporem maniaka i wodne podłogówki z PC , zbudować dom pasywny ?

13 Maj 2023, 14:27

Btw, gaz wczoraj zanotował cenę niższą niż przed wojną 32€ i zanim EU nakaże wyzłomować piece gazowe, to zdążą same wyeksploatować, a w międzyczasie i pompy i PV powinny być też dwa razy tańsze. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

13 Maj 2023, 12:49

Komentarz dodany przez A.B.: Jestem instalatorem kotlow gazowych i pomp ciepła. Ten kto pisał artykuł ma bardzo ubogie doświadczenie. Wiele czynników wchodzi między pompą ciepła a gazem nie mówiąc już że artykuł nie Skypie się oonkretnie na temat jakiej pompy . Prawda jest taka ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT