Sposób na ciche i skuteczne odkurzanie - odkurzacz centralny

Podstawowym atutem przemawiającym za zainstalowaniem odkurzacza centralnego jest całkowite usunięcie zassanego powietrza na zewnątrz domu, czego nie mogą zapewnić żadne odkurzacze przenośne. Drugą istotną zaletą odkurzacza centralnego to ograniczenia hałasu, gdyż hałaśliwą jednostkę centralną umieszcza się z reguły w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, a w razie potrzeby można ją dodatkowo izolować akustycznie.

Sposób na ciche i skuteczne odkurzanie - odkurzacz centralny

Plusy i minusy instalacji centralnego odkurzania

Instalacja centralnego odkurzacza przystosowana jest w zasadzie do okresowych, generalnych porządków, gdyż mimo rozbudowanych udogodnień, przystąpienie do sprzątania jest dość czasochłonne, gdy zechcemy usunąć jedynie rozsypany na podłodze cukier czy posprzątać zakurzony parapet.

Natomiast bezsprzeczną zaletą tego urządzenia - szczególnie dla osób uczulonych na kurz - jest usuwanie alergenów z pomieszczenia zmniejszając w znacznym stopniu ich stężenie w powietrzu.

Przy okazji sprzątania następuje też dość intensywne wietrzenie pomieszczeń, gdyż na miejsce powietrza usuwanego przez odkurzacz musi napłynąć świeże powietrze z zewnątrz.

Przykładowe zestawy sprzątające do współpracy z odkurzaczem centralnym. fot. Vacuflo Polska
Przykładowe zestawy sprzątające do współpracy z odkurzaczem centralnym. fot Vacuflo Polska

Prowadzenie sprzątania z użyciem odkurzacza centralnego uzyskuje jednak zróżnicowane opinie, co do wygody użytkowania gdyż długi i gruby wąż wymaga sporo miejsca na jego przechowywanie a w domach dwukondygnacyjnych z reguły wymaga korzystania drugiego zestaw sprzątającego (węża, rur i ssawek), a przy manewrowaniu długim wężem łatwo nim uszkodzić np. podatne na stłuczenie przedmioty.

Potencjalnie istnieje też większe prawdopodobieństwo wystąpienia trudnych do usunięcia zapchań rur w instalacji. Natomiast w szczelnych domach może w niesprzyjających warunkach wystąpić wsteczny ciąg napływu, gdy powietrze zewnętrzne zasysane jest przez kanały wentylacyjne czy przewód kominowy np. od kominka.

W efekcie do pomieszczeń mogą przedostawać się nieprzyjemne zapachy czy zarodniki pleśni występujące w zawilgoconych kanałach.

Jak działa instalacja odkurzania?

Instalacja odkurzacza centralnego umożliwia znaczne odsunięcie hałaśliwej turbiny wytwarzającej podciśnienie od sprzątanego miejsca, przy czym zasysane elastycznym wężem powietrze nie wraca do pomieszczenia, ale zostaje odprowadzone na zewnątrz domu i dzięki temu odkurzamy w zupełnej ciszy.

System rur ssących poprowadzonych w ścianach i podłodze łączy się z gniazdami rozmieszczonymi w różnych punkach domu, do których podłączamy wąż ssący wyposażony w odpowiednie szczotki czy ssawki.

Silnik jednostki centralnej uruchamia się automatycznie po podłączeniu węża lub przyciskiem na jego rękojeści. Do każdego gniazda oprócz rur podciśnieniowych doprowadzane są przewody elektryczne niskonapięciowe (na 24V), które umożliwiają włączenie turbiny.

Zasysane zanieczyszczenia po odfiltrowaniu gromadzą się w zbiorniku jednostki centralnej skąd okresowo są usuwane, a wstępnie oczyszczone powietrze, poprzez tłumik hałasu odprowadzane na zewnątrz domu.

Przykładowa oferta odkurzaczy centralnych aerovac. fot. Santech
Przykładowa oferta odkurzaczy centralnych aerovac. fot. Santech

Sercem instalacji odkurzania jest jednostka centralna wytwarzająca podciśnienie i od jej własności zależy głównie efektywność sprzątania. Konstrukcyjnie nieznacznie różni się od zwykłych przenośnych odkurzaczy, jedynie inaczej zbudowany jest układ separujący zbierane zanieczyszczenia.

Również parametry techniczne odkurzacza centralnego nie odbiegają istotnie od odkurzaczy przenośnych - oba urządzenia uzyskują podobne wartości podciśnienia jak i wydajności przepływu strumienia powietrza.

Jednostki centralne oferowane są w dwóch wariantach - typu kompakt, gdzie w jednej obudowie umieszczono turbinę i zespół filtrujący oraz typu split z dwoma oddzielnymi modułami - w jednym mamy silnik z turbiną a w drugim układ separacji zanieczyszczeń.

Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20

Istotny znaczenie dla wygody obsługi jak i efektywności funkcjonowania ma sposób oddzielenia zanieczyszczeń od zasysanego powietrza.

Podstawowym układem filtracyjnym jest separator cykloniczny charakteryzujący się duża zdolnością do separacji zanieczyszczeń, a przy tym nie zmniejsza efektywności działania w miarę zapełniania się zbiornika kurzu.

Drugi stopień filtracji chroniący m.in. silnik turbiny odbywa się na filtrach elektrostatycznych, papierowych bądź workowych. Zależnie od zastosowanego rozwiązanie filtry te wymagają okresowego oczyszczenia lub wymiany.

Niemal bezobsługowo funkcjonują jednostki centralne wyposażone w zespół filtracyjny umożliwiający spłukiwanie zanieczyszczeń bezpośredni do kanalizacji.

Oddzielone w separatora cyklonicznym zanieczyszczenia są zraszane, a po wypełnieniu zbiornika automatycznie spłukiwane do sieci kanalizacyjnej.

Układ rur w instalacji odkurzania

Ułożenie rur instalacji centralnego odkurzacza będzie pierwszym etapem prac montażowych. Powinniśmy do tego przystąpić na już na etapie stanu surowego budynku a z pewnością przed ułożeniem podkładów podłogowych i tynków.

Rury instalacyjne maja średnicę ok. 50 mm i można je układać w bruzdach ściennych, w wylewce podłogowej bądź za ekranami osłaniającymi inne instalacje, w ściankach szkieletowych i sufitach podwieszanych.

Przykładowy schemat instalacji centralnego odkurzania w domu piętrowym z piwnicą. rys. Comfort System
Przykładowy schemat instalacji centralnego odkurzania w domu piętrowym z piwnicą. rys. Comfort System

Rury dochodzące do poszczególnych gniazd powinny być prowadzone możliwie najkrótszą drogą i z ograniczoną liczbą zakrętów.

Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia zapchań i obniżenia efektywności pracy instalacji. Trzeba też unikać takiego układu, gdy gniazdo umieszczone będzie bezpośrednio pod pionowym odcinkiem magistrali.

Sprzyja to obsypywaniu się zanieczyszczeń do gniazda i w efekcie spowodować jego nieszczelność. Co do zasady jednostka centralna powinna być umieszczana w najniższym punkcie instalacji, ale w domach niepodpiwniczonych trudno to osiągnąć.

W przypadku prowadzenia instalacji w podłodze rury należy umieścić w warstwie izolacji termicznej, a nie w wylewce podłogowej która z reguły jest zbyt cienka i może przenosić obciążenia powodujące ich rozszczelnienie.

Równolegle z przebiegiem rur układamy przewody elektryczne służące do sterowania pracą odkurzacza. Warto prowadzić je w elastycznej rurce osłonowej tzw. peszlu, gdyż w razie uszkodzenia łatwo je będzie wtedy wymienić.

Układ przewodu może być pętlowy gdy jednym ciągiem dochodzi do wszystkich gniazd lub rozgałęźny, a poszczególne odcinki łączy się w puszce instalacyjnej.

Do montażu instalacji wykorzystuje się specjalne rury i kształtki zapewniające niewielkie opory przepływu i odporność na przywieranie zanieczyszczeń. Dobór długości rur i rodzaju kształtek zależy od konfiguracji przebiegu instalacji i wymaga indywidualnego dopasowania na miejscu zamontowania. 

Rozmieszczenie gniazd i lokalizacja centrali

Standardowa długość elastycznych węży podłączanych do gniazd instalacji odkurzającej wynosi ok. 9 m, ale w praktyce promień działania ogranicza się do 6-7 m i taką wartość można przyjąć do wstępnej lokalizacji gniazd przyłączeniowych.

Oczywiście przy skomplikowanym układzie pomieszczeń pewne obszary mogą wymagać używania przedłużaczy do węża, gdyż nie zawsze celowe będzie instalowanie dodatkowego gniazda do obsługi niewielkiej „resztkowej” powierzchni.

Przykładowe usytuowanie gniazd ssących w instalacji odkurzania centralnego. fot. Comfort System
Przykładowe usytuowanie gniazd ssących w instalacji odkurzania centralnego. fot. Comfort System

Przy typowym układzie pomieszczeń z reguły wystarczą 2-3 gniazda na powierzchnię ok. 80 m2 zlokalizowane w środkowej części kondygnacji - najczęściej w korytarzu.

Oprócz gniazd do obsługi pomieszczeń mieszkalnych warto zamontować je również np., w garażu, co umożliwi wygodne sprzątanie samochodu, jak i w pobliżu kominka, gdy przewidujemy usuwanie popiołu za pośrednictwem separatora.

Ułatwienie sprzątania niewielkiej, ale często zaśmiecanej powierzchni np. w sieni przy drzwiach wejściowych zapewnia umieszczenie tam tzw. szufelki automatycznej połączonej z gniazdem przy podłodze.

Automatyczna szufelka sprzątająca przy podłodze w kuchni. fot. ECOMAX
Automatyczna szufelka sprzątająca przy podłodze w kuchni. fot. ECOMAX

Wstępna lokalizacja gniazd musi być jednak zweryfikowana na budynku z uwzględnieniem możliwości poprowadzenia instalacji jak i planowanego umeblowania zapewniając łatwy dostęp do gniazd.

Standardowo umieszcza się je w pobliżu drzwi od strony klamki na wysokości 30-40 cm od podłogi. Rzeczywisty obszar obsługiwany możemy określić posługując się np. wężem ogrodniczym imitującym rurę elastyczną.

Przykładowy montaż jednostek centralnych systemu centralnego odkurzania w garażu/pomieszczeniu gospodarczym. fot. Vacuflo Polska
Przykładowy montaż jednostek centralnych systemu centralnego odkurzania w garażu/pomieszczeniu gospodarczym. fot. Vacuflo Polska

Lokalizacja jednostki centralnej musi uwzględniać wymagania techniczne całej instalacji jak i zapewniać komfort mieszkańcom podczas sprzątania.

Urządzenie jest dość hałaśliwe zatem powinniśmy zamontować je z dala od pomieszczeń mieszkalnych, a jednocześnie zapewnić odprowadzenie powietrza na zewnątrz z dala od okien.

Jeśli dom jest podpiwniczony to właśnie tam należy zamontować odkurzacz z wylotem powietrza przez ścianę lub np. do wolnego kanału wentylacyjnego.

Dobrym rozwiązaniem jest też instalowanie jednostki centralnej w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym czy kotłowni.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Ecomax, Comfort System, Vacuflo, Santech

Film: Festool

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT