Wykończenie klatki schodowej. Jak zaplanować prace?

Wykończenie klatki schodowej stanowi ważny etap budowy bądź remontu domu. Kiedy rozpocząć prace? Czy jako okładzina schodów lepiej sprawdzi się drewno, płytka czy beton? Na co postawić aranżując ściany?

Wykończenie klatki schodowej. Jak zaplanować prace?

Podczas budowy domu wykończenie schodów warto zostawić na sam koniec. Prace na piętrze mogą stać się przyczyną uszkodzonej nawierzchni schodów bądź naruszeniem ich konstrukcji. Ewentualne wyrównanie betonu nie stanowi problemu, ale już wymiana całych schodów jest skomplikowana i kosztowna. By uniknąć powyższych trudności trzeba założyć także kilka dni, podczas których schody całkowicie wyschną. To otwiera nam drogę do wyboru okładziny schodów, jej montażu i aranżacji przestrzeni na klatce.

Drewno synonimem tradycji

Od lat wśród trendów wykończeniowych schodów króluje drewno. Jest to materiał, który sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, tradycyjnych. Nada przestrzeni domowego, sielskiego charakteru. Wykorzystanie drewna jako okładziny schodów może ocieplić i rozjaśnić wnętrze.

Ten klasyczny surowiec wypierany jest przez szkło, stal, płytki posadzkowe czy beton szlachetny. Materiały te doskonale sprawdzą się we wnętrzach, w których chcemy zachować równowagę między stylem klasycznym i nowoczesnym. Uwypuklą one walory przestrzeni nadając jej świeżego wyglądu.

Płytki posadzkowe jako wyróżnik industrialnych wnętrz

Schody w domu jednorodzinnym mogą zostać pokryte płytkami posadzkowymi. Duży wybór produktów dostępnych na rynku, mnogość barw, faktur i wzorów pozwoli na precyzyjne dopasowanie płyt do wnętrza.

Przy zakupie materiałów należy zwrócić uwagę zarówno na wygląd jak i na aspekty użytkowe takie jak antypoślizgowość. Kolekcja TERRASTONE to jednowarstwowe, wielkoformatowe płyty odporne na ścieranie, odznaczające się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Produkt zwraca uwagę szeroką gamą kolorystyczną: od beżów, szarości po grafit. Wykonany jest w technologii uszlachetniania powierzchni BELLO, która wydobywa naturalne piękno kruszyw nadając powierzchni delikatnego połysku.

Decydując się na konkretne materiały warto rozważyć połączenie szkła czy stali z płytkami. Rozwiązanie to stosowane coraz częściej w industrialnych, surowych wnętrzach nada im charakteru i stanie się wyróżnikiem.

Beton już nie taki szary i zwyczajny

We wnętrzach, których właściciele postawili na nowoczesność i innowacyjne rozwiązania wpasują się schody wykonane z betonu. Surowiec ten kojarzony zwykle z szarością może zaskoczyć ilością dostępnych kolorów i wzorów. Beton stał się więc uniwersalnym materiałem mogącym uwypuklić piękno otaczającej przestrzeni bądź harmonijnie się z nią zespolić. Schody wykonane z betonu szlachetnego, inaczej zwanego terazzo to gwarancja elegancji i nieprzeciętnej trwałości. Są odporne na intensywne użytkowanie, nie pochłaniają brudu i wody, przez co są łatwe w konserwacji. Co ważne, materiał do wykończenia schodów może być wykonany na indywidualne zamówienie klienta. Pozwala to na idealne dopasowanie produktu do zamysłu inwestora oraz na realizację śmiałych projektów.

Producenci materiałów wykończeniowych oferują dopasowanie elementów dodatkowych do wybranego stylu. W przypadku firmy PROBET-DASAG rodzaj wkładek i cokolików dobrany jest do wybranej serii produktów z betonu szlachetnego.

Jaki materiał wykończeniowy na ściany?

Wykończenie klatki schodowej nie kończy się na wylewce i wykonaniu schodów z wybranego materiału. W aranżacji należy uwzględnić przestrzeń wokół czyli najczęściej jedną, dwie ściany i sufit.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest farba. Dobór koloru zależy od naszych preferencji. Kolor biały uwypukli okładzinę schodów i powiększy optycznie przestrzeń. Błękit odświeży ścian, a brąz nada im luksusowego wyglądu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów farb zmywalnych, nadających się do czyszczenia np. śladów po dłoniach. Będzie to produkt niezwykle pomocny w utrzymaniu czystości zwłaszcza, jeśli w projekcie nie przewidzieliśmy balustrady.
Trendem zdobywającym coraz szersze grono zwolenników jest beton architektoniczny. Wykorzystanie tego materiału do ozdobienia ścian na klatce schodowej jest rozwiązaniem eleganckim i ponadczasowym.

Zaskakująco dobrze beton architektoniczny komponuje się z przestrzenią urbanistyczną. Jego ogromną zaletą jest uniwersalizm - wykończenie projektu płytami z betonu może stonować wyraziste i krzykliwe wnętrze, może również stać się jego wyróżnikiem i ozdobą. Oprócz walorów estetycznych materiał ten odznacza się wysoką odpornością na eksploatację i czynniki zewnętrzne.

Jeśli zależy nam na wydobyciu ozdobnego charakteru klatki schodowej wykorzystajmy wzorzyste tapety - nawet te 3D. Wszelkie mozaiki i tynki strukturalne, czy okładziny przypominające drewno, kamień bądź cegłę są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą cieszyć się nieskazitelnym wyglądem ścian na długo, bez konieczności częstych remontów.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE