Globalny sukces Grupy Bosch dzięki innowacjom

Strategia innowacyjności Grupy Bosch przynosi efekty, czego dowodem są ubiegłoroczne sukcesy. W 2014 r. firma poprawiła pozycję rynkową i konkurencyjność w wielu obszarach. Dzięki przejęciu spółki BSH Hausgeräte GmbH oraz planowanemu przejęciu spółki ZF Lenksysteme GmbH Bosch będzie mógł umocnić swoją pozycję w dwóch szybko rozwijających się obszarach: "inteligentnych domów" (Smart Home) oraz zautomatyzowanej jazdy samochodami.

Globalny sukces Grupy Bosch dzięki innowacjom

Według wstępnych danych, w roku 2014 Grupa Bosch zwiększyła obroty o 6,2%, do 48,9 mld EUR. Z pominięciem negatywnego efektu różnic kursów wymiany walut w wysokości prawie 500 mln EUR, wzrost obrotów wyniósł ok. 7,2%. W 2014 roku Grupa Bosch poprawiła również dochodowość. Według wstępnych danych zysk operacyjny EBIT (przed odliczeniem podatków i odsetek) wyniósł prawie 3 mld EUR, czyli ok. 6,1%. Oznacza to poprawę o ok. 1 punkt procentowy w porównaniu do roku 2013, z pominięciem efektów jednorazowych i specjalnych.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie udało nam się osiągnąć cele zakładane na rok 2014, powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Nasza strategia innowacyjności przynosi efekty, czego dowodem są ubiegłoroczne sukcesy. W 2014 roku poprawiliśmy naszą pozycję rynkową i konkurencyjność w wielu obszarach. Dzięki przejęciu spółki BSH Hausgeräte GmbH oraz planowanemu przejęciu spółki ZF Lenksysteme GmbH Bosch będzie mógł umocnić swoją pozycję w dwóch szybko rozwijających się obszarach: "inteligentnych domów" (Smart Home) oraz zautomatyzowanej jazdy samochodami.

Według wstępnych danych, w Europie, obroty Grupy Bosch zwiększyły się o ok. 2%. Na dzień 31 grudnia 2014 r., Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie ok. 290 000 pracowników, czyli ok. 9 100 osób więcej niż w roku poprzednim.

Obroty Grupy Bosch w podziale na sektory przedsiębiorstwa

Według wstępnych danych, sektor Mobility Solutions (dawniej Technika Motoryzacyjna) dzięki bogatemu portfolio komponentów, systemów i usług odnotował w 2014 roku ponad dwa razy szybsze tempo wzrostu niż rynek motoryzacyjny. Obroty sektora Energy and Building Technology kształtowały się w 2014 roku na poziomie z poprzedniego roku. Z kolei sektor Consumer Goods odnosił w 2014 r. sukcesy między innymi dzięki sprzedaży elektronarzędzi profesjonalnych oraz narządzi pomiarowych. Sektor Industrial Technology odnotował spadek obrotów w porównaniu do obrotów w roku 2013, jednak obroty liczone z pominięciem efektów konsolidacyjnych lekko się zwiększyły.

W nadchodzących latach Grupa Bosch zamierza wykorzystywać możliwości wynikające z rozwoju w obszarach komunikacji za pośrednictwem internetu, automatyzacji, elektryfikacji, efektywności energetycznej oraz szanse związane z rosnącym znaczeniem rynków rozwijających się.

Chcemy aktywnie współtworzyć przełomowe zmiany technologiczne oraz przygotowujemy się do funkcjonowania w świecie zintegrowanym w internecie, podsumował Volkmar Denner. Dotyczy to w szczególnym stopniu sektora Mobility Solutions. Jesteśmy dostawcą rozwiązań dla motoryzacji przyszłości, czyli zautomatyzowanych, podłączonych do internetu i zelektryfikowanych samochodów. Aby zrealizować tę wizję, potrzebne są komponenty, systemy, oprogramowanie oraz usługi. Łącząc je z naszymi kompetencjami w dziedzinie integracji systemów, mamy unikalną w skali rynku możliwość opracowywania innowacyjnych rozwiązań mobilnych dla naszych klientów, dodał.

Przy rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań Bosch stawia na lokalne kompetencje badawczo-rozwojowe na rynkach rozwijających się. Także w 2015 r. innowacje będą ważnym czynnikiem wzrostu naszych obrotów. Szczególne znaczenie mają przy tym lokalne rozwiązania stworzone z myślą o konkretnych rynkach, stwierdził Denner.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., w której udział firmy Bosch wynosi 50 proc. Bosch prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: Warszawie (siedziby spółek), Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie (fabryki). W 2013 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 2,5 mld złotych i zatrudniała ok. 1000 pracowników. W 2014 r. Bosch został wyróżniony tytułem TOP Employers Polska 2014 dla najlepszych pracodawców w kraju.

źródło i zdjęcie: Bosch

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT