Znamy zwycięzców 6. edycji Akademii Wynalazców

22 czerwca na Politechnice Wrocławskiej odbyła się gala finałowa 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Decyzją jury zwyciężył projekt "Closed!", który pozwala skontrolować, czy drzwi zostały zamknięte.

Znamy zwycięzców 6. edycji Akademii Wynalazców

W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Wrocławia i Warszawy, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Jury składające się z przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej, partnerów merytorycznych i medialnych wyłoniło po 3 najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Zwycięzcy 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha we Wrocławiu

Projekty nagrodzone we Wrocławiu:

I miejsce - zespół "SeZamki" z Gimnazjum w Świerzawie za wynalazek "Closed!", który poprzez wiadomość SMS umożliwia sprawdzenie czy drzwi do domu zostały zamknięte lub czy nie zostały otwarte przez niepożądaną osobę.

Wynalazek "Closed!"

II miejsce - zespół "Engineer Boys" za wynalazek "Wristvibroalarm", czyli wibrująca bransoletkę, która ma za zadanie informować osoby głuchonieme lub niedosłyszące o przybyciu gościa do domu.

III miejsce - zespół "Oxide-team" z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Męcince za wynalazek "Aptekarz", który służy do automatycznego dawkowania leków.

W 6. edycji programu firma Boscha wraz z politechnikami udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, a w programie wzięło udział 46 szkół.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 7600 uczniów, którzy zgłosili 400 pomysłowych wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii programy edukacyjne firm (CSR). Natomiast w edycji 2015 tego plebiscytu projekt otrzymał wyróżnienie specjalne.

Partnerzy projektu

6 edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha była organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierali również Mazowiecki Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Wojskowa Akademia Technika, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wrocławski Park Technologiczny. Program objęli patronatem: Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, Portal Edukacja Internet Dialog.

Więcej: www.akademiawynalazcow.edu.pl

źródło: materiały prasowe Grupy Bosch

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT