Ekologiczna armatura wodna – zawory kulowe F-Power od Ferro

Temat ekologii zdobywa obecnie coraz większe znaczenie w debacie publicznej. Rosnąca świadomość o wpływie ludzkości na środowisko naturalne sprawia, że ekologiczne działania nabierają priorytetu. W branży armatury wodnej zauważalny jest trend ekologiczny, który przejawia się w ograniczeniu stosowania substancji toksycznych i alergennych w produkowanych wyrobach. Przykładem tej zmiany jest nowa seria zaworów kulowych F-Power od firmy Ferro.

Ekologiczna armatura wodna – zawory kulowe F-Power od Ferro

Budowa i zastosowanie zaworów F-Power

Zawory kulowe, będące kluczowym elementem armatury zaporowej, są przeznaczone do kontrolowania przepływu medium. Składają się z korpusu, który jest obudową mechanizmu, ręcznego napędu (w formie jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda z kulą.

Centralną częścią zaworu jest kula z wydrążonym otworem, który umożliwia przepływ medium, gdy zawór jest w pozycji otwartej. Obrót dźwigni o 90 stopni powoduje obrócenie kuli i zablokowanie przepływu.

Zawór kulowy F‑Power - schemat.

Seria zaworów F-Power znajduje zastosowanie w różnorodnych systemach armatury, w tym w instalacjach wodociągowych i grzewczych, systemach sprężonego powietrza, a także w instalacjach solarnych i chłodniczych wykorzystujących roztwór glikolu (do maksymalnego stężenia 50%).

Zawory F-Power mogą pracować w temperaturach od -30°C (w przypadku glikolu 50%) do 120°C.

Zakres dopuszczalnego ciśnienia pracy zaworów F-Power jest zróżnicowany w zależności od modelu: dla mniejszych modeli, np. zaworów do wlutowania, wynosi on 16 bar - 1,6 MPa, dla średnicy nominalnej od 65 mm do 100 mm to 25 bar - 2,5 MPa, a dla średnicy nominalnej od 10 mm do 50 mm sięga 30 bar - 3,0 MPa.

Większość produktów z linii F-Power to zawory pełnoprzelotowe, co zwiększa ich uniwersalność zastosowania.

Zastosowanie zaworów kulowych F-Power w instalacjach.

Mosiądz – materiał ekologiczny

W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost liczby przypadków alergii na nikiel. Ten pierwiastek, dawniej powszechnie stosowany w produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak biżuteria, klucze, klamki czy elementy armatury wodnej, obecnie jest coraz rzadziej używany, podobnie jak ołów, zwłaszcza w instalacjach wodnych.

Zawory z serii F-Power zostały zaprojektowane z myślą o ekologii i zastosowano w nich specjalny stop mosiądzu CW617N-4MS. Charakteryzuje się on bardzo niską zawartością niklu (maksymalnie 0,1%) oraz ograniczoną zawartością ołowiu (do 2,2%).

Istotnym aspektem jest fakt, że wewnętrzna powierzchnia zaworu, mająca bezpośredni kontakt z medium, nie jest pokrywana niklem. Dzięki temu zawory te są doskonałym wyborem do systemów z wodą pitną, zapewniając bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników.

Nowa seria zaworów kulowych F-Power marki FERRO przeznaczona jest do instalacji wodnych, sprężonego powietrza oraz do instalacji pracującej na mieszaninie wody i glikolu (do 50% glikolu).

Zawory kulowe przyjazne dla środowiska

Firma Ferro, wprowadzając na rynek polski swoją najnowszą linię zaworów kulowych F-Power, stawia na produkty o wyjątkowych cechach ekologicznych, które są nowością na tym rynku.

Zawory F-Power wyróżniają się niską zawartością niklu i ołowiu, co ma istotny wpływ na ochronę środowiska przez ograniczenie ryzyka przedostania się tych pierwiastków do ekosystemu.

Seria F-Power to produkty wysokiej jakości, które charakteryzują się nie tylko długowiecznością, ale także solidnością – co potwierdza dziesięcioletnia gwarancja producenta. Zawory kulowe F-Power to doskonała rekomendacja dla tych, którzy pragną żyć w harmonii ze środowiskiem.

Dzięki swojej trwałości i niezawodności, stanowią ekologiczną alternatywę dla świadomych konsumentów, którzy poszukują odpowiedzialnych i przemyślanych rozwiązań.


Źródło i zdjęcia: FERRO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT