Jak dobrać odpowiednią pompę obiegową?

Trudno przecenić rolę pomp obiegowych w nowoczesnych systemach grzewczych i chłodniczych. Stanowią one kluczowy element, który znacząco podnosi efektywność działania całego układu, jednocześnie zwiększając komfort użytkowania. Aby pompy obiegowe mogły efektywnie realizować swoje zadania, konieczne jest ich precyzyjne dopasowanie do wymagań danego systemu.

Jak dobrać odpowiednią pompę obiegową?

Do czego służy pompa obiegowa?

W starszych instalacjach proces ogrzewania pomieszczeń bazował na naturalnej sile wyporu wynikającej z różnicy w gęstości wody gorącej i zimnej. Takie funkcjonowanie wiązało się jednak z licznymi ograniczeniami, związanymi m.in. ze specyficzną budową całej instalacji.

Nowoczesna technika grzewcza pozwoliła jednak rozwiązać te problemy dzięki zastosowaniu pomp obiegowych.

Pompa obiegowa to urządzenie wykorzystywane do wzbudzania obiegu cieczy w instalacjach. Stosowana jest zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania, jak i w innych systemach grzewczych, a także w klimatyzacji.

Dzięki temu możliwe jest zachowanie efektywności i sprawności całego systemu. Zastosowanie pompy obiegowej umożliwia lepsze rozplanowanie całej instalacji, ponieważ dzięki niej można użyć przewodów o mniejszej średnicy, a także swobodniej je rozprowadzić.

Skrócenie przewodów tworzących instalację oraz zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na szybszy obieg czynnika grzewczego lub chłodzącego, co skutkuje znacznie bardziej efektywną pracą całej instalacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Pompę obiegową należy dostosować do rodzaju instalacji, a ostateczna decyzja powinna być uzależniona zarówno od wielkości systemu, jak i jego zróżnicowania. Z zależności od potrzeb można zastosować jedno lub dwa urządzenia, które zwiększą efektywność instalacji grzewczej.

W domach jednorodzinnych o typowej instalacji, wystarczającym rozwiązaniem będzie jedna dobrze dobrana pompa obiegowa. Z kolei w przypadku budynku, w którym oprócz grzejników występują inne źródła ciepła, wskazane jest zastosowanie dwóch pomp.

Takie rozwiązanie powinno być w zupełności wystarczające w standardowym budownictwie. Warto pamiętać jednak o tym, że istnieją także specjalne systemy do zastosowania w obiektach strategicznych, w których może dojść do nieplanowanych przerw w dostawie ciepła.

Wtedy należy stworzyć instalację złożoną z pompy podstawowej oraz pompy rezerwowej.

Podsumowując, pompa obiegowa to urządzenie, bez którego nie mogą się obejść nowoczesne, energooszczędne instalacje. Jeśli zostanie ona dobrana do potrzeb użytkowników, z pewnością przełoży się nie tylko na komfort grzewczy, ale także na oszczędności w domowym budżecie.


Źródło i zdjęcia: Dambat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT