Klimatyzacja drenuje portfel? Rekuperacja - tańsza alternatywa!

Do 2050 roku liczba klimatyzatorów na świecie wzrośnie trzykrotnie, osiągając 6 miliardów, a zużycie energii przez te urządzenia może sięgnąć 6200 TWh. Jednym ze sposobów na ograniczenie pracy klimatyzatorów, a tym samym zmniejszenie ich zużycia energii, jest rekuperacja. To proste i efektywne rozwiązanie można zastosować w niemal każdym typie budynku.

Klimatyzacja drenuje portfel? Rekuperacja - tańsza alternatywa!

Klimatyzator - pobiera tyle prądu, co cztery lodówki!

W 2018 roku zasilanie klimatyzatorów na całym świecie wymagało około 2 tysięcy terawatogodzin energii, co stanowi połowę rocznej produkcji energetycznej USA.

Klimatyzacja odpowiada za około 10% globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną, a związane z nią wahania popytu mogą prowadzić do przerw w dostawach prądu.

Problem ten dotyczy również Polski. Według danych PORT PC, Polacy co roku kupują nawet 400 tysięcy klimatyzatorów. Wzrost temperatury powoduje zwiększone zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną, głównie ze względu na intensywną pracę klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych.

W ciągu dnia dodatkowe zapotrzebowanie na energię może być częściowo zaspokojone przez fotowoltaikę. Wieczorami jednak, kiedy panele słoneczne nie działają, rosnąca konsumpcja energii wymaga większego zaangażowania elektrowni węglowych i gazowych.

Dodatkowo, upały obniżają obciążalność termiczną linii elektroenergetycznych. Mówiąc prościej, rozgrzane przewody mogą przesyłać mniej energii niż w umiarkowanych temperaturach, co potwierdził analityk PSE w rozmowie z POLON.pl.

Ekspert o zaletach rekuperacji decentralnej:

Nie dziwi zatem, że poszukiwane są rozwiązania, które pomogą sprostać wyzwaniu związanemu z rosnącym zapotrzebowaniem na energię do chłodzenia pomieszczeń, które obecnie odbywa się głównie za sprawą klimatyzatorów. Zorganizowano nawet specjalne konkursy, podczas gdy jedną z łatwiejszych do wykorzystania opcji, czyli rekuperację, mamy pod ręką. Co więcej, w wersji decentralnej może ona być z łatwością zamontowana niemalże w każdym pomieszczeniu - mówi Jarosław Popadyk, Produkt Menedżer ds. wentylacji w Stiebel Eltron.

Jarosław Popadyk, Produkt Menedżer ds. wentylacji w Stiebel Eltron..

Mniej klimatyzacji dzięki rekuperacji

Podczas upałów, gdy różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem budynku jest niewielka, skuteczność wentylacji grawitacyjnej znacznie spada. W rezultacie mieszkańcy często decydują się na korzystanie z klimatyzatorów w poszukiwaniu ochłody.

W takiej sytuacji system rekuperacji, czyli wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, może znacząco pomóc w ograniczeniu zużycia energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń.

Zazwyczaj podkreśla się korzyści z rekuperacji w kontekście zimy. System ten, wymieniając powietrze z odzyskiem ciepła, pozwala zredukować straty energii grzewczej nawet o 92%, co może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%.

Rekuperacja jest również niezwykle przydatna latem, gdyż umożliwia obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Urządzenia te posiadają tzw. bypass, który w zależności od potrzeb pozwala ograniczyć lub całkowicie wyłączyć odzysk ciepła, aby wykorzystać chłodniejsze powietrze z zewnątrz.

Ekspert o klimatyzacji:

Klimatyzacja ma za zadanie ochłodzić i osuszać powietrze, jednak działa ona w obiegu zamkniętym. To sprawia, że musimy zapewnić dodatkowo wentylowanie pomieszczenia w celu utrzymania odpowiednio niskiego poziomu CO2. Innymi słowy bez rekuperacji musimy otwierać okna, co powoduje napływ cieplejszego powietrza i w konsekwencji konieczność ponownego użycia klimatyzatora – komentuje ekspert STE.

Natomiast montaż rekuperatora pozwala na odzysk chłodu, czyli energii wyprodukowanej przez klimatyzację, a jednocześnie urządzenie zapewnia dopływ świeżego powietrza bez otwierania okien.

A jednak rekuperacja zamiast klimatyzacji

Korzyści ze stosowania rekuperatorów przyjmują również wymiar finansowy, ponieważ w obiektach i pomieszczeniach, w którychsąone zamontowane,mniej intensywnie lub krócej mogą pracować klimatyzatory. Obrazując to przykładem, przy założeniu nawet 85 proc. odzysku energii i utrzymywania w pomieszczeniu 24°C, będziemy mieli nawiew na poziomie 25.6°C zamiast 35°C.Mniejszeobciążenie oznacza, że klimatyzacja wymaga mniej energii – wskazuje Jarosław Popadyk.

Coraz popularniejsza rekuperacja decentralna

Rekuperacja w systemie centralnym jest stosowana od wielu lat, jednak coraz większą popularność zdobywa rekuperacja decentralna. To rozwiązanie można z powodzeniem zamontować zarówno w domach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej oraz biurach.

W ramach programu "Czyste Powietrze" można uzyskać dofinansowanie na system rekuperacji w wysokości nawet 16 700 złotych.

Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie finansowe od 40% do 100% tej kwoty, w zależności od poziomu swoich dochodów.

Rekuperacja to klucz do oszczędności energii i komfortu w dobie zmian klimatycznych.

Popularność systemu decentralnego zdaniem Eksperta:

Popularność systemu decentralnego wynika z prostego montażu. Całe urządzenie przypomina niewielką tubę, którą montuje się bezpośrednio w zewnętrznej ścianie budynku, bez wielkiej ingerencji w bryłę budynku. W skrócie, wystarczy wywiercić niewielki otwór w ścianie zewnętrznej i podłączyć urządzenie do prądu. To sprawia, że z powodzeniem można ją zamontować zarówno w nowych domach jednorodzinnych, przy okazji modernizacji czy w obiektach użyteczności publicznej – podkreśla ekspert StiebelEltron, producenta rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych.

Także w budynkach o dużej powierzchni sprawdzają się rozwiązania decentralne, takie jak VRL-C 300/870. Są one przystosowane do wentylacji większych pomieszczeń, w których przebywa do 30 osób, takich jak sale lekcyjne, konferencyjne, sklepy, przedszkola czy lokale gastronomiczne.

Wydajność tych systemów wynosi odpowiednio 300 lub 870 m³ powietrza na godzinę. Dodatkowym atutem jest brak konieczności stosowania systemu orurowania przy zapewnianiu nawiewu i wyciągu powietrza.

Przykładem obiektu, w którym zastosowano decentralny system rekuperacji podczas modernizacji, jest żłobek w Tczewie. Zainstalowano tam 18 rekuperatorów Stiebel Eltron VLR 70 Trend EU oraz trzy centralne sterowniki VLR 70-8 CU.

W przypadku dzieci, które są szczególnie wrażliwe, niezwykle ważne jest zapewnienie świeżego i czystego powietrza, wolnego od alergenów, zanieczyszczeń i pyłków roślinnych.

Ekspert odradza wentylację mechaniczną:

Dzięki rekuperacji, podczas upałów temperatura we wnętrzu rośnie wolniej niż w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej. Co więcej, układ klimatyzacji powietrza pracuje z mniejszym obciążeniem, zużywając mniej energii. System eliminuje również nadmiar wilgoci, co przyczynia się do zapobiegania rozwojowi pleśni i mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia – podsumowuje Jarosław Popadyk ze Stiebel Eltron..

Źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT