Wymiennik entalpiczny: więcej niż tylko ciepło

Entalpiczny wymiennik ciepła w rekuperatorze, znany również jako wymiennik z odzyskiem wilgoci, to zaawansowana technologia stosowana w systemach wentylacji z odzyskiem ciepła, zwanych rekuperacją. Dzięki niemu można odzyskiwać nie tylko ciepło, ale również wilgoć z powietrza wywiewanego z budynku i przekazywać je do powietrza nawiewanego.

Wymiennik entalpiczny: więcej niż tylko ciepło

W trzech punktach ujęliśmy korzyści jakie daje zastosowanie wymiennika entalpicznego w rekuperatorze.

1. Lepsza jakość powietrza i utrzymanie wilgotności

Tradycyjne wymienniki ciepła, np. aluminiowe, odzyskują jedynie ciepło, nie wpływając na wilgotność powietrza. Zastosowanie w rekuperatorze wymiennika entalpicznego umożliwia przenoszenie wilgoci, co jest szczególnie korzystne zimą, gdy powietrze na zewnątrz jest suche.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności zapobiega przesuszaniu powietrza, co redukuje ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak suchość skóry, podrażnienia oczu czy dróg oddechowych.

Zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach pozytywnie wpływa także na stan drewnianych elementów wyposażenia, np. mebli czy podłóg.

W rekuperatorach aeroVent, jak Reversus i Flat, dostępne są zarówno wersje z wymiennikami standardowymi, jak i entalpicznymi.

W razie potrzeby można wymienić standardowy wymiennik na entalpiczny w już zamontowanym urządzeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

2. Wyższa efektywność energetyczna

Dzięki odzyskowi ciepła i wilgoci, system rekuperacji z wymiennikiem entalpicznym obniża zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania lub chłodzenia powietrza nawiewanego, a tym samym widzimy realne oszczędności na ogrzewaniu domu zimą i chłodzeniu latem.

Zastosowanie w rekuperatorze wymiennika entalpicznego, pozwala na odzyskanie większej ilości ciepła, niż przy zastosowaniu wymiennika standardowego.

Dlaczego? Chodzi o tzw. ciepło utajone, inaczej mówiąc „ukryte” w parze wodnej zawartej w powietrzu, które także można odzyskać.

Wymienniki standardowe odzyskują tylko ciepło jawne czyli to związane z różnicą temperatur między strumieniami powietrza.

Entalpiczność polega na możliwość odzyskiwania zarówno ciepła jawnego, jak i ciepła utajonego czyli związanego z energią zawartą w parze wodnej w powietrzu.

A ten dodatkowy odzysk ciepła wynika z wysokiego ciepła właściwego pary wodnej – 1970 J/(kg∙K).

Rekuperatory Reversus dostępne są zarówno w wersjach z wymiennikami standardowym, jak i entalpicznym.

3. Zwiększona ochrona przed zamarzaniem

Wymiennik entalpiczny jest też mniej podatny na zamarzanie w porównaniu do tradycyjnych wymienników.

Ponieważ konstrukcja i materiał wymiennika zmniejszają wykraplanie się wody, a także szronienie wymiennika (nawet przy -6⁰C). Dzięki temu w rekuperatorach aeroVent z wymiennikiem entalpicznym ilość odprowadzanego kondensatu jest dużo mniejsza, a stosowanie nagrzewnicy wstępnej jest wyraźnie ograniczone.

Natomiast rekuperatory aeroVent są wyposażone w energooszczędny system zabezpieczający przed zamarzaniem bez konieczności użycia grzałki elektrycznej.

Wybierz odpowiedni model rekuperatora aeroVent bez grzałki elektrycznej.

Zastosowanie wymiennika entalpicznego eliminuje także konieczność stosowania dodatkowego nawilżacza powietrza.

Więcej na temat wyboru rekuperatora można przeczytać na blogu.

Entalpiczny wymiennik ciepła w rekuperatorze zapewnia efektywny odzysk ciepła i wilgoci, co poprawia komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach, obniża koszty ogrzewania oraz eksploatacji systemu wentylacji.


Źródło i zdjęcia: aeroVent

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT