Rekuperacja i pompa ciepła - duet idealny?

Podczas upałów wiele osób narzeka na duszne powietrze w pomieszczeniach, gdzie "nie ma czym oddychać". Taki problem występuje najczęściej w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Rozwiązaniem może być system rekuperacji, który, niezależnie od temperatury na zewnątrz, zarówno latem, jak i zimą, wymienia powietrze na świeże.

Rekuperacja i pompa ciepła - duet idealny?

Wentylacja kluczowa zimą i latem

Rekuperacja, czyli wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, od lat cieszy się popularnością w wersji centralnej. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na rekuperację decentralną.

Działanie tego systemu polega na tym, że zużyte powietrze z pomieszczenia przechodzi przez wymiennik ciepła, który odbiera energię cieplną, a następnie powietrze to jest usuwane na zewnątrz.

Decentralna rekuperacja zyskuje na popularności ze względu na prostotę montażu. Urządzenie przypomina niewielką tubę, którą montuje się bezpośrednio w zewnętrznej ścianie budynku.

Dzięki temu można je z powodzeniem zainstalować zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach jednorodzinnych oraz obiektach użyteczności publicznej.

Przykład zastosowania

Właściciel 250-metrowego domu w Piasecznie zainstalował system decentralnej wentylacji oraz powietrzną pompę ciepła HPA-O 8 CS Plus. W jego przypadku zastosowano sześć rekuperatorów ściennych Stiebel Eltron VLR 70 L.

Oprócz niższych rachunków za energię, właściciel cieszy się komfortową temperaturą i świeżym powietrzem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pompa ciepła powietrze-woda HPA-O 8 CS Plus.

Zalety systemu rekuperacji

Rekuperacja jest szczególnie cenna zimą, gdy wymiana powietrza z odzyskiem ciepła pozwala na zmniejszenie strat energii grzewczej nawet o 92%, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30%.

Jednak jej zalety są widoczne także latem. System ten nie tylko skutecznie wymienia powietrze, usuwając zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, ale także pomaga obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, wykorzystując chłodniejsze powietrze zewnętrzne podczas upalnych letnich nocy – choć w mniejszym stopniu niż klimatyzacja.

Rekuperatory dostarczają chłodniejsze i co ważne świeże powietrze, a to przekłada się na poprawę komfortu życia i zdrowia mieszkańców. Jak pokazuje rzeczywistość korzyści przyjmują również wymiar finansowy - mówi Jarosław Popadyk, Produkt Menadżer ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

Decentralna wentylacja VLR 70 L Trend EU.

Dom bez owadów - jak to możliwe?

Rekuperacja skutecznie wykorzystuje różnice temperatur między dniem a nocą. Gdy wieczorem temperatura spada, warto włączyć intensywną wymianę powietrza, aby schłodzić wnętrze domu.

Natomiast w ciągu dnia, gdy jest gorąco, zaleca się przełączenie na wolniejszy bieg, co zmniejsza wymianę powietrza. Dzięki zamkniętym oknom temperatura w pomieszczeniach będzie wzrastać wolniej niż przy wentylacji grawitacyjnej.

Urządzenia rekuperacyjne posiadają również tryb pracy letniej, tzw. bypass. Umożliwia on ograniczenie lub całkowite wyłączenie odzysku ciepła, co pozwala na wykorzystanie chłodniejszego powietrza z zewnątrz, dostosowując system do aktualnych potrzeb.

- Niesprawna wentylacja to problem wielu mieszkań i domów. Przyczyniają się do tego coraz lepsze materiały termoizolacyjne i energooszczędne okna. Na ogół bardziej odczuwamy to zimą, jednak i latem może mocno dawać się we znaki. Na przykład powodując problemy alergiczne czy tzw. Syndrom Chorego Budynku (SBS), objawiający się brakiem koncentracji, bólami głowy, kaszlem, nudnościami lub sennością - dodaje Jarosław Popadyk.

Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla alergików, jest także możliwość zastosowania w rekuperatorach bardzo wydajnych filtrów, które mogą zmniejszyć stężenie pyłków aż o 95 proc.

Latem uciążliwe bywają także owady, zwłaszcza muchy i komary. Rekuperacja powietrza powoduje, że owady nie mogą się dostać do pomieszczenia - zatrzymują je filtry.

Rekuperacja dla różnych typów obiektów

Najlepiej pomyśleć o rekuperacji podczas budowy domu lub gruntownego remontu. Można wówczas zastosować rekuperację centralną. Jednak obecne technologie pozwalają na zamontowanie rekuperacji decentralnej, która nie wymaga wielkiej ingerencji w bryłę  budynku. W skrócie, wystarczy wywiercić niewielki otwór w ścianie zewnętrznej i podłączyć urządzenie do prądu – mówi Jarosław Popadyk.

Rekuperacja decentralna to rozwiązanie, które można z powodzeniem zainstalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej oraz biurach, nawet o dużej powierzchni.

Wydajność systemów decentralnych Stiebel Eltron, dostosowanych do wentylacji większych pomieszczeń, takich jak sale lekcyjne, konferencyjne, sklepy, przedszkola czy lokale gastronomiczne, w których przebywa do 30 osób, wynosi maksymalnie 300 lub 870 m³ powietrza na godzinę.

Dodatkowo, systemy te zapewniają nawiew i wyciąg powietrza bez konieczności stosowania skomplikowanego systemu orurowania, co znacznie ułatwia montaż w już istniejących budynkach.

Rekuperacja w żłobku w Tczewie

Przykładem obiektu, gdzie podczas modernizacji zastosowano system decentralnej rekuperacji, jest żłobek w Tczewie. Zamontowano tam 18 rekuperatorów VLR 70 Trend EU oraz trzy centralne sterowniki VLR 70-8 CU.

Dzieci są szczególnie wrażliwe na jakość powietrza, dlatego ważne jest, aby zapewnić im świeże i czyste powietrze, wolne od alergenów, zanieczyszczeń i pyłków roślinnych.

- Sprawnie zrealizowana inwestycja przyczyniła się do tego, że maluchy mogą cieszyć się świeżym powietrzem. Dzięki rekuperacji, podczas upałów temperatura we wnętrzu rośnie wolniej niż w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej. Co więcej, układ klimatyzacji powietrza pracuje teraz z mniejszym obciążeniem, a rekuperatory odzyskują energie chłodu podczas wymiany powietrza. System eliminuje również nadmiar wilgoci, co przyczynia się do zapobiegania rozwojowi pleśni i mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia – podsumowuje ekspert Stiebel Eltron.

Źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT