System wentylacyjny Fjord – jak działa? Jakie ma zalety?

Fjord to inteligentny system wentylacji kontrolowanej przez użytkownika, przeznaczony do wykorzystywania w budownictwie jednorodzinnym. Z jakich składa się elementów i jak działa system wentylacyjny Fjord?

System wentylacyjny Fjord – jak działa? Jakie ma zalety?

System Fjord zapewnia optymalną wymianę powietrza, dokładną filtrację, cichą pracę i odczuwalną oszczędność energii. To również doskonała alternatywa dla znacznie kosztowniejszych i bardziej skomplikowanych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wyposażonych w rekuperatory, czyli „rekuperacji”.

Z czego składa się i jak działa system Fjord?

Dlaczego mówimy o „systemie” i w jaki sposób rozumieć „sterowanie potrzebami”? Mówiąc o systemie jako całości, tak naprawdę mówimy o trzech indywidualnych grupach elementów, z których każdy pełni określoną funkcję w sprawnie funkcjonującym „organizmie”. Są to:

  • Nawiewniki powietrza Fjord.
  • Panel sterujący, czujniki wilgoci i dwutlenku węgla oraz jednostka sterująca.
  • Wentylatory dachowe.

Nawiewniki powietrza w systemie odpowiadają za kontrolowany napływ powietrza do wnętrza budynku, ale z jedną, ogromną różnicą. Ilość powietrza, która przepływa przez nawiewniki, jest zależna od pracy wentylatora dachowego.

Dlaczego? To proste. W sprawnie działającej wentylacji do wnętrza musi trafić dokładnie tyle powietrza, ile się z niego wydostaje, a w systemie Fjord za usuwanie „zużytego” powietrza odpowiada właśnie automatycznie sterowany wentylator dachowy.

Skąd wentylator wie, ile powietrza należy usunąć w danej chwili? No właśnie – tu rozpoczyna się wątek pozornie enigmatycznego „sterowania potrzebami”. System Fjord wyposażony jest w czujniki RH oraz czujniki CO2, które nieustannie wykonują pomiary wilgotności względnej oraz poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach.

Wyniki tych pomiarów w czasie rzeczywistym przesyłane są bezprzewodowo do jednostki sterującej, która regulując pracę wentylatora dachowego, jednocześnie reguluje wydajność wentylacji i zapewnia właściwą jakość powietrza w pomieszczeniach.

Przykład I

Zaparowane lustra? Już nie! Podczas kąpieli czujnik RH umieszczony w łazience wykrywa wzrost wilgotności względnej i przesyła tę informację do jednostki sterującej. W odpowiedzi jednostka sterująca zwiększa obroty wentylatora dachowego, regulując tym samym poziom wilgotności w łazience. Koniec z zaparowanymi lustrami!

 

Przykład II

Nie udzielamy gwarancji na to, że Fjord rozkręci każdą parapetówkę, ale na pewno sprawi, że goście przestaną ziewać. Ziewanie to naturalny odruch wynikający z niedotlenienia a więcej osób w pomieszczeniu to więcej dwutlenku węgla i mniej tlenu. Czujnik CO2 wykryje wzrost poziomu dwutlenku węgla, prześle sygnał do jednostki sterującej i tak dalej…

Tak działa tryb automatyczny, ale co jeśli pojawi się potrzeba szybkiego przewietrzania lub ograniczenia działania wentylacji do niezbędnego minimum, na przykład podczas dłuższych wyjazdów?

Poza automatycznym trybem pracy systemu, działającym w oparciu o czujniki RH i CO2, system Fjord oferuje dodatkowe trzy tryby: tryb infiltracji, tryb stały oraz tryb przewietrzania.

 

Podsumowując, System Fjord jest inteligentnym system wentylacji kontrolowanej. Dzięki precyzyjnym, bezprzewodowym czujnikom wilgotności względnej (RH) i dwutlenku węgla (CO2) oraz płynnej komunikacji z jednostką sterującą, wydajność wentylacji jest automatycznie dostosowana do aktualnych potrzeb domowników.

Poprzez nawiewniki powietrza do wnętrza budynku przedostaje się optymalna ilość świeżego powietrza, które następnie usuwane jest przez przez kanały wentylacyjne i komin zakończony wentylatorem dachowym. Każdy element systemu pełni właściwą dla siebie funkcję i każdy jest niezbędny dla prawidłowego działania systemu wentylacyjnego.


źródło i zdjęcia: Brevis

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT