Co to jest wentylacja i dlaczego jest tak ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia?

Nowoczesne systemy okienne to nie tylko efektowny element architektury, to także duża oszczędność energii, mniejszy rachunek i mniej CO2 w atmosferze. Dbając o środowisko warto też pomyśleć o tym, co dzieje się wewnątrz, ponieważ wymieniając okna na szczelne nieświadomie możemy odciąć dopływ świeżego powietrza i uniemożliwić działanie wentylacji.

Co to jest wentylacja i dlaczego jest tak ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia?

Zadanie wentylacji

Najpierw trochę teorii. W dużym uproszczeniu wentylacja to cyrkulacja powietrza pomiędzy wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym. Powietrze we wnętrzu ulega zużyciu, czyli zmienia skład. Stopniowo zmniejsza się zawartość tlenu, a zwiększa ilość dwutlenku węgla i innych gazów. Zadaniem wentylacji jest właśnie wymiana tego zużytego powietrza na świeże.

W polskich domach najczęściej spotyka się wentylację mechaniczną wywiewną i grawitacyjną
, której działanie opiera się na różnicy gęstości ciepłego i zimnego powietrza. Ciepłe powietrze we wnętrzu jest lżejsze, czyli ma mniejszą gęstość od zimnego powietrza zewnętrznego. Ponieważ zimne, cięższe powietrze wypiera ciepłe, ciepłe unosi się i ulatuje przez kratki wywiewne do pionów wentylacyjnych. Warunkiem działania wentylacji grawitacyjnej jest więc stały napływ powietrza z zewnątrz.

Co się stanie, gdy odetniemy dopływ powietrza?

Wentylacja przestanie działać prawidłowo. Efektem takiej sytuacji jest często odwrócenie ciągu w kanałach wywiewnych, a nawet odwrócenie kierunku przepływu spalin w kanale spalinowym, które może być przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Do tego dochodzi nadmierne zawilgocenie mieszkania, które z kolei prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów sprzyjających alergii i chorobom układu oddechowego.

Jak temu przeciwdziałać?

Nie możemy po prostu zrezygnować z wentylacji. Powietrze jest podstawowym elementem środowiska naturalnego człowieka – żeby żyć, musimy oddychać. Dopływ świeżego powietrza jest kluczowy dla biologicznego rozwoju, zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich domowników. Decydując się na szczelną stolarkę warto od razu zadbać o rozwiązanie zapewniające kontrolowany napływ świeżego powietrza przy zamkniętych oknach.

To właśnie automatycznie sterowane nawiewniki powietrza – niewielkie, proste urządzenia, które pozwalają na „sączenie się” świeżego powietrza do wnętrza i zapewniają prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego.

źródło i zdjęcie: Brevis

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE