System Fjord - wydajna alternatywa dla rekuperacji

Zarówno System Fjord, jak i rekuperacja ma za zadanie dbać o optymalną wymianę powietrza. Różni jest sposób działania - rekuperator częściowo odzyskuje ciepło usuwane z pomieszczeń, zaś System Fjord precyzyjnie steruje ilością i rozkładem nawiewanego powietrza. Czy może on zastąpić rekuperator?

System Fjord - wydajna alternatywa dla rekuperacji

Co zyskamy wybierając System Fjord?

Podobnie, jak w przypadku rekuperacji, System Fjord oferuje wysoką skuteczność wymiany powietrza, filtrację, wysoką izolacyjność akustyczną, cichą pracę oraz możliwość free-coolingu.

Spośród wszystkich korzyści wymienić można:

  • Wysoka skuteczność wymiany powietrza - dzięki stałoprądowemu silnikowi DC i niezwykle wydajnym nawiewnikom powietrza, System Fjord oferuje wysoką skuteczność wymiany powietrza.
  • Filtracja powietrza - nawet w klasie F7. System Fjord filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza. Wymiana filtrów powietrza w nawiewnikach Systemu Fjord jest prosta i intuicyjna. Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i można ją wykonać samodzielnie.
  • Wysoka izolacyjność akustyczna - System Fjord wyposażony w nawiewniki Puro osiąga tłumienie akustyczne na poziomie 57 dB. To oznacza, że nawiewnik praktycznie nie wpływa na izolacyjność przegród zewnętrznych, jakby go tam wcale nie było.
  • Cicha praca - nie tylko izolacyjność akustyczna od dźwięków zewnętrznych, ale też cicha praca samego Systemu.
  • Możliwość free-coolingu - w czasie letnich upałów System Fjord chłodzi budynek nocnym powietrzem zewnętrznym, dbając o komfortowy sen domowników. Systemy wyposażone w rekuperatory również mają tę funkcję, ale w tym przypadku sytuacja nieco się komplikuje. Usuwając ciepłe powietrze z pomieszczenia, system rekuperacji ogrzewa powietrze na zewnątrz. Konieczne jest wówczas zastosowanie dodatkowego kanału w centrali wentylacyjnej, co umożliwia pominięcie odzysku ciepła.

Dużą zaletą Systemu Fjord jest brak kanałów. W nieczyszczonych kanałach gromadzą się wszelkiej maści zanieczyszczenia, w których z kolei namnażają się bakterie i grzyby pleśniowe. Taka sytuacja może prowadzić do powstawania i emisji nieprzyjemnych zapachów, zmniejszenia efektywności pracy instalacji czy podwyższenia kosztów eksploatacji wentylacji mechanicznej w wyniku dodatkowego obciążenia systemu.

System Fjord a rekuperator - koszt eksploatacji

Zakładając stałą wydajność wentylacji na poziomie 250 m3/h, potencjał oszczędności energii wynosi około 5000 kWh, co odpowiada kwocie około 700 zł przy obecnie najpopularniejszym w Polsce ogrzewaniu gazem. System wentylacyjny wyposażony w wymiennik ciepła umożliwia zaoszczędzenie około 70% tej wartości, czyli około 500 zł. Dla porównania System Fjord pozwoli zaoszczędzić około 50% tej wartości, czyli zmniejszy koszty do około 350 zł.

Różnica oszczędności wynosi jedynie 150 PLN na pięciomiesięczny sezon grzewczy i nie jest w stanie w rozsądnej perspektywie czasowej zamortyzować znacznie wyższych kosztów instalacji i eksploatacji systemu wyposażonego w rekuperatory.

źródło i zdjęcia: Brevis

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT