Czym różni się system Fjord Brevis od innych systemów rekuperacji?

Zacznijmy od podobieństw. System Fjord i inne systemy z rekuperatorami są systemami wentylacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie najlepszej, kontrolowanej wymiany powietrza w środku budynku. Oba systemy dostosowują swoją pracę do potrzeb użytkownika, minimalizując zużycie energii, co z kolei przekłada się na oszczędności. Co w takim razie je różni?

Czym różni się system Fjord Brevis od innych systemów rekuperacji?

Rzecz absolutnie najważniejsza, czyli sposób, w jaki oba systemy realizują swoje zadanie. Podczas gdy rekuperator częściowo odzyskuje ciepło usuwane z pomieszczeń, system Fjord precyzyjnie steruje ilością i rozkładem nawiewanego powietrza.

Dzięki bezprzewodowym czujnikom RH i CO2, które nieustannie wykonują pomiary wilgotności względnej oraz poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach, system Fjord płynnie reguluje wydajność wentylacji, zapewniając właściwą ilość i jakość powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym, minimalnym zużyciu energii.

Korzyści z systemu wentylacyjnego Fjord

Podobnie, jak w przypadku rekuperacji, system Fjord oferuje wysoką skuteczność wymiany powietrza, filtrację, wysoką izolacyjność akustyczną, cichą pracę oraz możliwość free-coolingu.

Wysoka skuteczność wymiany powietrza

Dzięki stałoprądowemu silnikowi DC i niezwykle wydajnym nawiewnikom powietrza, system Fjord oferuje wysoką skuteczność wymiany powietrza.

Filtracja powietrza

I to nie byle jaka, bo nawet w klasie F7. system Fjord filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza. Wymiana filtrów powietrza w nawiewnikach systemu Fjord jest prosta i intuicyjna. Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i można ją wykonać samodzielnie.

Wysoka izolacyjność akustyczna

System Fjord wyposażony w nawiewniki Puro osiąga tłumienie akustyczne na poziomie 57 dB. To oznacza, że nawiewnik praktycznie nie wpływa na izolacyjność przegród zewnętrznych, jakby go tam wcale nie było.

Cicha praca

Nie tylko izolacyjność akustyczna od dźwięków zewnętrznych, ale też cicha praca samego systemu.

Możliwość free-coolingu

W czasie upałów system Fjord chłodzi budynek nocnym powietrzem zewnętrznym, dbając o komfortowy sen domowników. Systemy wyposażone w rekuperatory również mają tę funkcję, ale w tym przypadku sytuacja nieco się komplikuje. Usuwając ciepłe powietrze z pomieszczenia, system rekuperacji ogrzewa powietrze na zewnątrz. Konieczne jest wówczas zastosowanie dodatkowego kanału w centrali wentylacyjnej, co umożliwia pominięcie odzysku ciepła.

System Fjord = brak zanieczyszczonych kanałów

Przede wszystkim brak kanałów. W nieczyszczonych kanałach gromadzą się wszelkiej maści zanieczyszczenia, w których z kolei namnażają się bakterie i grzyby pleśniowe. Taka sytuacja może prowadzić do powstawania i emisji nieprzyjemnych zapachów, zmniejszenia efektywności pracy instalacji czy podwyższenia kosztów eksploatacji wentylacji mechanicznej w wyniku dodatkowego obciążenia systemu.

W systemie Fjord dystrybucja powietrza jest znacznie mniej skomplikowana. Jedynymi kanałami w systemie są kanały wywiewne, czyli te, którymi powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku. Dzięki temu Fjord nie wymaga czyszczenia kanałów. Poza wymianą filtrów powietrza system Fjord jest bezobsługowy i nie wymaga czynności serwisowych. Znacznie niższe są też koszy samego zakupu i instalacji systemu, a przede wszystkim - koszty eksploatacji.

Koszty eksploatacji

Zakładając stałą wydajność wentylacji na poziomie 250 m3/h, potencjał oszczędności energii wynosi około 5000 kWh, co odpowiada kwocie około 700 zł przy obecnie najpopularniejszym w Polsce ogrzewaniu gazem.

System wentylacyjny wyposażony w wymiennik ciepła umożliwia zaoszczędzenie około 70% tej wartości, czyli około 200 zł. Dla porównania system Fjord pozwoli zaoszczędzić około 50% tej wartości, czyli zmniejszy koszty do około 350 zł.

Różnica oszczędności wynosi jedynie 150 PLN na pięciomiesięczny sezon grzewczy i nie jest w stanie w rozsądnej perspektywie czasowej zamortyzować znacznie wyższych kosztów instalacji i eksploatacji systemu wyposażonego w rekuperatory.

Źródło i zdjęcia: Brevis

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT