Bufor ciepła - korzyści, działanie, montaż i koszty

Jeśli chcesz zoptymalizować system grzewczy, warto rozważyć zastosowanie bufora ciepła, szczególnie w przypadku centralnego ogrzewania. To urządzenie zwiększa efektywność całego systemu, co w efekcie prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie. Jaka jest cena bufora ciepła i jak on działa?

Bufor ciepła - korzyści, działanie, montaż i koszty

Czym jest bufor ciepła?

Bufor ciepła to zbiornik, który podłącza się do systemu grzewczego w celu magazynowania energii cieplnej, czyli ciepłej wody. Dzięki niemu, nawet po wyłączeniu kotła lub innego źródła ciepła, bufor może oddawać energię do systemu grzewczego, grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Jego zadaniem jest również magazynowanie nadmiaru energii cieplnej.

Wyglądem bufor ciepła przypomina bojler, jednak działa pod niższym ciśnieniem i jego ścianki nie są zabezpieczone antykorozyjnie, ponieważ pracuje z cieczą kotłową, która nie jest korodująca.

Ma prostą, niezawodną i trwałą konstrukcję, co zwiększa wydajność centralnego ogrzewania. Dodatkowo, zbiornik chroni przed przegrzaniem układu c.o., zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się czynnika grzewczego.

Do zalet buforów ciepła należą:

  • poprawa wykorzystania energii cieplnej, co prowadzi do efektywniejszego spalania opału,
  • magazynowanie ciepła przez całą dobę,
  • możliwość wykorzystania ciepła z różnych źródeł, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Jedyną wadą są gabaryty zbiornika, które wymagają wygospodarowania odpowiedniego miejsca w kotłowni, co może stanowić wyzwanie.

Jak działa bufor ciepła?

Bufor ciepła to zbiornik będący integralną częścią systemu grzewczego, najczęściej centralnego ogrzewania. Wyposażony jest w przyłącza do podłączenia źródeł ciepła oraz przyłącza do odbioru i powrotu z układu c.o.

Opcjonalnie może być wyposażony w wymienniki (wężownice). W zbiorniku występuje warstwowy układ wody, co oznacza, że gorąca woda, będąc lżejsza od zimnej, unosi się na górze, a zimna pozostaje na dole, nie mieszając się ze sobą.

Schemat instalacji c.o. z buforem ciepła jest stosunkowo prosty. Kocioł podłącza się do bufora, a ten nagrzewa wodę w zbiorniku do wymaganej temperatury, wykorzystując pełną moc kotła.

Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury kocioł może zakończyć pracę, a jego ponowne uruchomienie nastąpi dopiero, gdy zapas ciepła w buforze się wyczerpie. Dzięki pracy kotła na pełnej mocy zwiększa się efektywność spalania.

Co więcej, warstwowy układ wody w zbiorniku sprawia, że nie jest konieczne nagrzanie całego bufora – najgorętsza woda zawsze znajduje się na górze.

Energia grzewcza magazynowana jest w buforze, gdzie występują minimalne straty ciepła, zależne od stopnia zaizolowania zbiornika oraz przyłączy.

Ciepło jest pobierane i rozprowadzane do grzejników tylko wtedy, gdy jest potrzebne, co kontroluje automatyczny termostat. Montaż termostatu jest zalecany, aby sterowanie buforem ciepła było efektywne i wydajne.

Instalacja grzewcza z buforem ciepła różni się tym, że woda zagrzana w kotle nie jest przekazywana bezpośrednio do grzejników, lecz do zbiornika, z którego energia pobierana jest w sposób optymalny, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Kiedy warto zainstalować bufor ciepła?

Podstawowym zadaniem bufora jest wspomaganie kotła. Bufory wyposażone w wężownicę mogą również pełnić rolę wymiennika ciepła.

W zależności od modelu, mogą posiadać funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), działać jako zbiornik dla kolektorów słonecznych, a nawet magazynować ciepło pochodzące z instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki wysokiemu stopniowi izolacji zmniejszają straty energii. Ponadto, brak konieczności kupowania osobnego zbiornika dla każdego źródła ciepła optymalizuje koszty instalacji oraz oszczędza miejsce.

Bufory ciepła są szczególnie polecane w przypadku ogrzewania podłogowego oraz kotłów zasypowych montowanych w nowym budownictwie.

Czy są sytuacje, w których montaż bufora jest zbędny? Tak, ale zależy to od specyfiki budynku i instalacji c.o., głównie dotyczy to starszych układów (stalowe rury o dużych średnicach, grzejniki żeliwne lub o wysokiej pojemności).

Odrębnym rozwiązaniem jest bufor do pompy ciepła, którego głównym celem jest zwiększenie pojemności wodnej instalacji grzewczej.

Zbyt niska pojemność wodna powoduje częstsze włączanie się pompy ciepła (taktowanie), co skraca żywotność instalacji.

Zbiornik buforowy OEM Ceramic z dwiema wężownicami.

Jak wydajny powinien być bufor ciepła?

Bufor ciepła powinien dostarczać ciepłą wodę do grzejników przez co najmniej jedną dobę bez konieczności włączania kotła centralnego ogrzewania. Odpowiednio dobrany zbiornik buforowy może wydłużyć ten czas nawet do czterech dni.

Aby osiągnąć taki efekt, należy wybrać bufor ciepła o bardzo dobrej izolacji oraz dostosować jego pojemność do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz potrzeb c.w.u., jeśli są one używane.

Zbyt mała pojemność może sprawić, że zbiornik będzie pełnił jedynie funkcję sprzęgła hydraulicznego, a nie domowego magazynu ciepła. Z kolei zbyt duża pojemność bufora wymaga dłuższego czasu ładowania.

Zakup bufora ciepła o niskiej pojemności często wynika z ograniczonej przestrzeni w kotłowni lub z faktu, że większy zbiornik nie zmieściłby się w drzwiach. Decydując się na budowę domu, warto uwzględnić montaż zbiornika w projekcie.

Zbiornik buforowy OEM Black bez wężownic.

Ile kosztuje bufor ciepła?

Za dwie największe wady bufora ciepła uważa się jego gabaryty (konieczność wygospodarowania większej ilości miejsca) oraz cenę.

Najprostsze zbiorniki kosztują około 1 500 – 2 000 zł.

Bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone m.in. w wężownicę c.w.u. czy wężownicę solarną, mogą kosztować nawet do 5 000 zł.

Podane ceny dotyczą najpopularniejszego wyboru, czyli bufora o pojemności 1000 litrów, ale w sklepach dostępne są także modele od 40 do 2000 litrów.

Czy taka inwestycja się zwraca? W perspektywie długoterminowej zdecydowanie tak.

Optymalizacja instalacji oznacza niższe koszty ogrzewania.

Dodatkowo, zbiornik buforowy jest trwały, niezawodny i ma niską awaryjność, co czyni go rozwiązaniem na lata.

Bufor do pompy ciepła także przedłuża żywotność systemu grzewczego. Z tych powodów opinie na temat bufora ciepła są jednoznacznie pozytywne, a specjaliści w większości przypadków zalecają jego montaż.

Źródło i zdjęcia: OEM Energy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT