Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesna metoda ogrzewania domu. Osoby chcące je wybrać zastanawiają się często, ile zaoszczędzą, instalując urządzenie w swoim gospodarstwie domowym. Sprawdzamy temat kosztów zużycia prądu przez pompy ciepła.

Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak model pompy ciepła, wielkość domu, a także klimatu w danym regionie Polski. Przykładowo dla przeciętnego domu jednorodzinnego z pompą ciepła zużycie prądu może wynosić od 3000 do 5000 kWh rocznie.

Ważna jest także powierzchnia oraz ogólna energooszczędność budynku. Jeśli dom jest ocieplony, a drzwi i okna są szczelne, znacznie mniej prądu pójdzie na ogrzewanie.

Jakie są czynniki wpływające na zużycie prądu?

Zużycie prądu przez pompę ciepła jest zależne od wielu czynników. Po pierwsze to, ile prądu pobiera pompa ciepła, jest ściśle związane z jej mocą. Im mocniejsza pompa ciepła, tym więcej prądu zużywa. Inny kluczowy czynnik to efektywność pompy ciepła.

Nowoczesne pompy ciepła są zazwyczaj bardziej efektywne i zużywają mniej energii niż starsze modele. Niezależnie od mocy pompy bardzo istotnym jest, jakiej temperatury zasilania będziemy oczekiwać. Im wyższa, tym więcej energii elektrycznej zużyje pompa.

Po prostu sprężarka musi się bardziej „namęczyć”, żeby uzyskać oczekiwaną wartość temperatury zasilania.

Fakt, że pompa ciepła może generować wysokie temperatury na zasilaniu, nie powinien przesłaniać użytkownikowi pewnej oczywistej zależności – im wyższa oczekiwana temperatura zasilania instalacji grzewczej, tym większe zużycie energii elektrycznej przez sprężarkę.

Przed zakupem klient powinien więc dokładnie zapoznać się z parametrami lub zasięgnąć porady specjalisty.

Jakie są koszty energii dla pompy ciepła?

Koszty energii dla pompy ciepła są zależne od cen prądu w danym regionie. Ale to nie wszystko. Warto pamiętać, że pompy ciepła są najbardziej efektywne, gdy pracują na niskim poziomie temperatury zasilania przez dłuższy czas.

Warto zaznaczyć, że wykorzystanie pompy ciepła może być jeszcze bardziej oszczędne albo nawet… zupełnie darmowe, jeśli klient ograniczy korzystanie z prądu z sieci energetycznej. Fotowoltaika może dostarczyć prąd do zasilania pompy częściowo lub w całości, dzięki czemu inwestycja będzie jeszcze bardziej korzystna.

Czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, ile energii zużywa pompa ciepła, należy wziąć pod uwagę, że jest to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań do ogrzewania domu. Pompy ciepła są również przyjazne dla środowiska, ponieważ wykorzystują energię odnawialną.

To, ile prądu zużywa pompa ciepła, zależy od wielu czynników, ale można stwierdzić, że pompy ciepła są jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań ogrzewania. O ile w przypadku pomp ciepła pobór prądu może wydawać się na pierwszy rzut oka dość wysoki, warto zwrócić uwagę na oszczędności wynikające z efektywności tego rozwiązania.

Dodatkowo połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym może znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Dlatego pompy ciepła są godnym rozważenia rozwiązaniem dla każdego, kto szuka efektywnego i ekologicznego systemu ogrzewania.

źródło i zdjęcia: OEM Energy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT