Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Energii elektrycznej uzyskiwanej dzięki panelom fotowoltaicznym zazwyczaj powstaje więcej, niż jesteśmy w stanie na bieżąco zużywać. Nie oznacza to jednak, że energia słoneczna się zmarnuje, ponieważ można ją efektywnie magazynować.

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Nowoczesne systemy, które stworzone są z myślą o jak najefektywniejszym wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, pozwalają pożytkować energię słoneczną.

Dzięki panelom fotowoltaicznym montowanym na dachach domów rodzinnych, halach magazynowych, fabrykach i innych budynkach przemysłowych, można zaopatrzyć dane gospodarstwo w energię elektryczną.

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne w przypadku większych przedsiębiorstw zwraca się bardzo szybko. Można ją wykorzystywać jak klasyczną energię przesyłaną z firm, jedyną różnicą jest jej źródło i brak opłat przesyłu.

Możliwości magazynowania nadwyżki energii

W przypadku zbyt dużej produkcji energii elektrycznej dzięki instalacjom paneli fotowoltaicznych możemy mieć problem z jej magazynowaniem. Jednakże istnieją rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie jej w momencie, gdy fotowoltaika i jej wydajność nie będzie na wysokim poziomie, a zapotrzebowanie na energię tak.

Pierwszą propozycją na magazyn energii są akumulatory. Można je przechowywać w domach, fabrykach, firmach przemysłowych i innych budynkach użytkowych. Magazynowanie energii elektrycznej w ten sposób pozwoli na korzystanie z niej w każdym momencie.

Drugą opcją na to, jak magazynować energię elektryczną, jest oddanie wyprodukowanej energii do sieci na podstawie podpisanej umowy prosumenckiej. W ten sposób niestety nie odzyska się w 100% przekazanej energii elektrycznej, ale problem z jej przechowywaniem zostanie rozwiązany.

Jaki akumulator fotowoltaiczny wybrać?

Jeśli już wiemy, czy można magazynować energię elektryczną i jaki magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej jest dostępny do wyboru, warto przyjrzeć się dokładnie akumulatorom fotowoltaicznym. Jeśli mamy panele fotowoltaiczne działające na zasadzie off-grid, wtedy każda ilość niewykorzystanego prądu będzie magazynowana w akumulatorze.

Wybór akumulatora powinien być dostosowany do liczby paneli słonecznych oraz energii, która nie zostaje zużyta w dniach jej nadwyżki. Odpowiednie parametry urządzenia pozwolą na wykorzystanie energii elektrycznej w momencie, kiedy potrzebujemy jej najbardziej.

Będą to pochmurne i deszczowe dni, a także większość czasu w sezonie jesienno-zimowym kiedy słonecznych dni w kraju nie ma wiele.

Nowoczesne i zaawansowane technologicznie akumulatory z bateriami litowo-żelazowo-fosforanowymi zapewniają nie tylko długą ich żywotność, wydajne magazynowanie energii, ale także bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników.

Jeśli już wiesz, jak działa magazyn energii przy fotowoltaice, nie pozostaje nic innego jak inwestycja w urządzenia stanowiące źródło odnawialnej energii. Hurtownia fotowoltaiki pomoże dobrać odpowiednie modele do Twojego regionu oraz indywidualnego zapotrzebowania. Specjaliści odpowiedzą także na pytanie, ile kosztuje magazyn energii.

źródło: OEM Energy

fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

06 Cze 2023, 20:34

Komentarz dodany przez ozyrys: Ble, ble, ble. Banały powtarzane od lat. Kiedy wreszcie przestaniecie ludziom wmawiać, że akumulatory są nowoczesnym sposobem magazynowania energii? To tylko dzięki dotacjom, czyli pieniądzom wydartym od biednych, bogaci urządzają sobie hucpę pod nazwą ...

06 Cze 2023, 19:12

Dodatkowo - jak już zaopatrzysz się w te akumulatory, nie dwa, nie trzy przecież - to, jak tak wygląda palące się coś z połową tony akumulatorów:         to jak będzie paliła się ta stacja akumulatorów w Twoim domu, czy obejściu?

06 Cze 2023, 15:18

Komentarz dodany przez oszykany: Dzień dobry, tezy tu wygłoszone, to tylko pobożne życzenie. W większości energia jest bezpowrotnie marnowana. A elektrownie wodne, na węgiel czy atomowe muszą pracować (nie można ich wyłączyć w krótkim czasie). Żeby było zabawnie każdy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT