Nowoczesne systemy, które stworzone są z myślą o jak najefektywniejszym wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, pozwalają pożytkować energię słoneczną.
Dzięki panelom fotowoltaicznym montowanym na dachach domów rodzinnych, halach magazynowych, fabrykach i innych budynkach przemysłowych, można zaopatrzyć dane gospodarstwo w energię elektryczną.
Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne w przypadku większych przedsiębiorstw zwraca się bardzo szybko. Można ją wykorzystywać jak klasyczną energię przesyłaną z firm, jedyną różnicą jest jej źródło i brak opłat przesyłu.
Możliwości magazynowania nadwyżki energii
W przypadku zbyt dużej produkcji energii elektrycznej dzięki instalacjom paneli fotowoltaicznych możemy mieć problem z jej magazynowaniem. Jednakże istnieją rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie jej w momencie, gdy fotowoltaika i jej wydajność nie będzie na wysokim poziomie, a zapotrzebowanie na energię tak.
Pierwszą propozycją na magazyn energii są akumulatory. Można je przechowywać w domach, fabrykach, firmach przemysłowych i innych budynkach użytkowych. Magazynowanie energii elektrycznej w ten sposób pozwoli na korzystanie z niej w każdym momencie.
Drugą opcją na to, jak magazynować energię elektryczną, jest oddanie wyprodukowanej energii do sieci na podstawie podpisanej umowy prosumenckiej. W ten sposób niestety nie odzyska się w 100% przekazanej energii elektrycznej, ale problem z jej przechowywaniem zostanie rozwiązany.
Jaki akumulator fotowoltaiczny wybrać?
Jeśli już wiemy, czy można magazynować energię elektryczną i jaki magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej jest dostępny do wyboru, warto przyjrzeć się dokładnie akumulatorom fotowoltaicznym. Jeśli mamy panele fotowoltaiczne działające na zasadzie off-grid, wtedy każda ilość niewykorzystanego prądu będzie magazynowana w akumulatorze.
Wybór akumulatora powinien być dostosowany do liczby paneli słonecznych oraz energii, która nie zostaje zużyta w dniach jej nadwyżki. Odpowiednie parametry urządzenia pozwolą na wykorzystanie energii elektrycznej w momencie, kiedy potrzebujemy jej najbardziej.
Będą to pochmurne i deszczowe dni, a także większość czasu w sezonie jesienno-zimowym kiedy słonecznych dni w kraju nie ma wiele.
Nowoczesne i zaawansowane technologicznie akumulatory z bateriami litowo-żelazowo-fosforanowymi zapewniają nie tylko długą ich żywotność, wydajne magazynowanie energii, ale także bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników.
Jeśli już wiesz, jak działa magazyn energii przy fotowoltaice, nie pozostaje nic innego jak inwestycja w urządzenia stanowiące źródło odnawialnej energii. Hurtownia fotowoltaiki pomoże dobrać odpowiednie modele do Twojego regionu oraz indywidualnego zapotrzebowania. Specjaliści odpowiedzą także na pytanie, ile kosztuje magazyn energii.
źródło: OEM Energy
fot. otwierająca: Pixels
Komentarze