Kotły zasypowe i z automatycznym podajnikiem - czym się różnią?

Kotły zasypowe stosowane są od dekad jako źródło ogrzewania. Ich głównym minusem jest to, że wymagają ręcznego załadunku paliwa. Nowoczesne kotły ze sterowaniem elektronicznym oraz dmuchawą są wyposażone w zasobnik i podajnik paliwa. Zapewnia to znacznie wyższy komfort eksploatacji urządzenia.

Kotły zasypowe i z automatycznym podajnikiem - czym się różnią?

Kotły zasypowe – w przypadku instalacji c.o. pozbawionej pompy wymuszającej ruch wody pomiędzy kotłem i grzejnikami, nie są uzależnione od zasilania energią elektryczną, co jest istotne tam, gdzie często zdarzają się awarie prądu.

Niestety, choć najtańsze z urządzeń dostępnych na rynku, mają niską sprawność i są kłopotliwe w obsłudze – paliwo trzeba w nich uzupełniać kilka razy na dobę.

Nowocześniejsze modele mają wentylator nadmuchowy oraz mikroprocesorowy sterownik nadzorujący proces spalania.

W tego typu kotłach można dość precyzyjnie sterować temperaturą wody grzewczej. Z reguły wyższa jest też ich sprawność, a paliwo należy uzupełniać co najmniej raz na dobę.

Kotły wyposażone w zasobnik i podajnik paliwa zapewniają znacznie wyższy komfort eksploatacji. Zazwyczaj wyposażone są w sterownik zawiadujący ich pracą.

Uzupełnia się je raz na kilka dni – dzięki automatyce dozowana jest taka ilość paliwa, jaka jest potrzebna w danym momencie. Takie urządzenia mają zwykle nieco wyższą sprawność od kotłów zasypowych, ale muszą być podłączone do prądu.

Niektóre kotły wyposażone są w regulator pogodowy, który dobiera parametry wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. Wybranymi modelami można sterować nawet za pomocą smartfona lub przez Internet.

źródło i zdjęcia: ZMK SAS Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT