Regulacja hydrauliczna w instalacji grzejnikowej

Od ilości przepływającej w układzie wody zależy zapewnienie odpowiedniej mocy cieplnej grzejników. Regulacja hydrauliczna wynika z zapisów w normach DIN. Czynność tą wykonuje się nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych.

Regulacja hydrauliczna w instalacji grzejnikowej

Pod pojęciem regulacji hydraulicznej rozumiemy ograniczenie strumienia masy ciepłej wody do takiej wartości, jaka została zadana dla danego grzejnika, zgodnie z zapotrzebowaniem grzewczym pomieszczeń.

Im większa jest instalacja, im więcej występuje w niej załamań rur i większa jest powierzchnia, którą ma ogrzać, tym większy jest opór cieczy w zależności od strumienia masy wody. Wyrównanie przepływu wody ma na celu równomierne dogrzanie wszystkich pomieszczeń niezależnie na której kondygnacji się znajdują.

Zalety poprawnej regulacji hydraulicznej:

  • Oszczędność energii (do 6%).
  • Przyjazne środowisku (zmniejszona emisja CO2).
  • Komfort użytkowania (brak "szumów" na instalacji).
  • Zgodność z rozporządzeniami (EN 15378, EN 18599).

Brak regulacji hydraulicznej – jakie konsekwencje?

Im większa jest instalacja, im więcej występuje w niej załamań rur i większa jest powierzchnia, którą ma ogrzać, tym większy jest opór cieczy w zależności od strumienia masy wody. Sprawia to, że pomieszczenia położone w pobliżu pomp są przegrzane, zaś położone dalej, niedogrzane.

Aby odpowiednio zaopatrzyć w ciepło pomieszczenia słabo ogrzane, w praktyce często zwiększa się temperaturę zasilania lub wydajność pompy. Jednak w ten sposób dodatkowo ogrzewa się wszystkie pomieszczenia. Prowadzi to do niepotrzebnego zwiększonego zużycia energii, a przez to większego zapotrzebowania na opał.

Dogrzać równomiernie pomieszczenia można jedynie poprzez prawidłową regulację hydrauliczną systemu grzewczego. Ułatwia to zastosowanie odpowiednio dobranych zaworów ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.

Wstępna nastawa zaworów Kermi odpowiada prawidłowo wykonanej regulacji hydraulicznej na budowie w instalacjach grzewczych ogrzewających powierzchnię do 1000 m², co potwierdzają badania prowadzone na Politechnice w Aachen.


Źródło i zdjęcia: Kermi

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT