Pompy ciepła działają na zasadzie pozyskiwania energii ze środowiska, która jest następnie przekształcana i trafia do Twojego domu. Są ekonomiczną metodą ogrzewania budynków, ale, podobnie jak tradycyjne kotły gazowe lub węglowe, nadal wymagają serwisu. Wszystkie przeglądy techniczne powinny być realizowane zgodnie z wymaganiami producenta.
Odpowiednie ustawienie pompy ciepła
Aby powietrzna pompa ciepła pracowała prawidłowo, jej montaż należy zlecić profesjonalnemu wykonawcy, który ma duże doświadczenie w tego typu pracach. Ważne jest przede wszystkim właściwie rozmieszczenie poszczególnych elementów w taki sposób, aby cała instalacja spełniała swoje zadanie.
Po zamontowaniu pompy ciepła wykonawca powinien ją wyregulować, ustawiając temperaturę pracy. System może działać w trybie automatycznym, na zasadzie stałej temperatury, lub krzywej grzewczej. Wiele w tym przypadku zależy od typu urządzenia, instalacji oraz indywidualnych preferencji.
Odpowiednio zaprogramowane urządzenie nie wymaga już praktycznie żadnej obsługi z Twojej strony. Pamiętaj jednak o przeglądach technicznych.
Regularny serwis pompy ciepła
Niezależnie od tego, jaką masz pompę ciepła, regularne serwisowanie poprawia jej wydajność i wydłuża żywotność. Dzięki temu unikniesz również przykrych niespodzianek w okresie grzewczym. Coroczny serwis jest też wymogiem, aby skorzystać z gwarancji producenta.
Nie należy więc lekceważyć tego obowiązku. Podczas serwisu technik sprawdzi stan i efektywność pompy ciepła, aby upewnić się, że system działa prawidłowo i zapewnia odpowiedni poziom komfortu w Twoim domu.
Tego typu przegląd najczęściej obejmuje:
- kontrolę wizualną,
- pomiar temperatury,
- sprawdzenie szczelności instalacji,
- próby ciśnieniowe,
- sprawdzenie połączeń elektrycznych.
Chociaż pompy ciepła mają solidną konstrukcję i niewielką liczbę ruchomych części, należy je serwisować co roku. Najlepiej robić to w cieplejszych miesiącach, gdy urządzenie nie pracuje z maksymalną wydajnością.
Koszt usługi bywa różny i zależy między inny od rodzaju pompy ciepła oraz cennika firmy. Przeważnie mieści się on w granicach od 300 do 700 zł.
Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?
Pompa ciepła, choć zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, sama również pobiera prąd z sieci lub instalacji fotowoltaicznej. Całkowite koszty ogrzewania będą zależeć przede wszystkim od mocy urządzenia, kubatury budynku, rodzaju ocieplenia, temperatury w pomieszczeniach czy liczby użytkowników.
Wiele też zależy od wydajności powietrznej pompy ciepła oraz jej prawidłowego wyregulowania. Najczęściej koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 i przygotowania ciepłej wody użytkowej mieszczą się w granicach 2-5 tys. zł. Gdy masz jednak dodatkowo fotowoltaikę, wydatki te praktycznie spadają do zera.
METAL-FACH Technika Grzewcza oferuje bezobsługowe powietrzne pompy ciepła ELIKA SPLIT oraz ELIKA MONOBLOCK, które charakteryzują się wysoką sprawnością i niskimi kosztami utrzymania. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
źródło i zdjęcia: Metal-Fach
Komentarze