Czy potrzebna jest kotłownia?
Pompa ciepła jest urządzeniem, które jest bezpieczne w użytkowaniu, dlatego może być zainstalowane w zwykłych pomieszczeniach. Nie musi znajdować się w specjalnie do tego celu przeznaczonej kotłowni, która spełnia wymagania przepisów przeciwpożarowych.
W środku urządzenia nie pali się płomień, nie jest więc również potrzebna instalacja do odprowadzania spalin. Pompa ciepła zasilana jest wyłącznie prądem, a do ogrzewania domu wykorzystuje ciepło z otoczenia.
Gdzie może być zamontowana pompa ciepła?
Pompa ciepła może pracować praktycznie w każdym miejscu, z wyjątkiem pomieszczeń mieszkalnych, a więc przestrzeni, gdzie domownicy przebywają dłużej niż 4 godzin na dobę. Ustawodawca uznał, że mogliby oni odczuwać dyskomfort związany z działaniem urządzenia.
Oznacza to, że pompa może być zamontowana w garażu, piwnicy, spiżarni czy łazience. Nie wolno jej natomiast umieścić w kuchni, salonie lub gabinecie. Jeśli czujesz taką potrzebę, to oczywiście możesz wydzielić osobne pomieszczenie na pompę. Ale bez żadnych przeszkód masz prawo w nim trzymać inne rzeczy, na przykład środki czystości lub odkurzacz.
W trakcie wyboru odpowiedniej lokalizacji należy również pamiętać o dodatkowych warunkach, które powinny być spełnione, aby sprzęt pracował bez zakłóceń. Przede wszystkim zwróć uwagę na:
- dostęp do mediów, czyli energii elektrycznej i wody,
- poziom hałasu,
- dostęp do pompy na potrzeby serwisu,
- wielkość całego systemu grzewczego.
Szukając odpowiedniego miejsca dla pompy ciepła należy również uwzględnić instrukcje producenta dotyczące instalacji. Z reguły zawierają one informacje na temat odległości od ścian budynku, sposobu montażu oraz wyposażenia dodatkowego.
Ważny jest też rodzaj powietrznej pompy ciepła. Czy jest to split lub monoblok, bo od tego zależy, z ilu jednostek składa się urządzenie.
Co jest wymaganie dla jednostki zewnętrznej?
Jednostka zewnętrzna występuje zarówno w przypadku pompy ciepła monoblok, jak i split. Jej wymiary zależą od typu pompy oraz mocy. Znalezienie dobrego miejsca na zewnątrz może być trudniejsze, niż w środku, bo od tego zależy wydajność pompy. Dlatego warto zasięgnąć porady fachowca na wczesnym etapie projektu.
Ważne jest między innymi zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pompa ciepła ma w środku wentylator, który zasysa powietrze z zewnątrz. Urządzenie pobiera z niego ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody, a chłodne powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz.
Jeśli pompa ciepła nie ma wystarczająco dużo przestrzeni wokół, może nastąpić zakłócenie przepływu powietrza. Jednym z niebezpieczeństw jest zawracanie wydmuchiwanego chłodnego powietrza z powrotem do pompy ciepła, co prowadzi do spadku jej wydajności. W skrajnym przypadku może to prowadzić do wyłączenie się pompy z powodu zamarznięcia.
Aby uzyskać optymalną wydajność, najlepiej jest pozostawić co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni z boku i z tyłu urządzenia oraz 1,5 m z przodu. Dzięki temu dopływ powietrza będzie odpowiedni. Jednak pompa ciepła nie może stać w zupełnie otwartej przestrzeni, ponieważ wtedy jej pracę mogą zakłócić porywisty wiatr lub silne nasłonecznienie.
Najczęściej pompy ciepła montowane są z boku lub z tyłu domu, na specjalnym fundamencie umieszczonym około 30-50 cm nad poziomem gruntu. Ważne jest zachowanie takiej odległości, ponieważ umożliwi to swobodne odprowadzanie skroplin.
Należy również wziąć pod uwagę wymagania dla pomp ciepła wynikające z prawa budowlanego. Na przykład urządzenie powinno znajdować się 3 m od granicy działki. Trzeba również zachować odpowiednią odległość urządzenia od innych budynków.
Jakie są wymagania dla jednostki wewnętrznej?
Jednostkę wewnętrzną można zamontować w dowolnym pomieszczeniu niemieszkalnym, nawet o małych wymiarach. Występuje tylko w przypadku pompy ciepła typu split.
Urządzenie może być przymocowane do ściany lub stać na podłodze. Oczywiście, podłoże musi być stabilne i równe. Jednostka wewnętrzna zajmuje przeważnie nie więcej niż 1 m2 powierzchni. Powinna być umiejscowiona po przeciwnej stronie ściany budynku, przy której znajdować się będzie jednostka zewnętrza, lub w niedużej odległości.
Pompy ciepła powietrze-woda mogą też wymagać miejsca na inne powiązane urządzenia, na przykład zbiornik ciepłej wody czy rury biegnące między elementami wewnętrznymi i zewnętrznymi systemu grzewczego. Szacując potrzebną przestrzeń, należy również uwzględnić ilość czynnika w pompie ciepła.
Jednostka wewnętrzna pracuje stosunkowo cicho, z reguły emituje lekki szum o natężeniu od 30 do 60db. Jednak taki hałas może być męczący dla domowników, szczególnie w porze nocnego odpoczynku. Dlatego pompę ciepła należy zamontować jak najdalej od sypialni.
Skontaktuj się z specjalistą
Jeśli szukasz specjalisty od pomp ciepła, zachęcamy do skontaktowania się z pracownikami firmy METAL-FACH Technika Grzewcza.
Zespół składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, którzy są gotowi udzielić fachowej pomocy i doradztwa w zakresie instalacji i obsługi pomp ciepła, już na etapie projektu. Specjaliści chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twoich potrzeb.
źródło i zdjęcia: Metal-Fach
Komentarze