Ogrzewanie podłogowe - prawidłowy montaż i eksploatacja

Szacuje się, że dobrze wykonana, odpowiednio zabezpieczona i zaizolowana instalacja ogrzewania podłogowego może pracować przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. O czym należy pamiętać podczas montażu i eksploatacji „podłogówki”?

Ogrzewanie podłogowe - prawidłowy montaż i eksploatacja

Prezentujemy 4 aspekty związane z montażem i eksploatacją ogrzewania podłogowego, na które powinni zwracać uwagę nie tylko instalatorzy, ale również właściciele gospodarstw domowych. Informacje dotyczące pętli grzewczych, izolacji, posadzki, rozdzielacza, zaworów/sterowania i innych elementów „podłogówki” znajdują się w dokumentacji projektowej.

Odpowiednia temperatura wody

Temperatura wody doprowadzanej do obiegu ogrzewania podłogowego nie powinna być zbyt wysoka. Instalację należy zabezpieczyć, montując zawór, który zapewnia odpowiednią temperaturę medium grzewczego i komfort użytkowania. Przydatnym rozwiązaniem jest zawór obrotowy ze sterownikiem (np. ESBE serii VRG130 i ESBE serii CRA200).

Ciekawym, choć mało popularnym rozwiązaniem w polskich domach jest zastosowanie termostatycznego zaworu mieszającego ESBE serii VTG140, który jest produktem dedykowanym dla systemów ogrzewania podłogowego z łatwą możliwością połączenia z rozdzielaczem.

W obiegach ogrzewania podłogowego zawór serii VTG140 może mieć podobne zastosowanie, jak np. termostatyczne zawory mieszające ESBE serii VTA.

Właściwy dobór armatury zależy od potrzeb inwestora, wymagań technicznych instalacji, a także wielkości powierzchni grzewczej.

Przykład sterownika serii ESBE CRx200 – ESBE CRA200.

Zapobieganie uszkodzeniom

Podczas montażu ogrzewania podłogowego oraz wykończenia poszczególnych warstw podłogi należy kierować się dokumentacją projektową i uważać na to, by nie uszkodzić systemu połączeń oraz rur, w których będzie przepływać medium oddające ciepło.

Instalacja ogrzewania podłogowego może ulec również zniszczeniu podczas wysychania betonu. Aby temu zapobiec, stosuje się dylatacje, czyli nacięcia w wylewkach betonu, które pozwalają „podzielić” go na mniejsze części. Prawidłowo wykonana instalacja powinna być też odpowiednio zaizolowana.

Warto wiedzieć, że przewiercone lub uszkodzone w inny sposób elementy „podłogówki” można wymienić, używając np. złączki naprawczej lub nowej rurki. Wybór elementu naprawczego zależy m.in. od rodzaju instalacji.

Ograniczanie występowania korozji

Rury, jak i inne elementy instalacji powinny być wyprodukowane z materiałów, które nie ulegają korozji. Termostatyczne zawory mieszające (np. ESBE serii VTG140) lub zawory obrotowe (np. serii VRG130) mają korpus wykonany z mosiądzu odpornego na odcynkowanie. W „podłogówce” warto stosować również specjalne preparaty (inhibitory) przeciwko korozji.

Warto wiedzieć, że większość części składowych zaworów ESBE, jest przyjazna dla środowiska. Przykładowo, mosiądz wykorzystywany w omawianych zaworach ESBE, można wykorzystać ponownie.

Kontrola temperatury i szczelności

Pierwszego sprawdzenia (tj. próby szczelności) instalacji należy dokonać tuż przed położeniem wyższych partii podłogi. Na wszelki wypadek warto też ręcznie sprawdzać temperaturę wody, zanim zostanie ona puszczona na obieg.

Temperaturę wody należy kontrolować regularnie (min. raz w roku), a zwłaszcza w razie zmiany ustawień. Pomiar temperatury powinien odbywać się przez min. 1 minutę, przy spełnieniu odpowiednich parametrów przepływu. Co kilka lat należy sprawdzać też rozdzielacz.

Zasadniczo system ogrzewania podłogowego nie wymaga serwisowania. Jeżeli ogrzewanie podłogowe nie działa lub grzeje za słabo, przyczyną mogą się okazać następujące elementy:

  • nieprawidłowo wykonana instalacja, posadzka etc.,
  • niewłaściwe dobranie zaworu lub innych elementów armatury,
  • uszkodzenie systemu rurek,
  • awaria zaworu, siłownika lub innych komponentów instalacji,
  • zbyt duża ilości powietrza w instalacji prowadząca do jej zapowietrzenia,
  • nagromadzenie osadu lub korozja poszczególnych elementów.

Postępowanie zgodnie z instrukcją obsługi i ogólnymi wytycznymi stanowi krok do wydajnej pracy instalacji przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest też jakość wody, jak i wszystkich komponentów systemu grzewczego.


źródło i zdjęcia: ESBE

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT