Co to jest ogrzewanie hybrydowe?
Hybrydowe ogrzewanie domu to połączenie dwóch lub więcej źródeł energii w jedną całość. System ten obejmuje najczęściej kocioł grzewczy, pompę ciepła oraz instalację solarną, zapewniając wydajne i ekonomiczne rozwiązanie, które pracuje przez cały rok.
Dzięki temu można zoptymalizować koszty ogrzewania i znacznie uniezależnić się od wzrostu cen paliw oraz energii elektrycznej.
Zasada działania ogrzewania hybrydowego
Hybrydowy system składa się z dwóch lub więcej urządzeń, które działają w sposób zautomatyzowany. Ten zaawansowany układ łączy w sobie przeważnie powietrzną pompę ciepła z tradycyjną metodą ogrzewania na paliwa kopalne.
Ważną częścią układu jest sterownik, który w optymalnym momencie automatycznie przełącza te dwa sposoby ogrzewania w celu uzyskania jak największej wydajności i oszczędności.
Niezależnie od temperatury na zewnątrz, w powietrzu zawsze jest „trochę ciepła”, które elektryczna pompa ciepła pozyskuje i, po podgrzaniu, zasila nim instalację centralnego ogrzewania.
W ten sposób szczególnie dobre efekty można uzyskać podczas chłodniejszych miesięcy, takich jak wczesna wiosna i późna jesień. Urządzenie zapewnia wówczas bardziej ekonomiczne i naturalne ciepło, niż tradycyjny system ogrzewania na paliwa kopalne.
Dzieje się tak, ponieważ piece na węgiel lub gaz nie działają wówczas z pełną mocą lub co pewien czas wyłączają się, co może powodować też mniejszy komfort termiczny.
Hybrydowe systemy grzewcze automatycznie przełączają się na korzystanie ze źródła paliwa kopalnego, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej określonego poziomu. Wówczas korzystanie z kotła na węgiel lub pellet jest bardziej uzasadnione ekonomicznie.
Ten moment przełączania należy dostosować do regionu, w którym mieszkasz, rodzaju ocieplenia domu i własnych preferencji.
Ogrzewanie hybrydowe domu – czy to się opłaca?
System ogrzewania hybrydowego umożliwia ustawienie punktu równowagi, w którym układ automatycznie przełącza się z pompy ciepła na tradycyjny gazowy kocioł lub innego rodzaju piec c.o.
Ten punkt równowagi można oszacować, biorąc pod uwagę czynniki lokalne oraz koszt zakupu opału. Większość hybrydowych układów posiada zaawansowane funkcje, umożliwiające właścicielom domów ustawienie nawet tygodniowych programów, dzięki czemu oszczędności są jeszcze większe. Odpowiednio wyregulowany system zapewnia optymalną wydajność ogrzewania.
Planując hybrydowe ogrzewanie, należy liczyć się oczywiście z większymi nakładami początkowymi, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Przede wszystkim należy zakupić kocioł c.o., pompę ciepłą, a także dodatkowy zbiornik buforowy.
Warto również zainwestować w instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu układ będzie zasilany darmową energią. Należy jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, a wysokiej jakości urządzenia grzewcze mają bardzo długą żywotność.
Indywidualne zyski gospodarstw domowych są z pewnością różne, ale można spodziewać się oszczędności na kosztach energii w wysokości nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Oznacza to, że inwestycja w ten rodzaj ogrzewania po pewnym czasie na pewno się zwróci.
Zalety hybrydowego systemu grzewczego
Inwestycja w hybrydowy system ogrzewania niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejsze zalety tego rozwiązania są następujące:
- jest idealne dla gospodarstw znajdujących się w miejscach, gdzie panują zróżnicowane warunki atmosferyczne – mroźna zima, chłodna jesień i wiosna czy upalne lato. System automatycznie przełącza się na urządzenie, które zapewni największe oszczędności,
- instalacja hybrydowa nie wymaga już dodatkowego źródła ciepła podczas najzimniejszych miesięcy,
- oszczędności na kosztach energii widoczne są przez cały rok, proces pompy ciepła można odwrócić podczas cieplejszej lub upalnej pogody i wówczas pełni ona funkcję klimatyzatora,
- system może być wyposażony w dodatkową technologię, na przykład nawilżanie, osuszanie czy filtrowanie powietrza, zapewniając jeszcze większy komfort,
- elastyczność rozwiązania umożliwia wybór najbardziej ekonomicznego opału dla danego obszaru,
- możliwość dostosowania systemu grzewczego do indywidualnych potrzeb,
- duże korzyści dla środowiska,
- możliwość pozyskania dotacji na ekologiczne źródła ogrzewania.
Utwórz system ogrzewania hybrydowego
Planując inwestycję w hybrydowy system grzewczy, wybierz najlepsze rozwiązania na rynku. Dzięki nim obniżysz koszty eksploatacji urządzeń. W ofercie METAL-FACH TG znajdują się w pełni automatyczne kotły z zasobnikiem paliwa na pellet oraz kotły z ręcznym załadunkiem paliwa na drewno.
Proponowane rozwiązania zapewniają niskie koszty ogrzewania, jak również spełniają wymogi certyfikatów EcoDesign i 5 Klasy.
Z kolei Elika Split oraz Elika Monoblock to nowoczesne powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda, która znakomicie nadają się do hybrydowych systemów ogrzewania.
Urządzenia są w pełni automatyczne, dlatego łatwo można je zintegrować z tradycyjnymi kotłami. Układ można dodatkowo wyposażyć w instalację fotowoltaiczną, dzięki której znacznie obniżysz rachunki za energię elektryczną.
źródło i zdjęcia: Metal-Fach
Komentarze