Pompy ciepła split i monoblok – porównanie

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje pomp ciepła – split i monoblok. Choć oba systemy działają w ten sam sposób, różnią się budową i sposobem montażu. Sprawdź, którą powietrzną pompę ciepła wybrać.

Pompy ciepła split i monoblok – porównanie

Pompy ciepła split – charakterystyka

W pompach ciepła typu split układ chłodniczy składa się z dwóch jednostek. Wymiennik ciepła, czyli skraplacz zainstalowane są wewnątrz budynku. Natomiast sprężarka, parownik i zawór rozprężny znajdują się w jednostce zamontowanej na zewnątrz. Obie części połączone są przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy.

Scalenie tych wszystkich elementów ma miejsce dopiero w czasie montażu pompy ciepła split. Następnie instalacja napełniania jest czynnikiem chłodniczym. Oznacza to, że instalator musi posiadać nie tylko dużą wiedzę techniczną, ale również uprawnienia chłodnicze, tzw. uprawnienia F-gazowe.

Montaż pompy ciepła typu split jest stosunkowo trudny, dlatego koniecznie powinien być on wykonywany przez doświadczoną ekipę. Nieumiejętne przeprowadzenie robót może prowadzić do głośnej pracy urządzenia, wycieku czynnika chłodniczego, a w skrajnym przypadku nawet do uszkodzenia pompy.

Ze względu na to, że układ chłodniczy nie jest fabrycznie zamknięty, pompa ciepła split wymaga corocznych przeglądów technicznych. Ponadto w przypadku urządzeń o mocy większej niż 10 kW konieczne jest również założenie karty produktu.

Pompy ciepła monoblok – charakterystyka

Z kolei pompa ciepła monoblok składa się tylko z jednej, hermetycznie zamkniętej części. Jednostka ta znajduje się na zewnątrz i połączona jest przewodami wodnymi z zasobnikiem wody i regulatorem znajdującymi się wewnątrz budynku.

Ze względu na to, że cały układ wchodzący w skład pompy ciepła monoblok jest fabrycznie zamknięty, montaż urządzenia jest łatwiejszy niż w przypadku pompy ciepła split. Ważne jest również to, że instalator nie musi posiadać uprawnień chłodniczych. Nie są również wymagane coroczne przeglądy techniczne.

Którą pompę ciepła wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od konkretnej realizacji. Pompy ciepła typu split są droższe niż monoblok oraz ich montaż jest droższy. Do tego dochodzą jeszcze coroczne przeglądy techniczne.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku pomp ciepła monoblok. Kupując tego typu urządzenia należy liczyć się z dużym wydatkiem, jednak już sam montaż jest stosunkowo tani. Monobloki są hermetycznie zamknięte i na ogół pracują też ciszej niż split.

Za taki komfort trzeba jednak zapłacić. Dla inwestorów kluczowe znaczenie ma najczęściej całkowity koszt zakupu i montażu pompy ciepła. Biorąc pod uwagę tylko czynnik finansowy, lepiej wypadają przeważnie urządzenia typu split.

Dlatego w Polsce spośród wszystkich powietrznych pomp ciepła 2/3 to split, a 1/3 to monoblok. Patrząc jednak na te proporcje, widać również, że wybór nie jest wcale oczywisty. Przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić analizę inwestycji, między innymi obliczyć zapotrzebowanie na ciepło i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Postaw na sprawdzonego dostawcę

Kluczową sprawą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Metal-Fach Technika Grzewcza oferuje zarówno pompy ciepła monoblok, jak i split. Są to wysokiej jakości urządzenia, które mogą pracować wydajnie nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -25°C.

W ramach kompleksowej usługi klienci mają do wyboru pompy ciepła ELIKA SPLIT oraz ELIKA MONOBLOCK. Urządzenia te wyróżniają się wysoką klasą energetyczną, dlatego zużywają mało energii elektrycznej.

Zakres mocy pompy ciepła ELIKA SPLIT wynosi od 4 do 16 KW, natomiast ELIKA MONOBLOCK od 4 do 30 kW. Urządzenia te będą więc pasować zarówno do małych, jak i dużych budynków.

Przed montażem przeprowadzana jest dokładna analiza inwestycji z przedstawieniem najlepszych rozwiązań. Dzięki współpracy opartej na obopólnych korzyściach, inwestor może liczyć na rzetelną wycenę i usługę wykonaną przez doświadczoną ekipę. Firma Metal-Fach ma wszystkie niezbędne zezwolenia oraz uprawnienia chłodnicze.


źródło: Metal-Fach

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT