Poznaj 6 błędów w doborze siłownika do ogrzewania podłogowego

Jeżeli instalator lub inwestor decyduje się zabezpieczyć instalację z obiegiem ogrzewania podłogowego przez montaż zaworu obrotowego, powinien wybrać odpowiedni siłownik. Choć proces doboru jest prosty, istnieje 6 podstawowych błędów, które można w nim popełnić.

Poznaj 6 błędów w doborze siłownika do ogrzewania podłogowego

Doboru siłownika obrotowego najlepiej dokonywać podczas zakupu zaworu obrotowego. Dlaczego należy tak postępować?

Błąd 1: Brak siłownika

Zawór obrotowy nie powinien być stosowany w systemie grzewczym bez siłownika obrotowego. Urządzenie odpowiada za „sterowanie” pozycją zawieradła w zaworze, a tym samym prawidłową regulację przepływającego medium.

Zawór, który nie ma odpowiednio dobranego siłownika, pracuje bez żadnej regulacji. Z kolei im lepsza współpraca zaworu z siłownikiem obrotowym, tym lepsza regulacja, a w konsekwencji prawidłowa praca całej „podłogówki”.

Błąd 2: Nieprawidłowa DN zaworu

Podstawowym parametrem, który należy brać pod uwagę podczas doboru siłownika, jest wartość średnicy nominalnej rury, czyli DN oraz wartość minimalnego momentu obrotowego Nm.

Nie wszystkie serie siłowników pasują do wszystkich typów zaworów. W „mniejszych” zaworach (o DN niższym lub równym 50) doskonale sprawdzają się siłowniki serii ARA. Z kolei dla większych średnic przewidziano siłowniki serii 90.

Wraz ze wzrostem średnicy rośnie wartość wymaganego momentu obrotowego, który musi wytworzyć siłownik, aby obrócić zawieradło zaworu w odpowiednim czasie.

Doboru siłownika obrotowego najlepiej dokonywać podczas zakupu zaworu obrotowego.

Błąd 3: Brak sprecyzowanych oczekiwań

Na rynku dostępne są zawory z funkcją mieszania lub przełączania, dlatego należy wiedzieć, która z tych funkcji ma być realizowana przez dany zawór. Jeżeli ma on zabezpieczać instalację ogrzewania podłogowego, należy dobrać do niego siłownik z sygnałem 3-punktowym lub proporcjonalnym.

Koszt zakupu i montażu takiego urządzenia jest relatywnie niższy od bardziej zaawansowanych urządzenia (np. sterownika zintegrowanej siłownikiem). Koszt eksploatacji mniej „zautomatyzowanej” instalacji jest jednak zdecydowanie wyższy od bardziej inteligentnych systemów grzewczych.

Optymalnym rozwiązaniem, które pozwala zabezpieczyć „podłogówkę” i zapewnić komfort temperaturowy, jest zawór obrotowy, którym steruje siłownik ze zintegrowanym siłownikiem o sygnale 3-punktowym lub proporcjonalnym.

Podstawową wersję sterownika (np. serii CRA200 ) można rozbudować np. do wersji z korektę pogodową. Są to urządzenia bardziej zautomatyzowane od pojedynczych siłowników i wyposażone w inteligentne opracowanie i system samoadaptacyjny ESBE.

Warto wiedzieć, że w mniej popularnych zastosowaniach zawory obrotowe mogą pełnić funkcję przełączającą pomiędzy obiegiem ogrzewania podłogowego a obiegiem grzejnikowym. Prawidłowym sygnałem siłownika do przełączania strumienia medium jest sygnał 2-punktowy.

Wielostrefowe ogrzewanie podłogowe z zaworem obrotowym i sterownikiem – regulacja stałotemperaturowa (schemat ideowy); 1 – zawór mieszający, 2 – sterownik.

Błąd 4: Wybór nieprawidłowego zasilania

Należy zastanowić się, czy w instalacji potrzebny jest siłownik z zasilaniem 24V AC czy 230V AC. Wybrane napięcie powinno być dostosowane do wymagań instalacji. Wszystkie siłowniki serii ARA z sygnałem 2- i 3-punktowym są dostępne z napięciem 24V, jak i 230V.

Siłowniki z proporcjonalnym sygnałem sterującym są urządzeniami o zasilaniu 24V. W przypadku siłowników serii 90, wyboru napięcia można dokonać jedynie dla siłowników 3-punktowych. Siłowniki 2-punktowe serii 90 mają napięcie 230 V, a proporcjonalne 24 V.

Każdy siłownik ma określony czas obrotu, który zależy od typu instalacji, w której działa dane urządzenie.

Błąd 5: Zbyt krótki czas obrotu

Każdy siłownik ma określony czas obrotu, który zależy od typu instalacji, w której działa dane urządzenie. Niektóre siłowniki oferują więcej niż jeden czas obrotu. Na przykład, czas obrotu o 90° siłownika ARA691 230V może wynieść 120, 240, 480 lub 1200 sekund.

Prawidłowy czas obrotu dla siłownika zainstalowanego w ogrzewaniu podłogowym powinien wynosić 240 sekund. Siłowniki z krótszymi czasami obrotu stosuje się w instalacji ciepłej wody użytkowej (do mieszania lub przełączania) lub grzejnikowej (do mieszania).

W razie problemów z zasilaniem elektrycznym należy przejść na sterowanie ręczne.

Błąd 6: Nieznajomość produktu

Warto pamiętać o tym, że siłowniki obrotowe serii ARA oraz serii 90 można obsługiwać ręcznie. W razie problemów z zasilaniem elektrycznym lub konieczności przeprowadzenia czynności konserwacyjnych, należy przejść na sterowanie ręczne, kierując się instrukcją obsługi. Demontaż komponentów, naprawa i konserwacja powinny zawsze odbywać się zgodnie ze wskazaniami producenta.

Dodatkową kwestią, którą należy rozważyć podczas doboru siłownika obrotowego do zaworu, jest wybór urządzenia sterującego z dodatkowym złączem elektrycznym (opcja). Decyzja zależy od parametrów technicznych instalacji.

Znajomość możliwych funkcji zaworu, siłownika lub sterownika zintegrowanego z siłownikiem pozwala dokonać optymalnego wyboru, który z pewnością przełoży się na zadowolenie inwestora.


źródło i zdjęcia: ESBE

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT