W zależności od wybranego modelu, kotły na pellet różnią się wielkością, mocą oraz funkcjami dodatkowymi. Przed zakupem urządzenia zaleca się dokładne sprawdzenie parametrów technicznych i zaleceń producenta, aby wybrać odpowiedni egzemplarz.
Bardzo ważny jest również prawidłowy montaż, który powinien być wykonany przez profesjonalnego instalatora. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że piec będzie pracował w sposób optymalny, oszczędny i przyjazny dla środowiska.
Wybór odpowiedniego pomieszczenia
Kotłownia, w której zostanie zamontowany kocioł, powinna spełniać wymagania budowlane dla tego typu pomieszczeń. Przede wszystkim ważna jest wentylacja, która zapewni odpowiednią wymianę powietrza.
Upewnij się także, że jest wystarczająco dużo miejsca na montaż kotła, jego bieżącą obsługę oraz późniejsze konserwacje i naprawy. W pomieszczeniu powinien być również zapewniony dostęp do instalacji wodnej i elektrycznej.
Kotłownia może znajdować się na parterze lub w podpiwniczeniu. Przepisy prawa budowlanego dopuszczają obydwie możliwości.
Kotły na pellet wymagają też odpowiedniego przekroju i wysokości komina, który odprowadzi spaliny. Skonsultuj się z fachowcem, aby mieć pewność, że spełnia on takie wymagania.
Prawidłowy montaż kotła na pellet
Piec na pellet powinien być podłączony do instalacji kominowej, grzewczej oraz elektrycznej. Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że wymagane odległości i środki bezpieczeństwa zostały zachowane zgodnie z zaleceniami producenta i przepisami prawa.
Zależą one przede wszystkim od mocy kotła i, co jest tym związane, również jego wielkością. W przypadku pieców na pellet o mocy do 25 kW na podłodze pod urządzeniem powinien znajdować się materiał niepalny lub obicie blachą o grubości 0,7 mm. Wielkość tej podkładki powinna wynosić co najmniej 50 cm od obrysu kotła.
Ponadto przestrzeń między tylną ścianką kotła a przegrodą pomieszczenia powinna wynosić minimum 70 cm. Natomiast odległość między bokiem urządzenia a ścianą nie może być mniejsza niż 100 cm.
Z kolei z przodu kotła należy zachować co najmniej 200 cm wolnego miejsca. Ważna jest również wysokość pomieszczenia, która powinna wynosić minimum 220 cm.
Nieco inne są wymagania w przypadku kotłów o mocy powyżej 25 kW. W tym przypadku kotłownia powinna mieć wysokość co najmniej 250 cm i być oddzielona od pozostałych pomieszczeń drzwiami o odpowiedniej klasie ogniowej.
Odstęp z przodu kotła powinien być większy o 0,5 m od długości urządzenia, z tyłu wynosić co najmniej 0,7 m, a z boku minimum jeden metr.
Powyższe wymagania mają na celu zapewnienie odpowiedniej przestrzeni wokół kotła na pellet, co jest istotne dla bezpiecznej eksploatacji urządzenia oraz łatwego dostępu do niego podczas konserwacji i czyszczenia.
Po zakończeniu instalacji kotła na pellet należy przeprowadzić próbne uruchomienie, które pozwoli na przetestowanie systemu. Dzięki temu upewnisz się, że wszystkie elementy kotła działają prawidłowo.
Należy również pamiętać, że – niezależnie od mocy i wielkości urządzenia – pellet nie może być składowany w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się piec.
Wybór producenta oraz instalatora
Skorzystaj z usług sprawdzonego dostawcy i instalatora, który ma wiedzę i umiejętności w zakresie montażu kotłów na pellet. Upewnij się, że posiada on również stosowne certyfikaty oraz doświadczenie w tego typu pracach.
Zwróć również uwagę na renomę producenta. Metal-Fach TG oferuje wyłącznie wysokiej jakości piece na pellet, których cena jest bardzo konkurencyjna.
Wszystkie oferowane kotły spełniają normy Ekoprojektu. Oznacza to, że są nie tylko przyjazne dla środowiska i energooszczędne, ale możesz również starać się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” na ich zakup i montaż.
źródło i zdjęcia: Metal-Fach
Komentarze