Do jakiego budynku monoblokowa pompa ciepła?

Zastosowanie pomp ciepła w nowych budynkach daje gwarancję ich wydajności. Na etapie projektu, a potem budowy można je podłączyć do systemu wentylacji, dzięki czemu centralnie można regulować temperaturę i jakość powietrza. Jednak monoblokowe powietrzne pompy ciepła Stiebel Eltron doskonale sprawdzą się także w istniejących budynkach, w których modernizowany jest system grzewczy i wymieniane stare piece. Dodatkową korzyścią w tym przypadku jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Do jakiego budynku monoblokowa pompa ciepła?

Monoblok czy split?

Planując montaż zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda, trzeba dokonać wyboru pomiędzy wersjami monoblokowymi i split. Oba urządzenia do działania wykorzystują zjawisko sprężania i rozprężania gazu chłodniczego, w efekcie którego powstaje ciepło bądź chłód.

Pompy monoblokowe montuje się zazwyczaj na zewnątrz, rzadziej wewnątrz budynków. Wszystkie elementy pompy ciepła, takie jak wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz znajdują się w jednej obudowie.

W przeciwieństwie do tego, modele split składają się z dwóch osobnych jednostek - jedna montowana jest na zewnątrz, a druga wewnątrz pomieszczeń. W obudowie instalowanej na zewnątrz znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny - to te elementy, które generują hałas. Część wewnętrzna zawiera skraplacz, pompę obiegową, sterowanie oraz elementy zabezpieczające. Pomiędzy obiema częściami przebiegają cienkie rurki, które są częścią układu termodynamicznego.

Różnice pomiędzy pompą split i monoblok nie kończą się na liczbie jednostek. W pompie monoblokowej cały układ termodynamiczny wykonywany jest i testowany w fabryce, a w pompie typu split część instalacji wykonuje instalator podczas montażu.

Dodatkowo sprawność pompy split zależy w dużej mierze od odległości pomiędzy jednostkami oraz sposobu poprowadzenia rurek. Nie należy też zapominać, że na niezawodność pompy split wpływa jakość wykonania połączeń układu termodynamicznego, która to praca leży w gestii instalatora.

Przewagą pompy ciepła monoblokowej jest zatem to, że całe urządzenie wykonywane jest i sprawdzane w fabryce. Wiąże się to także z szybszym montażem tego typu pompy i mniejszym ryzykiem powstania błędów podczas instalacji.

Warto także pamiętać, że pompy ciepła monoblok oznaczone są jako hermetyczne, co zwykle powoduje, że użytkownik nie ma obowiązku rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (w związku z ustawą F-gazową) oraz wykonywania odpłatnych, corocznych kontroli szczelności.

Pompa ciepła do nowego budynku

Modelem pompy ciepła polecanym zwłaszcza do nowych budynków, jest HPA-O 8 CS Plus firmy Stiebel. To bardzo zaawansowane urządzenie, oparte na technologii inwerterowej. Wysoka klasa wyposażenia niesie ze sobą szereg korzyści, w tym wysoką efektywność oraz ciągłość zasilania ciepłą wodą w domu.

Pompa ciepła HPA-O 8 CS Plus nie tylko grzeje, ale także chłodzi, co jest przydatną funkcją zwłaszcza w upalne dni.

Ten model pompy montowany jest na zewnątrz budynku, co samo w sobie jest gwarancją redukcji hałasu. Dodatkowo urządzenie wyposażone zostało w funkcję cichej pracy z możliwością dodatkowego wyciszenia w trybie nocnym (funkcja „Silent Mode”).

Istotnym walorem tej pompy ciepła jest także możliwość komunikacji z domową siecią internetową i sterowania z poziomu smartfona (pod warunkiem posiadania opcjonalnych dodatkowych komponentów).

Pompa ciepła do budynku modernizowanego

HPA-O 13 Premium, HPA-O 8 Plus, HPA-O 7 CS Premium - to zestawy pomp ciepła marki Stiebel, które znakomicie sprawdzą się, zarówno w budynku nowym, jak i modernizowanym o powierzchni od 100 do 400 m2.

Technologia inwerterowa, zastosowana w tych urządzeniach, zapewnia wysoką sprawność i niskie koszty energii. Walorem jest także niska emisja hałasu podczas pracy, która została zapewniona dzięki przemyślanej konstrukcji urządzenia.

Do bardziej wymagających użytkowników dedykowana jest multi centrala LWZ Premium z pompą ciepła, wentylacją z odzyskiem ciepła oraz z funkcją chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody. Jedno urządzenie zastępuje oddzielne systemy grzewcze. Zapewnia tym samym pełen komfort na niewielkiej powierzchni.

Wszystkie pakiety można podłączyć do instalacji fotowoltaicznej.

Źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT