Gniazda i łączniki elektryczne – 8 często zadawanych pytań

Dlaczego łącznik radiowy jest lepszy od łącznika tradycyjnego? Jakie korzyści wynikają z posiadania ściemniacza? Jak można sterować roletami? W tym artykule odpowiadamy na te i inne często zadawane pytania.

Gniazda i łączniki elektryczne – 8 często zadawanych pytań

Podkreślanie ekipom wykończeniowym znaczenia dokładnego montażu puszek instalacyjnych podczas tynkowania ścian nie zawsze skutkuje ich idealnym ustawieniem.

Często, pod wpływem ciężaru jeszcze niezastygłego tynku, puszki deformują się, zmieniając swój kształt z okręgu na nieregularną elipsę lub przemieszczają się względem siebie.

Takie nieprawidłowości mogą utrudnić późniejsze prace instalacyjne elektryka, choć w zależności od używanego sprzętu, pewne wady można zniwelować.

Specjalnie skonstruowana ramka mechanizmu z dociskającymi zaczepami zapewnia, że sąsiednie gniazda czy łączniki tworzą spójną i jednolitą całość. Dzięki temu są one odporne na ewentualne deformacje wynikające z niewłaściwej instalacji puszek.

Gdy zestaw jest właściwie umiejscowiony, końcowa ramka wykończeniowa idealnie do niego pasuje, a klawisze łączników oświetlenia swobodnie działają, nie ocierając się o nią podczas użytku.

Jaką przewagę ma łącznik radiowy nad tradycyjnym?

Różnica pomiędzy łącznikiem tradycyjnym, a bezprzewodowym jest mniej więcej taka jak pomiędzy telefonem stacjonarnym a komórkowym.

Łącznik bezprzewodowy to swoboda, dzięki której możemy umieścić go w dowolnym miejscu pomieszczenia montując go do ściany lub blatu biurka.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest przyporządkowanie wielu łączników do tego samego źródła światła. Umożliwia to włączenie światła np. przy wejściu do sypialni i jego wyłączenie bez wstawania, będąc chwilę przed zaśnięciem, w łóżku.

Dzięki transmisji radiowej i zasilaniu bateryjnemu, urządzenie łatwo integruje się z infrastrukturą tradycyjnej sieci elektrycznej i nie wymaga dodatkowego okablowania.

Czy gniazdo i zasilacz do telefonu nie wystarczy?

Gniazdo w postaci ładowarki USB jest symbolem naszych czasów. Coraz częściej w jednym czasie podłączamy więcej ładowarek urządzeń mobilnych do naszych gniazd niż innych odbiorników energii obecnych w domu. Długi czas potrzebny do naładowania smartfona czy tableta powoduje, że praktycznie cały czas są one zajęte.

Zaletą posiadania dedykowanego gniazda USB jest „uwolnienie” zwykłych gniazd oraz zapewnienie wystarczającej ilości energii, potrzebnej do naładowania każdego typu urządzenia mobilnego.

Warto wspomnieć o dodatkowych korzyściach takich jak wysoka estetyka wykonania i brak konieczności przenoszenia z miejsca na miejsce niejednokrotnie trudnej do znalezienia ładowarki.

Gniazdo USB opcjonalnie może zostać wyposażone w stację dokującą eliminującą całkowicie plączące się kable, stanowiące nieodłączny krajobraz podczas używania zwykłego zasilacza do telefonu.

Czy gniazdo bez mechanizmu In Matic nie jest solidne?

Wszystkie gniazda elektryczne dopuszczone do sprzedaży w Polsce spełniają wymogi bezpieczeństwa określone stosownym prawem. Nie precyzują one jednak parametrów trwałości produktu, który w wyniku wieloletniego, codziennego użytkowania ulega zużyciu, uszkodzeniom i naprężeniom mechanicznym.

Wyciągnięcie wtyczki z gniazda w odróżnieniu od łącznika oświetlenia, kosztuje nas i gniazdo spory wysiłek. To szarpnięcie nie pozostaje obojętne dla gniazda.

W wyniku powtarzającego się cyklu umieszczania i wyciągania wtyczki, gniazdo delikatnie przemieszcza się w ścianie. Ostatecznie, za którymś razem, w wyniku zmęczenia materiału i poluzowania zaczepów, może całkowicie wypaść z puszki odsłaniając niebezpieczne części  konstrukcji.

Mechanizm In Matic stoi na straży bezpieczeństwa i trwałości montażu w ścianie. Opiera się on dwukrotnie większej sile wyrwania gniazda ze ściany względem popularnych rozwiązań obecnych na rynku. Gwarantuje, że gniazdo pozostanie na swoim miejscu przez długie lata.

Łącznik standardowy i automatyczny – jakie różnice?

Łącznik standardowy wymaga każdorazowego przyciśnięcia w razie chęci włączenia lub wyłączenia oświetlenia. Łącznik automatyczny włącza i wyłącza światło za każdym razem kiedy wykryje naszą obecność lub jej brak.

Łącznik z automatycznym wyłączeniem jest hybrydą dwóch powyższych. Wymaga włączenia światła jak zwykły łącznik, natomiast jego wyłączenie może dokonywać się na 2 sposoby.

Pierwszy to zwyczajne przyciśnięcie klawisza wyłączającego światło. Drugi, kiedy zapomnimy je wyłączyć sami, łącznik uczyni to za nas w zakresie od 25 s do 15 min, w razie braku wykrycia osób w pomieszczeniu.

Jakie korzyści wynikają z posiadania ściemniacza?

Ściemniacz jest typowym łącznikiem oświetlenia, uzupełnionym o funkcję zmiany jego natężenia. Dzięki regulacji, możemy ograniczyć zużycie prądu, gdy jasne światło nie jest nam potrzebne. Dodatkową zaletą posiadania tego urządzenia jest budowanie stonowanego nastroju w pomieszczeniu, gdy nasze samopoczucie temu sprzyja.

Czym są rozwiązania multimedialne w naszym domu?

Dystrybucja dźwięku w domu, większości z nas kojarzy się jedynie z grającym telewizorem lub wieżą stereo. W rzeczywistości coraz częściej spotykamy bardziej elastyczne rozwiązania służące do nagłaśniania pomieszczeń.

W dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych zależy nam, by mieć możliwość bezprzewodowego przesyłania dźwięku do wzmacniacza i głośników.

Inteligentny, niewidoczny, bo ukryty w ścianie lub suficie podwieszanym nowoczesny system multimedialny może skutecznie zadbać o podział obszaru nagłośnienia i dostarczenie dźwięku w najwyższej jakości tylko tam gdzie tego chcemy (do wybranych pokoi lub wypoczynkowej części ogrodu).

Jak można sterować roletami?

Najprostszy sposób to zamówić rolety mechaniczne. Każdorazowa chęć ich podniesienia oznacza w tym przypadku wysiłek i konieczność podejścia do okna. Nie jest to bardzo wygodne. Podniesienie komfortu obsługi zapewni zastosowanie rolet silnikowych, kiedy to tę samą czynność wykona za nas urządzenie.

Należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu obwodu elektrycznego zasilającego roletę, której pracą steruje dedykowany łącznik lub sterownik. W zależności od projektu i wykonania, łącznik może mechanicznie załączać wybrany kierunek ruchu rolety lub sterować układem automatyki zarządzającym nią.

W najbardziej zaawansowanej wersji rolety elektryczne mogą podnosić się lub opuszczać całkowicie automatycznie, bez udziału człowieka, zgodnie z zadanym scenariuszem czasowym lub w oparciu o dane z czujnika oświetlenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki?

Ramka stanowi uzupełnienie każdego mechanizmu. Projektując instalację elektryczną, należy przewidzieć odpowiednią ilość gniazd i łączników. Część z nich będzie instalowana obok siebie. Jeżeli gniazd będzie wiele, dobór osprzętu powinien uwzględniać możliwość zmieszczenia zaplanowanej ilości w ramce wielokrotnej.

W przypadku bardziej złożonych instalacji elektrycznych, ilość gniazd elektrycznych, audio/video/TV/SAT/RJ może dochodzić do kilkunastu. Należy pamiętać, że nie wszystkie serie osprzętu spotykane na rynku mają możliwość realizacji takich zamierzeń.

Nie bez znaczenia jest również możliwość doboru odpowiedniej, zgodnej z naszym gustem kolorystyki ramek. W zależności od serii do dyspozycji mamy od kilku do kilkudziesięciu  dostępnych kolorów wykończeń gniazd i łączników.


źródło i zdjęcia: Legrand Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT