Dobrze skomponowany dach wielopołaciowy

Dach o skośnych połaciach to element, który w znacznym stopniu wpływa na urodę domu. Szczególnie efektownie prezentuje się dach wielopołaciowy. Dla wielu inwestorów to najbardziej atrakcyjna forma zadaszenia domu.

Dobrze skomponowany dach wielopołaciowy

Dachy wielopołaciowe znane także jako wielospadowe są charakterystyczne dla domów o rozbudowanej bryle, niezależnie więc od liczby kondygnacji oraz kąta nachylenia połaci. Są one bardzo wyrazistym elementem budynków.

Podkreślają prestiż rozległych domów i mogą być postrzegane jako wizytówka statusu materialnego ich właścicieli. Często przykrywają budynki piętrowe w stylu rezydencjonalnym lub rozbudowane warianty parterowego bungalowu.

Decydując się na taki kształt dachu, trzeba jednak pamiętać, że wymaga on wielu nakładów – jest trudniejszy do wykonania i droższy niż inne formy dachu skośnego.

Dlatego też na tego typu kształt dachu należy z rozwagą wybierać materiał pokryciowy. Jednym z tych, który doskonale się sprawdzi, będzie blachodachówka modułowa Budmat.

Skomplikowana forma dachu

Dach wielopołaciowy przykrywa budynek składający się z co najmniej dwóch brył. Jest wynikiem połączenia dachów, które najczęściej łączą się ze sobą w kalenicach i koszach. Formą podstawową jest przeważnie dach dwu- lub czterospadowy, niekiedy pulpitowy.

Połacie utworzonego w tych kombinacjach dachu wielospadowego mają zazwyczaj kształt trapezów, rombów i trójkątów. Najbardziej spójną kompozycję utworzymy, łącząc w dach wielospadowy dachy o tych samych kształtach połaci, a więc dwuspadowy z dwuspadowym, a czterospadowy z czterospadowym.

W domach rezydencjonalnych, zazwyczaj piętrowych, spotyka się jednak bardziej wyszukane połączenia z formami łukowymi, np. dachu kolebkowego z pulpitowym lub dwuspadowym.

Dach wielopołaciowy może być postrzegany jako wizytówka statusu materialnego ich właścicieli.

Harmonia połączeń połaci dachu

Jednak niezależnie od tego, jakie kształty dachu zostały zestawione, zadbajmy, by na dachu nie zapanowała budząca niepokój mieszanina form. Taka kakofonia sprawi, że nawet najbardziej wyszukana bryła domu będzie wyglądała jak zestawienie przypadkowych „dobudówek”.

Elementem spajającym w przypadku dachów wielopołaciowych przykrywających rozbudowaną bryłę domu o tej samej wysokości z pewnością będzie ta sama wysokość kalenic. Harmonię kompozycji pozwala też zachować zastosowanie połaci o tym samym kształcie.

Może to być trudne, jeśli bryłę domu tworzą formy o nieregularnym kształcie. Dlatego najlepiej, by dom składający się z kilku brył miał regularny kształt prostokątów zestawionych np. na planie liter L, U lub T.

Dla utrzymania spójności estetycznej równie ważny jest kąt nachylenia połaci – powinien być taki sam. Jest to bardzo widoczne, gdy dom tworzą bryły o zróżnicowanej wysokości – ten sam kąt nachylenia połaci dachu i ich jednakowy kształt najlepiej zaprojektowane w rytmicznych sekwencjach zbudują spójną kompozycję.

Na rzecz zwartej kompozycji zadziała także wysunięcie wszystkich połaci dachu na taką samą szerokość – w odniesieniu do dachów wielopołaciowych okap jest bowiem bardzo ważnym elementem modyfikującym optyczny wizerunek dachu.

Te same zasady dotyczą również usytuowanych na dachu połaciowym przekrywającym dom z poddaszem użytkowym lukarn. Stosujmy je także, jeśli w bryłę budynku wpisano wykusz lub ryzalit.

Dachy wielopołaciowe są charakterystyczne dla domów o rozbudowanej bryle.

Blachodachówka na dachu wielospadowym

Idealnym materiałem pokryciowym na dach wielopołaciowy jest blachodachówka modułowa. Wymiary elementów (arkuszy) są niewielkie i łatwo je dociąć na odpowiedni wymiar na placu budowy. Łatwo też dokupić nawet pojedynczy arkusz, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Producent gwarantuje także powtarzalność kształtu i koloru niezależnie od partii materiału. Specjalnie uformowane naroża gwarantują dokładne przyleganie arkuszy, co daje idealnie równe połacie Brązowy dach wielopołaciowy pokryty blachodachówkądachu.

Budmat oferuje pięć rodzajów dachów modułowych skierowanych zarówno do zwolenników bardziej tradycyjnych rozwiązań jak i do miłośników nowoczesności. Są to Venecja, Ferrara, Murano, Bella Sara oraz Rialto.

Wszystkie rodzaje firma Budmat uzupełnia o komplet obróbek blacharskich, systemy rynnowe oraz podsufitkę (podbitkę) dachową. Ich użycie zagwarantuje doskonały efekt końcowy.

Blachodachówki modułowe zachwycają nie tylko zaletami technicznymi, ale też estetyką – efektownymi wzorami przetłoczeń oraz kolorystyką w modnych odcieniach czarnym, brązowym, grafitowym, ceglastym i wiśniowym, które będą pasowały do wielu realizacji.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT