Lukarny i wykusze w nowoczesnym domu

Lukarny i wykusze sprawiają, że kamienice, które lata świetności mają na ogół za sobą, wciąż potrafią zachwycać swoim wyglądem. Co ciekawe, od pewnego czasu można zaobserwować, że tego typu rozwiązania pojawiają się również w domach jednorodzinnych.

Lukarny i wykusze w nowoczesnym domu

Zestawienie nowoczesnej bryły budynku z tradycyjną formą lukarny czy wykusza daje niezwykły efekt wizualny, jednak należy pamiętać, że pełnię sukcesu osiągniemy tylko wówczas, gdy do każdej z tych konstrukcji dopasujemy odpowiednie okna.

Precyzyjny pomiar to podstawa by dobrać okna do lukarn i wykuszy

Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać przed zamówieniem okien do takich konstrukcji jak lukarna, "bawole oko" czy wykusz jest dokładny pomiar. Bardzo często popełnianym błędem jest bezkrytyczne zawierzenie projektowi architektonicznemu.

"Pomiar należy wykonać bardzo precyzyjnie, zwłaszcza przy oknach nieprostokątnych - trójkątach, kołach, łukach, gdyż zbytnia wiara w projekt może skutkować niedopasowaniem okien do przygotowanych otworów. Jeśli dom jest dopiero budowany, warto zasięgnąć opinii, czy w ogóle można zamontować nietypowe okna. Jak wiadomo - papier przyjmie wszystko, niestety nie zawsze udaje się to zrealizować" - wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Warto zwrócić uwagę na lukarny przy wyborze odpowiedniego dachu. Lukarny znakomicie sprawdzają się w dachach stromych, o dużym kącie nachylenia, ich forma i wielkość muszą harmonizować z dachem. Stąd też trudno wymagać, by śmiały projekt architektoniczny, zakładający budowę lukarny w domu o płaskim czy nieregularnym dachu, miał szansę na realizację.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lukarn i wykuszy

Decydując się na lukarnę należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości techniczne jej budowy, ale również zapotrzebowanie na światło w pomieszczeniu. Im więcej go wymagamy, tym tafla szyby powinna mieć większą powierzchnię.

"Przy wykuszu ważną kwestią jest z kolei ustalenie, czy okna będą skręcane z łącznikami (rury kątowe) czy też pomiędzy oknami będą znajdowały się ścianki. W tej drugiej opcji ilość światła wpadającego do wnętrza będzie dużo mniejsza" - zaznacza Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Z uwagi na funkcję doświetlania, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią - usytuowaniem lukarny czy wykusza względem kierunków świata. Najlepsze efekty osiągniemy umieszczając tego typu konstrukcje po stronie południowej lub południowo-wschodniej.

Lukarny i wykusze w nowoczesny dom

W swoim klasycznym wydaniu lukarny i wykusze wyposażone były w okna prostokątne, a w wyjątkowych przypadkach - w okrągłe. W dzisiejszych czasach możliwości techniczne pozwalają na dużo większą dowolność w wyborze kształtu stolarki do klasycznych konstrukcji.

"Trójkąty, trapezy, łuki, kwadraty - takie okna coraz częściej montowane są w lukarnach czy wykuszach. Bardzo często zdarzają się kombinacje okien o różnych kształtach, np. prostokątów z łukami czy trójkątami. W przypadku "bawolego oka" standardowo królują półkola" - mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Wybór takich niestandardowych kształtów okien pozwala na odrobinę szaleństwa i unowocześnienie klasycznej formy lukarny czy wykusza. Co ciekawe, sam montaż okien do konstrukcji nietypowych zasadniczo nie różni się od montażu okien fasadowych, zatem doświadczona ekipa poradzi sobie z nim bez trudu.

Każdy z nas nie chciałby, aby jego dom był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju? Doskonałym sposobem na zaznaczenie swojego indywidualizmu jest harmonijne zgranie tradycji z nowoczesnością poprzez przełamanie prostej bryły budynku subtelną lukarną czy wykuszem.

Aby jednak uniknąć w tym temacie przykrych niespodzianek warto wcześniej zapoznać się z radami eksperta z firmy OknoPlus.

zdjęcie: OknoPlus

więcej informacji na temat firmy OknoPlus tutaj.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT