Pokrycia z blachy - blachodachówki, blachy trapezowe i płaskie – to nie tylko dobry wybór w przypadku nowo budowanych domów jednorodzinnych. Sprawdzą się one doskonale także podczas remontowania starych dachów.
Ich niewielka waga nie wymaga wzmacniania więźby dachowej, dzięki czemu nie zwiększają się i tak wysokie koszty remontu – 1 m2 pokryć blaszanych waży około 4 kg. W momencie, gdy już zapadła decyzja o zakupie pokrycia stalowego, należy dobrać jego odpowiedni rodzaj.
Blachodachówka cięta na wymiar
Takie blachodachówki to długie, dochodzące nawet do kilku metrów, arkusze blachy, które produkowane są na konkretny wymiar zgodnie z projektem dachu. Z tego też powodu blachodachówki tradycyjne sprawdzają się na prostych połaciach, jedno- i dwuspadowych, bez facjat i lukarn.
Wszelkie wyliczenia ilości niezbędnego materiału najczęściej wykonuje sprzedawca materiału pokryciowego, wykorzystując w tym celu odpowiedni program komputerowy. W ten sposób arkusze blachy są idealnie dopasowane do kształtu dachu – nie trzeba ich przycinać. Ich montaż w tym przypadku jest błyskawiczny, a odpad minimalny.
Ze względu na długość blaszanych arkuszy należy uważać podczas ich transportu, rozładunku i montażu. Jeśli jednak będziemy stosować się do zaleceń producenta, nie ulegną one uszkodzeniu, a pokrycie blaszane będzie nam służyło przez długie lata.
Pamiętajmy jednak, aby wybierać produkty sprawdzonego i rzetelnego producenta, który proponuje również niezbędne akcesoria potrzebne do montażu blachodachówki, takie jak: gąsiory, pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe, rynny koszowe czy wiatrownice.
Takie produkty ma w swojej ofercie firma Budmat, a ponadto posiada również systemy rynnowe, które podkreślają szczególne walory blachodachówek oferowanych przez tego producenta.
Blachodachówka modułowa
Blachodachówka modułowa to niewielkie arkusze blachy, które składają się na kompletny system szybkiego montażu dachu. Arkusze w razie potrzeby mogą być docinane na odpowiedni wymiar na placu budowy.
Pakowane są w paczkach bezpośrednio na paletach (na standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach), co ułatwia transport i rozładunek. Tak zapakowane modułówki to także łatwiejszy montaż pokrycia dachowego – dekarz może od razu przystąpić do pracy, ponieważ nie musi rozkładać i dopasowywać arkuszy.
Zaletą blachodachówek modułowych jest również to, że do ich montażu wystarczą dwie osoby.
Blachodachówki modułowe firmy Budmat
Blachodachówki modułowe to odpowiedź producentów na wymogi rynku, który szuka najkorzystniejszych rozwiązań. Produkty firmy Budmat sprawdzą się na nawet na bardzo skomplikowanych dachach i pozwalają zrealizować najbardziej nietypowe projekty.
Każdy model blachodachówki modułowej ma takie same wymiary, do obliczenia ilości potrzebnego materiału nie są potrzebne skomplikowane wyliczenia – wystarczy informacja o metrażu powierzchni pokrycia.
Przykładem blachodachówki modułowej jest produkt firmy Budmat blachodachówka Murano. Wyróżnia się ona pięcioma płaskimi powierzchniami, wzdłużnymi wzmocnieniami oraz sześcioma wypukłymi falami.
Specjalnie uformowane naroża zapewniają dokładne przyleganie arkuszy, czego efektem jest idealnie równa połać dachu. Arkusze mają gotowe otwory montażowe wraz z wykonanymi pod kątem leżniami pod uszczelki, co umożliwia bezpieczne i łatwe prowadzenie wkrętarki bez zarysowań powierzchni dachu.
Do wszystkich swoich blachodachówek modułowych (Venecja, Murano, Bella Sara, Rialto, Ferrara) firma Budmat oferuje: komplet obróbek blacharskich, systemy rynnowe oraz podsufitkę stalową.
źródło i zdjęcia: Budmat
Komentarze