Prawidłowe ocieplenie fundamentów starego domu

Inwestując w stary budynek nie zawsze jesteśmy świadomi, jaka ilość pracy na nas czeka. Jeden z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę, to stan fundamentów, a konkretnie ich izolacja. Wysokiej jakości izolacja pomaga zaoszczędzić pieniądze, bowiem więcej ciepła zostanie wewnątrz. Wydane pieniądze zwracają się bardzo szybko.

Prawidłowe ocieplenie fundamentów starego domu

Czy ponowne izolowanie fundamentów jest konieczne? 

W starym budownictwie izolacja fundamentów albo nie była wykonywana, albo została wykonana w sposób niespełniający obecnych norm.

Głównym powodem słabej jakości izolacji, był brak niezbędnych do jej wykonania materiałów o które - jeszcze kilkanaście lat temu - było naprawdę ciężko.

Zważywszy na to, część ludzi rezygnowała z jej wykonania.

Ocieplenie i izolacja fundamentów jest bardzo korzystnym rozwiązaniem ze względu na właściwości termiczne całego budynku.

Dobrze zaizolowany fundament jest chroniony przed wilgocią. Minimalizuje to rozwój grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń i w piwnicach.

Jeżeli stare fundamenty posiadają izolacje, warto zastanowić się nad jej ponownym wykonaniem.


Zabezpieczenie starych fundamentów przed wilgocią

Jeżeli decydujemy się na wyburzenie starego domu i budowę nowego na starych fundamentach, nie tylko oszczędzamy na budowie, ale też zyskujemy łatwy dostęp do już gotowych fundamentów.

Dzięki temu o wiele prostsze staje się odkopanie fundamentów, osuszenie ich, a także wykonanie nowej izolacji i drenażu opaskowego.

W przypadku wykonywania izolacji fundamentów, na których aktualnie znajdują się ściany budynku, prace mogą być nieco utrudnione.

W takiej sytuacji musimy minimalizować ryzyko uszkodzenia ścian budynku. W związku z tym przed przystąpieniem do pracy warto wykonać ekspertyzę konstrukcyjną.

Schemat układania warstw izolacji pionowej i poziomej fot. AGREKOM

Odkrywanie fundamentów można przeprowadzić na dwa sposoby: odkopując je na głębokość około 1 metra od poziomu gruntu lub też do poziomu ław. Druga metoda wymaga więcej pracy, ale daje lepsze efekty.

Fundamenty odkopujemy odcinkami o długości około 1-2 metry. Nie należy odsłaniać całości fundamentów, ponieważ ryzykujemy ich osłabieniem.

Aby budynek był w pełni zabezpieczony przed wilgocią, konieczne jest wykonanie izolacji poziomej i pionowej.

Pozioma izolacja fundamentów

Poziomą izolacją nazywamy papę układaną na lepiku lub specjalną folię PCV, która powinna znajdować się między ławami a ścianami, jak również między ścianami murowanymi na fundamencie a fundamentem.

W przypadku starych domów zastosowanie hydroizolacji poziomej może być nieco utrudnione.

Jeżeli słaby dostęp uniemożliwia wykonanie prawidłowej izolacji poziomej, można zastosować metodę iniekcji krystalicznej.

Polega ona na nawierceniu w fundamencie otworów, przez które wprowadzamy do nich specjalną mieszankę wody, cementu portlandzkiego oraz aktywatora krzemianowego.

Taka mieszanka w trakcie wysychania krystalizuje i dokładnie wypełnia pory ściany i fundamentu, tworząc warstwę nieprzepuszczalną dla wody.

Jest to metoda łatwa i stosunkowo tania w wykonaniu. Często stosuje się ją także do osuszania ścian np. w przypadku podniesienia lustra wód gruntowych lub powodzi.

Fundamenty można zaizolować pionowo bądź poziomo fot. AGREKOM

Pionowa izolacja fundamentów

Izolacja pionowa zabezpiecza fundament i ściany przed bocznym wnikaniem wilgoci z gruntu.

Powinna sięgać ona od stóp fundamentowych do wysokości około 1 metra nad powierzchnię gruntu.

Izolacja ścian powinna być dostosowana do podłoża, na jakim znajduje się budynek i wysokości wód gruntowych.

Zazwyczaj wystarczy zabezpieczenie ścian i fundamentu specjalną folią lub papą termozgrzewalną, którą pokrywa się styropianem i uszczelniającą masą bitumiczną lub polimerową.

Masę możemy nanosić przy użyciu pędzla lub natryskowo, używając pistoletu tynkarskiego i kompresora.

Należy pamiętać, że izolację wykonuje się gdy ściany są całkowicie suche. Zaleca się, aby po odkopaniu fundamentu poczekać kilka dni, aż ściany dokładnie wyschną.

W tym czasie można również uzupełnić ewentualne ubytki w murze. W związku z tym prace izolacyjne zaplanujmy na okres letni.

źródło i zdjęcia: AGREKOM

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE