Zdalnie sterowane okna i drzwi - zalety i ułatwiające życie funkcje

W nowoczesnych domach pojawia się coraz więcej automatyki i ten trend dotyczy również stolarki okiennej i drzwiowej. Otwierane przez siłowniki bramy garażowe, czy poruszane siłą energii elektrycznej zewnętrzne rolety nikogo już nie dziwią. Coraz częściej zdalnie obsługiwać można także okna  (przeważnie dachowe) i drzwi (zwykle wejściowe i tarasowe).

Zdalnie sterowane okna i drzwi - zalety i ułatwiające życie funkcje

Człowiek staje się coraz wygodniejszy, więc w coraz więcej czynności, kiedyś wykonywanych ręcznie, przy użyciu siły mięśni, angażowana jest automatyka.

Dotyczy to także domu i tak prozaicznych zajęć jak otwieranie okien czy drzwi.

Z drugiej strony, okna nigdy nie były tak ciężkie, jak współczesne, ogromne przeszklenia przy wyjściu na taras.

Przesunięcie ramy ważącej kilkaset kilogramów, bez użycia siłownika, dla niektórych rzeczywiście może stanowić wyzwanie.

Jak działają zdalnie sterowane okna?

Jako pierwsze zautomatyzowane zostały okna dachowe.

Nie ma w tym niczego dziwnego – niekiedy montuje się je bardzo wysoko (np. nad salonem z antresolą, klatką schodową) i bez drabiny nie ma do nich dostępu.

Automatyczne otwieranie i zamykanie jest w takim przypadku po prostu niezastąpione.

Zdalnie sterowane okno połaciowe na oko nie różni się specjalnie od tego bez elektroniki. Wszystkie mechanizmy (silnik, sterownik, czujnik deszczu) zostały ukryte w jego konstrukcji. Sterownik umożliwia podłączenie do panelu sterowania dodatkowego osprzętu, np. elektrycznych zewnętrznych rolet

Dzięki czujnikowi deszczu woda nie dostanie się do wnętrza – sensor wyśle sygnał zamknięcia skrzydła, kiedy tylko zacznie padać. Szyna napędowa na ogół umożliwia otwarcie okna na dwadzieścia do trzydziestu kilku centymetrów.

Przy odpowiednim wyposażeniu, dom inteligentny poinformuje właściciela o otwartym oknie dachowym i zbliżającym się deszczu fot. Fibaro

 

Do układu można włączyć czujnik jakości powietrza – jeśli będzie zanieczyszczone lub zbyt wilgotne, sensor prześle sygnał otwarcia okna. Które zostanie zamknięte, gdy po przewietrzeniu jakość powietrza
wróci do normy. Montaż sterowanego elektrycznie okna także nie różni się od standardowego, trzeba jedynie doprowadzić przewód zasilający. Do ich obsługi używa się łączników naściennych, pilotów, także smartfonów i tabletów.

Otwieranie wysoko umieszczonych okien połaciowych w tradycyjny sposób bywa trudne, czasami wręcz niemożliwe. Po wyposażeniu ich w automatykę staje się dziecinnie proste fot. Fakro

Gdy idzie o okna fasadowe, to na rynku pojawiły się już napędy obsługujące np. funkcje uchylania i przewietrzania, a wytwórcy okuć przygotowali odpowiedni osprzęt. Elektryczne napędy coraz częściej znajdują zastosowanie w dużych oknach przesuwnych i podnoszono-przesuwnych, w praktyce będących drzwiami tarasowymi.

Przy czym tu przyczyną jest nie utrudniony dostęp, lecz znaczna waga skrzydła – dochodząca do 400 kg.

Elektryczny napęd da się założyć w oknach wykonanych z każdego materiału: PVC, drewna, aluminium. Taką stolarkę oferuje już wiele firm.

Przewody i silniki ukrywa się najczęściej wewnątrz profilu, co sprawia, że modele sterowane elektrycznie mają grube ramy. Napęd można ukryć także we wnęce w posadzce.

W oknach przesuwnych i podnoszono-przesuwnych napęd instaluje się ze względu na ich znaczną wagę fot. G-U Polska Sp. z o.o.

Podstawowe funkcje to otwieranie, zamykanie, wietrzenie szczelinowe (mikrowentylacja). Nie ma ryzyka, że poruszane elektrycznie okno kogoś przytrzaśnie – gdy skrzydło trafi na przeszkodę, natychmiast się zatrzyma.

W domu inteligentnym wyposażonym w stację pogodową, okna tarasowe mogą zamykać się samoczynnie, np. z powodu burzySteruje się nimi tak, jak dachowymi – za pomocą łącznika ściennego, pilota, smartfona, tabletu. Czyli pod warunkiem dostępu do Internetu w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie. 

Jak działają zdalnie sterowane rolety zewnętrzne?

Ruchomym elementem rolety jest pancerz, zbudowany z pionowych profili, zwykle metalowych.

Tradycyjnie opuszczano i podnoszono go ręcznie, korzystając ze zwijacza z taśmą lub linką bądź – w przypadku większych pancerzy – z mechanizmu korbowegoDziś rolety coraz częściej porusza silnik elektryczny, ponieważ ręczna obsługa takich, których pancerz ma ponad 3 m2, jest po prostu niewygodna.

Silnik umieszcza się wewnątrz wału, na który nawijany jest pancerz. Sam wał nawojowy znajduje się w kasecie rolety, jest więc niewidoczny.

Silniki mogą różnić się mocą, którą dobiera się do wymiarów i ciężaru pancerza.

Dziś, żeby podnieść lub opuścić rolety, wystarczy dotknąć odpowiednią ikonkę na ekranie tabletu fot. Sukces Technology Group

Do niedawna roletami sterowano za pomocą łączników ściennych i pilotów. Teraz, w domu inteligentnym, także korzystając z urządzeń mobilnych.

Przy sterowaniu przewodowym niezbędne jest poprowadzenie instalacji elektrycznej między silnikiem rolety a włącznikiem, którym może być np. prosty przełącznik klawiszowy. W wariancie z pilotem (łączność radiowa), nie trzeba prowadzić przewodu do łącznika ściennego, ale silnik rolety i tak wymaga zasilania z sieci, więc bez podłączenia kabli się nie obejdzie.

Wyjątkiem są niektóre siłowniki poruszające rolety na oknach dachowych.

Te mogą być zasilane z akumulatora solarnego, ładowanego z paneli słonecznych umieszczonych na kasecie. W obu wariantach (przewodowym i bezprzewodowym) da się sterować każdą roletą z osobna, ich grupami, także wszystkimi jednocześnie.

Rolety z napędem projektanci bardzo chętnie włączają w system domu inteligentnego, bo takie posunięcie daje dużo korzyści na różnych polach. Można wówczas np. symulować obecność mieszkańców. System, celem zdezorientowania potencjalnych włamywaczy, dba o wywołanie wrażenia, że ktoś jest w budynku, włączając światło albo właśnie opuszczając rolety.

Włączenie zautomatyzowanych rolet w system domu inteligentnego daje naprawdę wiele korzyści fot. Krispol

Z uwagi na wygodę, ich podnoszenie w sypialni (bądź w całym domu) można zsynchronizować z budzikiem, a opuszczanie z aktywacją alarmu.

Dla oszczędności i komfortu, smart dom może opuszczać rolety w mroźne noce (żeby dom się nie wychładzał) i w czasie upałów (żeby się nadmiernie nie nagrzewał).

Jak działają zdalnie sterowane żaluzje fasadowe?

Świetnie prezentują się na elewacjach nowoczesnych domów.

Na ogół montuje się je pod tynkiem, do górnej ramy okna lub nad nim. Chronią przed słońcem i zabezpieczają dom przed nadmiernym nagrzewaniem, w czym są podobne do rolet.

Ale w przeciwieństwie do nich pozwalają regulować dopływ światła w większym zakresie.

Ich aluminiowe lamele można nie tylko podnieść lub opuścić, ale także ustawić pod różnym kątem i dzięki temu mniej lub bardziej zaciemnić wnętrze. Opuszczone i ustawione poziomo zapewniają prywatność i jednocześnie widok na otoczenie. 

Żaluzje fasadowe to nieodłączny element nowoczesnej architektury fot. Aluprof

W tym przypadku sterowanie również może być przewodowe lub radiowe, za pomocą:

  • łączników ściennych,
  • pilota,
  • aplikacji na urządzenia mobilne,
  • w domu inteligentnym z odpowiednim wyposażeniem – także głosowe.

Żaluzje fasadowe można integrować z czujnikami wiatru i nasłonecznienia, a w smart domu wpisywać w rozmaite scenariusze – mogą np. zacienić pomieszczenie, gdy chcemy oglądać telewizję.

Jak działają zdalnie sterowane drzwi?

Elektronika pojawia się w droższych drzwiach zewnętrznych, przy czym służy zwykle nie do ich otwierania i zamykania, lecz do zdalnego sterowania ryglowaniem zamka. W przypadku drzwi wewnętrznych, elektryczny napęd sprawdza się w domach osób niepełnosprawnych i starszych, ale stosuje się go rzadko.

Dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim możliwość otwierania drzwi np. przez naciśnięcie łącznika na ścianie jest niewątpliwie dużym ułatwieniem. Drzwi wewnętrzne z napędem mogą otwierać się automatycznie także wówczas, gdy czujka ruchu wykryje, że ktoś się do nich zbliżył.

Wracając do drzwi wejściowych - na rynku da się znaleźć i takie wyposażone w siłownik, który automatycznie otworzy je przed wchodzącymi, i zamknie, gdy przejdą.

Elektryczny napęd drzwi wewnętrznych przyda się w domach osób niepełnosprawnych ruchowo fot. Hörmann

Jednak producenci oferują najczęściej tylko możliwość zdalnego sterowania zamkiem, czyli jego odryglowania i zaryglowania.

Drzwi można wówczas otworzyć nie tylko kluczem, ale także smartfonem, czy zdalnie z dowolnego miejsca na świecie (z dostępem do Internetu).

Rozwiązanie z siłownikiem wymaga doprowadzenia prądu, zaś wersja z elektronicznym zamkiem niekoniecznie, bo może być zasilany z baterii. Otwieranie drzwi smartfonem wygląda następująco: jeśli zostały wyposażone w specjalny elektroniczny zamek, a na telefonie mamy odpowiednią aplikację, to gdy do nich podejdziemy, po prostu odblokują się automatycznie. Nie musimy nawet wyjmować telefonu z kieszeni. 

Drzwi wejściowe odblokowują się automatycznie, gdy system zlokalizuje w ich pobliżu smartfon właściciela fot. Schüco

Na tej samej zasadzie działa zdalne otwieranie bramy garażowej - gdy system wykryje przednią smartfon właściciela, uruchomi siłownik (który musi być podłączony do prądu) i brama zostanie otwarta.

„Elektroniczny klucz” możemy również komuś wysłać, z jednego smartfona na drugi. W przypadku drzwi wejściowych, funkcja zdalnego otwierania z dowolnego miejsca może być przydatna.

Sprawdzi się, gdy dzieci same wrócą ze szkoły i trzeba je wpuścić do środka, albo kiedy goście czekają pod domem, a gospodarze jeszcze stoją w korku. Stosuje się także otwieranie drzwi za pomocą dotykowej klawiatury kodowej i przy użyciu czytnika linii papilarnych.

Wtedy też nie potrzeba kluczy – żeby odblokować zamek, wystarczy wpisać kod albo (w drugim przypadku) przyłożyć palec do czytnika, umieszczonego na skrzydle lub obok drzwi.

Janusz Werner

zdjęcia: Schüco/Hörmann/Aluprof/Krispol/Sukces Technology Group/G-U Polska/Fakro/Fibaro

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE