Integracja z Internetem motorem wzrostu firmy Bosch. Wstępne wyniki za rok 2016

W roku 2016 Grupa Bosch ponownie odnotowała wzrost obrotów. Według wstępnych danych obroty w minionym roku wzrosły nominalnie o ok. 3,5%, do 73,1 mld EUR. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost obrotów wyniósł ok. 5,4%.

Integracja z Internetem motorem wzrostu firmy Bosch. Wstępne wyniki za rok 2016

Pomimo niekorzystnych warunków rynkowych w 2016 r. osiągnęliśmy planowany wzrost, poinformował prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH dr Volkmar Denner. Bosch znajduje się w trakcie największego w swojej historii procesu transformacji. Branże, rynki, technologie - we wszystkich tych obszarach Bosch aktywnie kształtuje zmiany.

Miliardowe inwestycje stały się udziałem Grupy Bosch w obszarach Internetu rzeczy (IoT) oraz przemian na rynku motoryzacyjnym i upowszechnienia elektromobilności. W 2016 r. koncern zwiększył inwestycje na działalność badawczo-rozwojową do ok. 6,6 mld EUR.

Nasze dzisiejsze osiągnięcia będą finansować nasze sukcesy w przyszłości, powiedział dr Stefan Asenkerschbaumer, dyrektor ds. finansowych i zastępca prezesa zarządu Bosch. Koncern technologiczno-usługowy osiągnął w 2016 roku dochód przed odliczeniem podatków i odsetek (EBIT) w wysokości ok. 4,3 mld EUR. Bosch chce odgrywać wiodącą rolę w obszarze Internetu rzeczy. Według spółki ogromny potencjał wzrostu wykazuje działalność związana z inteligentnymi cyfrowymi asystentami. Internet rzeczy jest coraz częściej wykorzystywany prywatnie. Z pomocą sztucznej inteligencji możemy personalizować integrację, wyjaśnił prezes spółki Bosch. Dlatego Bosch zainwestował ok. 300 mln EUR w nowy Ośrodek sztucznej inteligencji, która stanowi uzupełnienie kompetencji spółki w obszarze IoT.

Sztuczna inteligencja: 300 mln EUR na nowy ośrodek badawczy

Na początku roku rozpoczął działalność Bosch Center for Artificial Intelligence (BCAI). Celem ośrodka jest rozszerzanie kompetencji w obszarze sztucznej inteligencji.

Dzięki swoim czujnikom Bosch wyposażył produkty w umiejętność odczuwania. Teraz firma planuje sprawić, by produkty mogły się uczyć oraz działać w inteligentny sposób, wyjaśnił Denner, który w zarządzie spółki Bosch odpowiada także za badania i rozwój. Za dziesięć lat trudno będzie wyobrazić sobie produkt Bosch bez sztucznej inteligencji. Albo sam produkt będzie wyposażony w sztuczną inteligencję, albo w jego stworzeniu i produkcji sztuczna inteligencja będzie odgrywać istotną rolę, powiedział Denner. Już za pięć lat produkty ze sztuczną inteligencją powinny osiągnąć dziesięcioprocentowy udział w obrotach Bosch. BCAI zatrudnia obecnie ok. 100 ekspertów w lokalizacjach Bengaluru (Indie), Palo Alto (USA) oraz Renningen (Niemcy). Do roku 2021 Bosch zainwestuje 300 mln EUR w rozbudowę ośrodka. Liczba pracowników ulegnie w tym okresie zwielokrotnieniu.

Inteligentne produkty w roli asystenta: rynek o wielomiliardowym potencjale

Według firmy Bosch personalizacja Internetu rzeczy jest kolejną fazą rozwoju integracji w sieci. Z pomocą sztucznej inteligencji Bosch zmieni produkty w inteligentnych asystentów. Produkty staną się partnerami, towarzyszami i osobistymi asystentami, powiedział prezes spółki Bosch. Według prognoz ekspertów rynkowych z firmy Tractica do 2021 r. liczba użytkowników cyfrowych asystentów wzrośnie o ponad 350%. Cyfrowy asystent to ważny element łączący nas z klientem. Dzięki produktom zintegrowanym Bosch może pozostać w bezpośrednim kontakcie z klientem. Im lepiej znamy naszych użytkowników, tym lepiej możemy spersonalizować naszą ofertę usług, powiedział Denner.

Na targach elektroniki użytkowej CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas Bosch zaprezentował m.in. robota komercyjnego Kuri. Głównym aspektem prac rozwojowych przy projekcie Kuri była personalizacja, czyli umiejętność wchodzenia w interakcję z człowiekiem. Spółka zaprezentowała także asystenta Mykie, zaprojektowanego pod kątem wymagań koncepcji Smart Kitchen. Mykie zna na przykład zawartość lodówki, potrafi sporządzić listę zakupów i pomaga w gotowaniu. Concept Car przedstawiony na targach pozwolił z kolei zaprezentować samochód w roli osobistego asystenta. Według nowego badania firm Bosch i Prognos, samochody zintegrowane za pośrednictwem Internetu pomogą kierowcom  w sposób efektywny i relaksujący wykorzystać aż 100 godzin rocznie.

Przyszłość mobilności: "Wizja zero"

Bez stresu, bez wypadków i bez emisji - taką wizję przyszłego ruchu drogowego przedstawiła spółka Bosch. Zero wypadków, zero emisji i zero stresu - to nasze cele dla przyszłej mobilności, powiedział prezes zarządu Bosch. Etapami technologicznymi, które pozwolą osiągnąć te cele są: automatyzacja, elektryfikacja oraz integracja za pośrednictwem internetu. Denner dodał także: Będziemy aktywnie kształtować przemiany w motoryzacji. Bosch będzie wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie mobilności, także w obszarze elektromobilności. Przedsiębiorstwo prowadzi intensywne badania, które mają przynieść przełom w technologii akumulatorowej, co pozwoli obniżyć koszt produkcji akumulatorów i stosować je masowo w pojazdach elektrycznych. W Stuttgart-Feuerbach utworzono kampus zajmujący się badaniami nad ogniwami akumulatorowymi i akumulatorami. 300 pracowników Bosch pracuje tam nad możliwościami produkcji przemysłowej przyszłych technologii ogniw. Rocznie Bosch inwestuje w elektromobilność ok. 400 mln EUR. Dzięki szerokiemu portfolio komponentów produkowanych seryjnie, takich jak silnik elektryczny, elektroenergetyka i akumulatory Bosch zrealizował już 30 projektów dla potrzeb produkcji seryjnej. Bosch dysponuje wszystkimi kluczowymi komponentami potrzebnymi do produkcji samochodów elektrycznych. Aktywnie działamy na wszystkich rynkach. Wśród naszych klientów znajdują się zarówno koncerny motoryzacyjne z tradycjami, jak i nowi gracze na rynku.

Bosch inwestuje także w przyszłość klasycznego silnika spalinowego. Dzięki paliwom syntetycznym, także silniki spalinowe mogłyby osiągnąć emisje neutralne dla poziomu CO2. W 2025 roku ponad 80% nowych samochodów będzie wersjami z silnikiem spalinowym. Także one będą miały ważny wkład w ochronę klimatu, powiedział prezes Bosch.

Działalność Grupy Bosch w 2016 roku w poszczególnych sektorach

Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wszystkie sektory z wyjątkiem Industrial Technology odnotowały wzrost obrotów, częściowo dość znaczący, powiedział Asenkerschbaumer. Sektor Mobility Solutions zwiększył obroty w 2016 roku nominalnie o 5,5%, przewyższając tym samym wzrost światowej produkcji samochodów. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost wyniósł 7,0%. Według wstępnych danych tego działu obroty za rok 2016 wyniosły 44,0 mld EUR. W dziale Układów wtrysku paliwa do silników benzynowych Bosch odnotował nowy rekord sprzedaży wtryskiwaczy wysokociśnieniowych w wysokości 250 mln sztuk. Szczególnie duży sukces spółka odniosła w segmencie układów wspomagających oraz systemów Infotainment. Sektor Consumer Goods zwiększył swoje obroty w 2016 o 2,8%, do 17,7 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 6,2%). Zarówno dział branżowy Power Tools, jak i spółka BSH Hausgeräte GmbH wprowadziły na rynek w ubiegłym roku wiele produktów zintegrowanych w sieci. Obroty sektora Energy and Building Technology wzrosły w 2016 r. 0,8%, do 5,2 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 3,2%). Działy branżowe Thermotechnology, Security Systems oraz Service Solutions osiągają coraz wyższe obroty ze sprzedaży rozwiązań zintegrowanych, takich jak inteligentne systemy grzewcze, technologie wizyjne i usługi, np. system wzywania pomocy eCall czy usługi typu Concierge. W sektorze Industrial Technology obroty obniżyły się według wstępnych danych o 5,1% w porównaniu do roku poprzedniego i wynosiły 6,3 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut: minus 4,5%). Trudnej sytuacji działu branżowego Drive and Control Technology dodatkowo nie poprawiła sytuacja ekonomiczna na rynku w Chinach, Brazylii i Rosji. Obroty działu branżowego Packaging Technology pozostały na poziomie roku poprzedniego.

Działalność Grupy Bosch w 2016 roku w poszczególnych regionach

Według wstępnych danych interesy Grupy Bosch w Europie rozwijały się pomyślnie. Koncern technologiczno-usługowy zwiększył obroty o 3,4%, do 38,6 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 4,8%). W Ameryce Północnej obroty wyniosły 12,4 mld EUR, utrzymując się na poziomie z roku poprzedniego. Zmiana wynosiła minus 2,0% (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut: minus 1,8%).

W Ameryce Południowej obroty Grupy Bosch z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrosły o 2,1%. Nominalnie obroty zmalały o 5,7%, do 1,3 mld EUR. W regionie Azji i Pacyfiku oraz Afryce Bosch osiągnął wzrost obrotów o 12% (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut). Nominalnie obroty wzrosły o 8,1%, do 20,8 mld EUR.

Wzrost zatrudnienia w regionie Azji i Pacyfiku, Europie Środkowej i Wschodniej oraz Niemczech

Na dzień 31 grudnia 2016 r. Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie ok. 390 000 pracowników.  W 2016 r. liczba zatrudnionych zwiększyła się o 15 000 osób. Głównymi regionami wzrostu zatrudnienia były region Azji i Pacyfiku oraz Europa Środkowa i Wschodnia. W Niemczech liczba pracowników wzrosła o 2 100 osób.

2017: nieznaczny wzrost i silne wahania na rynkach

W 2017 roku Bosch spodziewa się nieznacznego wzrostu światowej gospodarki w wysokości 2,3%. Według koncernu, zagrożeniem dla rozwoju gospodarki będzie przede wszystkim sytuacja polityczna w Europie i USA. Także w 2017 roku Bosch będzie kontynuował wzrost, który ma być większy od wzrostu poszczególnych rynków. Grupa Bosch zamierza także poprawić konkurencyjność i dochodowość we wszystkich obszarach swojej działalności.

Wyniki Bosch - Podsumowanie:

  • Wzrost obrotów do 73,1 mld EUR, EBIT na poziomie 4,3 mld EUR.
  • Sektor Mobility Solutions odnotowuje szybszy wzrost niż światowa produkcja samochodów.
  • Nakłady na działalność badawczo-rozwojową wzrastają do 6,6 mld EUR.
  • 300 mln EUR inwestycji w Ośrodek badań nad sztuczną inteligencją.
  • Inteligentne produkty w roli asystenta oraz spersonalizowane usługi rynkiem o wielomiliardowym potencjale.
  • Prezes Grupy Bosch Volkmar Denner: Bosch znajduje się w trakcie największego w swojej historii procesu transformacji.

źródło i zdjęcie: Bosch

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Robert Bosch Sp. z o.o.
Robert Bosch Sp. z o.o.
Robert Bosch Sp. z o.o.
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT