Podsumowanie Targów Instalacje 2012

Targi Instalacje 2012 były doskonałą okazją do zapoznania się z trendami rozwoju branży, a także z nowościami produktowymi oraz technologicznymi. Było to największe w Europie Środkowo - Wschodniej wydarzenie skierowane do sektora instalacyjnego.

Podsumowanie Targów Instalacje 2012

Według pierwszych, zebranych tuż po zakończeniu targów, statystyk z przekrojową i obfitująca w nowości ofertą wystawców aż czterech wydarzeń dla branży instalacyjnej zapoznało się 22 591 zwiedzających.

Tegoroczna edycja, odbywających się w cyklu dwuletnim targów Instalacje, Wodociągi, Kominki, Targi Ciepła Systemowego zgromadziła ponad 800 firm z 21 krajów.

Obok wiodących polskich przedsiębiorstw w Poznaniu swoją ofertę zaprezentowali uznani producenci i dystrybutorzy europejskich marek. Obecni byli wystawcy m.in. z Włoch, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Czech, Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Podczas targów zaprezentowanych zostało blisko 190 nowych produktów i rozwiązań technologicznych.

Ekspozycji towarzyszył szereg ciekawych wydarzeń branżowych: wystaw, prelekcji, warsztatów oraz ekscytujących konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Branżowe spotkania dostarczyły wyczerpującej wiedzy na temat polskiego rynku, jego potencjału oraz najnowszych światowych trendów. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich prezentowane były najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zabezpieczeń - na targach SECUREX oraz wiodące przedsiębiorstwa z zakresu ochrony pracy, pożarnictwa i ratownictwa - na targach SAWO. Honorowy patronat nad wszystkimi wydarzeniami objął Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.

Ekspozycji wystawców targów Instalacje, Wodociągi, Kominki, TCS towarzyszył obszerny program seminariów i konferencji: "Gaz jako paliwo przyszłości", "I Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych", panel ekonomiczny "4E - Ekologia, Energia, Edukacja, Ekonomia" czy cykl wykładów na temat nowoczesnych źródeł ciepła w budownictwie i ich parametrów energetyczno-ekologicznych, wentylacji w budynkach energooszczędnych oraz odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych.

Podczas konferencji "Nowoczesne technologie w ciepłownictwie systemowym dla poprawy efektywności wytwarzania i przesyłania ciepła oraz ochrony powietrza" przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie przedstawiciele kadry technicznej i eksploatacyjnej przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni oraz ciepłowni dyskutowali na najważniejsze dla branży tematy. Omówione zostały najbardziej aktualne zagadnienia związane z rozwojem ciepłownictwa oraz nowoczesnymi technologiami dla kogeneracji, OZE i ochrony powietrza, a także przesyłania i dystrybucji ciepła.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady z zakresu techniki grzewczej, wytwarzania energii elektrycznej oraz wentylacji i klimatyzacji oraz pokazy praktycznego działania urządzeń z branży OZE odbywające się w ramach specjalnej przestrzeni Glob Pełen Energii. W czerwonej czaszy przez cztery dni prezentowano zalety energetyki słonecznej, pomp ciepła, energii z biomasy czy geotermii.

Ogromne emocje towarzyszyły finałowi 3. Mistrzostw Polski Instalatorów. Przez trzy dni targów w ramach Mistrzostw odbyło się ponad 200 startów z udziałem instalatorów z całej Polski. Zawodnicy musieli poprawnie wykonać instalację złożoną m.in. z grzejnika drabinkowego Terma Technologie, nagrzewnicy LEO FB 9S firmy FLOWAIR, siłownika ARM, trójdrogowego zaworu obrotowego ARV oraz automatycznego odpowietrznika firmy AFRISO, pompy Comfort i Alpha 2 firmy Grundfos. Liczył się nie tylko czas, ale również dokładność montażu. W niezwykle emocjonującej rywalizacji ostatecznie, jednogłośną decyzją komisji konkursowej złożonej z ekspertów, zwyciężył Waldemar Jackowski.

Dużym zainteresowaniem braci instalatorskiej cieszył się Klub Instalatora przygotowany przez firmę SBS. Organizatorzy zafundowali zwiedzającym przedsmak prawdziwych piłkarskich emocji związanych z Euro 2012. Jedną z atrakcji był turniej piłki nożnej rozgrywany na specjalnie przygotowanym na tę okazję pneumatycznym boisku.

Targi Instalacje 2012 po raz kolejny były również miejscem uroczystej gali finałowej IV edycji konkursu HELIOS. Na stoisku firmy FLOWAIR w gronie zaproszonych gości organizatorzy konkursu uhonorowali projektantów innowacyjnych i nieszablonowych rozwiązań instalacyjnych w branży grzewczo-wentylacyjnej. Nagrody główne odebrali:

 • w kategorii innowacje w technice grzewczej: Ryszard Kaźmierczak
 • w kategorii promowanie ogrzewania nadmuchowego: Sebastian Gwarny
 • w kategorii efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: Jerzy Sajek.

Dodatkowo, przyznano aż dziesięć wyróżnień. Po raz pierwszy z uwagi na licznie napływające prace magisterskie, przyznano także wyróżnienia za pracę, w której zaproponowano nieczęsto stosowane dotąd rozwiązanie dla układu klimatyzacji z chłodziarką absorpcyjną napędzaną ciepłem pozyskiwanym z kolektorów słonecznych. Od przyszłej edycji konkursu HELIOS utworzona zostanie nowa kategoria konkursowa, skierowana do studentów i doktorantów wszystkich uczelni wyższych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w opracowywaniu projektów z wykorzystaniem zdobytej przez nich wiedzy akademickiej.

Debiutujące w tym roku Targi Ciepła Systemowego TCS, będące odpowiedzią na dynamiczny rozwój ciepłownictwa w Polsce, cieszyły się dużym zainteresowaniem kadry kierowniczej i technicznej przedsiębiorstw ciepłowniczych, publicznych i prywatnych zarządców obiektów przemysłowych, lokali mieszkalnych i użyteczności publicznej, projektantów instalacji, deweloperów i wykonawców.

Jedyne w Polsce targi dla branży ciepłowniczej utworzone z inicjatywy Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie doskonale uzupełniły ofertę rozwiązań systemowych z zakresu ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań w zakresie zarządzania energią cieplną, która prezentowana była na Targach Instalacje 2012.

Targi Kominki były jedyną okazją w Polsce by w ramach ekspozycji w zamkniętej hali targowej zobaczyć kominki w pełnej okazałości - płonące żywym ogniem! Ta unikatowa w skali kraju ekspozycja była możliwa do zrealizowania tylko na Międzynarodowych Targach Poznańskich dzięki specjalnemu systemowi odprowadzania spalin. Dla zwiedzających planujących zakup "małego domowego ogniska" - kominków, piecyków i kóz - targi Kominki były idealnym miejscem do porównania ofert, zdobycia wszelkich potrzebnych informacji i poznania rynkowych nowości.

W ramach tej przestrzeni odbywały się liczne wykłady dotyczące technologii i projektowania kominków. Zwiedzający targi mogli również skorzystać z doradztwa specjalistów prowadzących wykłady i prezentacje. Ponadto w ramach Strefy Architekta odbyły się również warsztaty mozaikowe, i pokazy budowy pieców. Podczas targów rozstrzygnięty został konkurs POLSKIE PREMIERY Targów Kominki 2012 organizowany przy współpracy MTP i magazynu "Świat Kominków". Jury przyznało nagrody: Złoty Piec dla firmy LECHMA za Wkład PL-2010 ECO 14 kW, Srebrny Piec dla firmy Zakład Elektroniczny TATAREK za Optymalizator Procesu Spalania RT-08 OS GRAFIK TATAREK oraz wyróżnienie dla firmy HAJDUK za Wkład Volcano 3PLh.

Na stoisku redakcji "Kominek" odbyła się uroczystość wręczenia nagród w I edycji konkursu "Mam kominek". W gronie zaproszonych gości organizatorzy konkursu uhonorowali laureatów, wręczając im nagrody i wyróżnienia za realizacje kominków zachwycających swoim stylem oraz rozwiązaniami technologicznymi łączącymi ekonomię i ekologię. Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu została Restauracja Korona z kominkiem autorstwa firmy Kominki i Piece Kokoszka - Lotz.

Międzynarodowe Targi Branży Wodno-Kanalizacyjnej Wodociągi były okazją do spotkania w gronie dostawców technologii i rozwiązań z zakresu gospodarki wodno-kanalizacyjnej, inwestorów, projektantów oraz wykonawców obiektów infrastruktury wodno-ściekowej. Targowi goście mogli zapoznać się z nowościami produktowymi oraz kierunkami rozwoju branży wod-kan. Zaprezentowana została oferta z zakresu technologii ujmowania i uzdatniania wody, technologii oczyszczania ścieków, infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, pomp i pompowani, aparatury do regulacji, pomiarów i analiz, maszyn i urządzeń do budowy, utrzymania i renowacji wod-kan, usługi takich jak projektowanie, oprogramowanie, wykonawstwo, doradztwo.

Podczas targów nagrodzono najlepsze produkty i stoiska. Prezentowane na targach produkty uhonorowane zostały Złotym Medalem MTP, natomiast w konkursie Acanthus Aureus wyróżnione zostały stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy.

W tym roku Konkurs o Złoty Medal MTP po raz pierwszy odbywał się w nowej formule. Liczne zmiany w formule konkursu wiązały się nie tylko z odświeżonym wizerunkiem medalu, który po raz pierwszy miał formę prestiżowej statuetki, ale przede wszystkim z całym pakietem unikatowych korzyści promocyjnych, z których korzystają laureaci konkursu. Jedną z nowości jest ocena zgłoszonych produktów nie tylko przez Sąd Konkursowy, ale również przez użytkowników.

Już na miesiąc przed targami wnikliwej ocenie ekspertów Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Edwarda Szczechowiaka, dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej uhonorował 13 produktów zgłoszonych do konkursu na targach Instalacje oraz 1 produkt zgłoszony na targach Kominki. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są nagrodami równoważnymi.

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych Instalacje 2012:

 • Hybrydowy system nawiewno- wywiewny Flow-Mag UNIWERSAL sp. z o.o., Katowice
 • Pojemnościowy wymiennik ciepła z trzema wężownicami Noel Wymienniki Ciepła, Wrocław
 • Moduł kominowy ISO-BLOCK ONTOP POLSKA sp. z o.o., Wiewiórczyn oraz ONTOP B.V., Holandia
 • Kocioł kondensacyjny ECOCONDENS CRYSTAL TERMET S.A., Świebodzice
 • Kurtyno - nagrzewnica ELiS DUO FLOWAIR Głogowski i Brzeziński sp.j., Gdynia
 • Przeciwpożarowa klapa odcinająca GRYFIT NEO (EISI20) wraz z modułem EMS CIAT sp. z o.o. Zakład Produkcyjny GRYFIT, Konstantynów Łódzki; zgłaszający: CIAT sp. z o.o., Konstantynów Łódzki
 • Pompa ciepła IVT Premiumline EQ BOSCH TERMOTECHNIK AB, Szwecja; zgłaszający: SUN ENERGY sp. z o.o., Gdańsk
 • Zawór wielofunkcyjny Ballorex® Venturi FODRV BROEN sp. z o.o, Dzierżoniów
 • Złączki i kształtki zaprasowane Kisan WL KISAN sp. z o.o., Kańczuga
 • FDBES Ventpack 3.0 dla Bicscard Fluid Desk sp. z o.o., Szczecin
 • Kocioł Octo Plus (10-15 KW) SOLARFOCUS GmbH, Austria
 • Kocioł kondensacyjny ATAG A244 EC ATAG Verwarming Nederland B.V., Holandia; zgłaszający: EKO-TECH INVEST, Unisław
 • Pompa obiegowa MAGNA 3 z bezprzewodowym interfejsem GRUNDFOS GO Grundfos Holding A/S, Dania; zgłaszający: Grundfos Pompy sp. z o.o., Baranowo.

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Kominkowych Kominki 2012:

 • Wkład kominkowy MILA GILOTYNA z szamotem i systemem Glass
 • KRATKI.PL Marek Bal, Wsola/ Jedlińsk.                    

Sukces na targach to nie tylko znakomite produkty, to w równej mierze sposób ich prezentacji. Dlatego na poznańskich targach statuetką Acanthus Aureus nagradzane są stoiska, które najbardziej sprzyjają realizacji strategii marketingowej firmy.

Firmy, których stoiska zostały nagrodzone w konkursie Acanthus Aureus na targach Instalacje 2012:

 • BerlinerLuft. Technik sp. z o.o., Białogard
 • OZZONE / ASTEN GROUP sp. z o.o., Częstochowa
 • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Warszawa
 • Redakcja czasopisma "Rynek Instalacyjny", Warszawa
 • GRAS Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe, Korzybie
 • POUJOULAT sp. z o.o., Legionowo
 • Glen Dimplex Polska sp. z o.o., Poznań
 • Schlösser Heiztechnik Gruppe Polska sp. z o. o. sp.k., Poznań
 • Leszczyńska Fabryka Pomp sp. z o.o., Leszno
 • FLOWAIR Głogowski i Brzeziński sp.j., Gdynia
 • UNIWERSAL sp. z o.o., Katowice.

źródło i zdjęcie: mtp.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT