III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego

III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego odbędzie się w trakcie targów Budma 2012, których tematem przewodnim będzie "Budownictwo przyszłości". Organizatorami Forum są Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią sp. z o.o., Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz MTP.

III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego

Kolejna odsłona targów Budma, różnić się będzie od poprzednich edycji. Ma stanowić wprowadzanie do budownictwa nowatorskich rozwiązań oraz świadome i odpowiedzialne kształtowanie zdrowej i funkcjonalnej przestrzeni społecznej dostępnej wszystkim pokoleniom.

W tematyce targów, która obejmować będzie budownictwo kubaturowe, przemysłowe oraz specjalistyczne, szczególny nacisk położony zostanie na jedno z istotnych wyzwań budownictwa najbliższej przyszłości - renowację i termomodernizację istniejącej zabudowy (np. zabytków, starych osiedli z wielkiej płyty, budynków użyteczności publicznej).

Jednym z celów organizatorów jest chęć odgrywania większej roli w wyznaczaniu kierunków rozwoju budownictwa. Tematykę tą podejmie niewątpliwie III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, które postara się odpowiedzieć na pytania o opłacalności inwestycji w energooszczędny dom czy wyborze budownictwa zrównoważonego bądź pasywnego jako rozwiązaniu problemów energetycznych i ekonomicznych.

Program III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego:

26 stycznia 2012 r.

 • Budownictwo Energooszczędne w Polsce - stan obecny:
 1. Wkład architekta do budownictwa energooszczędnego - dr hab. inż. arch. Zbigniew Bromberek, Politechnika Poznańska.
 2. Nowoczesne materiały i technologie stosowane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym - dr inż. Robert Geryło, ITB Warszawa.
 3. Sterowanie instalacjami HVAC w budownictwie energooszczędnym i pasywnym - dr inż. Andrzej Górka, Politechnika Poznańska.
 4. Jakie budownictwo (zrównoważone czy pasywne) jest rozwiązaniem problemów energetycznych, ekonomicznych i środowiskowych w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości początku XXI wieku? - Jerzy Żurawski, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.
 • Budownictwo pasywne i zerowoenergetyczne w Europie:
 1. Zasady i podstawy budownictwa pasywnego - zero- i dodatnio energetycznego - rozwój tego budownictwa w Niemczech, Austrii i w Polsce. Opłaca się budować takie budynki - Dipl. Ing. Günter Schlagowski - Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i energii Odnawialnej.
 2. Budynek pasywny dla każdej gminy i miasta - szkoły, przedszkola, hale sportowe, jako przykład działań samorządu dla Regionu - Prof. Ernst Hejduk, Austria.
 3. Budynek pasywny w szczegółach a obecne standardy projektowania i wykonawstwa w Polsce - Prof. Rongen; grupa MAKADO - mgr inż. arch. Marcin Zawada, mgr inż. arch. Kamil Wiśniewski  i mgr inż. arch. Dorota Zawada, Niemcy.
 4. Termomodernizacja z technologią i produktami pasywnymi (Faktor 1:10), rozwój tego budownictwa w Niemczech, Austrii i w Polsce.  System szkoleniowy i narzędzia dla certyfikowanych europejskich projektantów budownictwa pasywnego - mgr inż. arch. Tomasz Pyszczek, Marcin Stelmach i mgr inż. arch. Cezary Sankowski oraz Dipl. Ing. Günter Schlagowski, PIBPiEO.

27 stycznia 2012 r.

 • Budynki o niskim zapotrzebowaniu energetycznym - przykłady wdrożeń i nowe projekty:
 1. Analiza stanu budownictwa w Polsce na podstawie danych z systemu BuildDesk - Piotr Pawlak, Rockwool.
 2. Opłacalność inwestycji w energooszczędny dom - Piotr Pawlak, Rockwool.
 3. Podsumowanie konkursu architektonicznego na Dom Ekologiczny..

W trakcie III Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego jest możliwość uzyskania rocznych stypendiów dla doktorantów w Niemczech (1000 EUR miesięcznie) i praktyka dla Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej - DBU. Odbędą się także warsztaty - zapoznanie się z filozofią budownictwa pasywnego i propozycje rozwiązań spełniających określone wymogi z tej dziedziny budownictwa oraz szkolenie dla studentów "Podstawy budownictwa pasywnego i zerowoenergetycznego".

źródło i zdjęcie: budma.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT