Pierwsza edycja projektu GreenEvo wyłoniła 13 laureatów, których rozwiązania i nowatorskie technologie były szeroko promowane na świecie.
17 najlepszych polskich technologii w dziedzinie ochrony środowiska będzie szeroko promowanych na świecie. Firmy, które je stworzyły, wygrały tegoroczną edycję konkursu GreenEvo - tzw. akceleratora zielonych technologii Ministerstwa Środowiska.
W ubiegłorocznej edycji konkursu wyłoniono 13 firm - laureatów. Ich technologie są promowane za granicą na targach i wystawach oraz poprzez sieć polskich ambasad i przedstawicielstw handlowych. Były już prezentowane w Indiach, na Ukrainie, w Rosji, Wietnamie i Kazachstanie.
Firmy, które opracowały wybrane w konkursie technologie, uczestniczyły wcześniej w bezpłatnych szkoleniach z zakresu transferu technologii, strategicznych rynków zagranicznych oraz rynku krajowego czy zasad promocji.
Z grupy technologii dotyczących odnawialnych źródeł energii na liście 17 nagrodzonych są:
- systemy zasilania z ogniwem paliwowym firmy APS Energia z Zielonki koło Warszawy,
- palenisko kotła do spalania tzw. peletów z palnego materiału granulowanego firmy Fu-Wi z Elbląga,
- linia do brykietowania słomy LTBS firmy POL-MOT Warfama z Dobrego Miasta
- technologia do oczyszczania biogazu Biosulfex firmy Zespół Innowacyjny PROMIS z Warszawy
- "zapora" elektryczna w wodzie, chroniąca ryby przed wpłynięciem do urządzeń elektrowni wodnych, przygotowana w firmie PROCOM SYSTEM z Wrocławia.
Wśród wyłonionych technologii w projekcie GreenEvo znalazł się także katalizator Reduxco, który poprawia efektywność spalania paliw węglowodorowych (przygotowany przez firmę Dagas z Warki). Nagrodzone zostały też dwie technologie z obszaru gospodarki odpadami - FuelCal firmy Multichem Eko z Pyrzyc (Zachodniopomorskie) pozwalająca na wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej do pozyskiwania energii albo do nawożenia oraz technologię unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych metodą mikrofalową firmy Aton HT z Wrocławia, która daje możliwość unieszkodliwiania m.in. azbestu, odpadów poubojowych i zanieczyszczeń ze spalania paliw konwencjonalnych.
Trzy nagrodzone rozwiązania wspierają oszczędność energii - sterownik zdalnej kontroli urządzeń elektrycznych firmy APANET - Andrzej Lis, Piotr Leszczyński z Wrocławia, oprogramowanie wspierające optymalizację zużycia mediów energetycznych firmy NMG z Bydgoszczy oraz geotermalna pompa ciepła VATRA opracowana w WSK Kraków.
W dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej najlepszymi okazało się 5 technologii:
- metoda "PROTE fos" blokująca fosfor w osadach dennych zbiorników wodnych przy użyciu koagulantów przygotowana w firmie PROTE Technologie dla Środowiska z Poznania,
- mieszadła stosowane w oczyszczalniach ścieków firmy Redor z Bielska Białej
- hybrydowe suszarnie osadów ściekowych firmy EKOTOP Roman Sobczyk z Piły
- technologia biologiczno-mechaniczna zastosowana w kontenerowej oczyszczalni ścieków firmy CTE Carbotech Engineering ze Szczecina
- technologia oczyszczania ścieków przemysłowych Chemadex warszawskiej firmy o tej samej nazwie.
Ministerstwo Środowiska stworzyło akcelerator zielonych technologii, by znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne technologie firm zajmujących się ekologią. Celem resortu jest stworzenie marki GreenEvo, która ma gwarantować wysoką jakość zielonych technologii z Polski. Uczestniczące w tym konkursie firmy uzyskają większy prestiż i zaufanie na światowym rynku .
źródło: wnp.pl
zdjęcie: greenevo.gov.pl
Komentarze