Odwierty pod instalację pompy ciepła - kiedy i jak wykonać?

Odwierty w ziemi są kluczowym etapem prac związanych z instalacją pompy ciepła w domu. W Polsce najkorzystniejsze parametry zapewniają złoża geotermalne, jednak aby do nich dotrzeć, trzeba wykonać odwierty sięgające nawet 130 m.

Odwierty pod instalację pompy ciepła - kiedy i jak wykonać?

Odwierty pod instalację pompy ciepła powinno się wykonywać w temperaturach dodatnich, dlatego zwykle prace prowadzone są pomiędzy marcem a listopadem. W przypadku nowych obiektów najlepiej rozpocząć je jeszcze przed wylaniem fundamentów.

Prace wykonywane przy okazji montażu instalacji pomp ciepła powinny być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy z doświadczeniem. Każdy z błędów popełniony w trakcie projektu lub jego realizacji odbije się negatywnie na efektywności takiego systemu grzewczego.

"Wybierając wykonawcę, powinniśmy dowiedzieć się, czy zapewnia wszystkie niezbędne świadczenia, takie jak projekt geologiczny czy dokumentacja wykonawcza. Są na rynku firmy, które rezygnują z nich, by obniżyć cenę usługi, co może znacząco odbić się na jakości wykonania. Warto też zapytać o szczegóły dotyczące gwarancji na wykonane źródło dolne" mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o.

Wykonawca na podstawie dokumentacji powinien zarekomendować nam głębokość oraz liczbę odwiertów, które dostosowuje się do mocy wybranej pompy. Pamiętajmy, że jeden głęboki otwór zapewnia znacznie stabilniejszy odzysk niż kilka płytszych dających łącznie tę samą głębokość. Warto też jednak pewien zapas wykonując 10-15% więcej niż zaleca producent.

Sposób, w jaki będą wykonywane odwierty pod instalację pompy ciepła uzależniony jest od rodzaju podłoża. W standardowych warunkach prace odbywają się metodą płuczkową. Urobek, czyli pozostałości ziemi, który powstaje w trakcie wiercenie jest wypłukiwany wodą i przenoszony do otworu płuczkowego. Do wykonanych odwiertów opuszcza się sondy geotermalne. Urządzenie następnie mocuje się np. za pomocą obsypki kwarcowej.

Rury polietylenowe są układane podwójnie, w kształcie litery "U", co zapewnia większą niezawodność połączeń. Na zakończenie wykonuje się próbę ciśnieniową, która pozwala zweryfikować, czy wszystko zostało właściwie wykonane. Wywiercenie głębokiego na 100 metrów otworu z założeniem orurowania powinno potrwać maksymalnie kilka godzin.

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło z wnętrza ziemi, które doprowadzane jest do urządzeń grzewczych za pomocą tzw. kolektorów pionowych. Są to systemy składające się z sond geotermalnych oraz długich rur polietylenowych. Atutem tego rozwiązania jest to, że zapewnia stabilny dostęp do czystej, zielonej energii przez cały rok.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Nateo.

źródło i zdjęcie: Nateo

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT